Autor Subiect: Cu si despre banci, carduri etc.  (Citit de 2431 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline dthem

Re: Cu si despre banci, carduri etc.
« Răspuns #30 : 03.Sep.2020, 10:07:34 a.m. »
Intrebare ... intrebatoare.😋
Intrebarea e foarte funny  :-)) Dar ca sa nu fim complet rai la multe ING-uri usa aceea care se deschide cu cardul e deschisa in 80% din cazuri  :happy:
  • Vitara 1.4 BoosterJet AT Passion 2019
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14372
  • Thanked: 3385 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Cu si despre banci, carduri etc.
« Răspuns #31 : 03.Sep.2020, 10:19:41 a.m. »
Ziua e deschisa. Noaptea, nu prea.

Trimis folosind Tapatalk

  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14372
  • Thanked: 3385 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Cu si despre banci, carduri etc.
« Răspuns #32 : 17.Sep.2020, 04:03:44 p.m. »
Olandezii nu stiu de gluma si o iau in serios...


Trimis folosind Tapatalk

  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Online NicNic

Re: Cu si despre banci, carduri etc.
« Răspuns #33 : 17.Sep.2020, 05:06:39 p.m. »
Olandezii nu stiu de gluma si o iau in serios...

Trimis folosind Tapatalk

Din putina mea interactiune cu ING, i-am clasat pe locul 2 intre bancile cu care nu as lucra.
Costuri foarte mari pentru tranzactiile gestionate de ei.
Plus timpi de raspuns prea mari (banii intra intr-un cont de la ei dupa minim 24 h, daca discutam de transfer LEi. Ori minim 48 ore daca discutam despre transfer in valuta).
Apoi, o simpla solicitare ce se face doar telefonic (ridicare limita de tranzactie pe zi), iti rapeste mai mult de 30 minute...A fost incredibil ...


Prima pe lista este Raiffeisen. Aici povestea e veche.
Dupa 10 ani cu cont avut la ei, am ramas cu un gust amar despre calitatea serviciilor oferite de aceasta banca.
Am emailuri trimise de 5 ani care au ramas fara raspuns.
Am facut solicitare, si apoi sesizare, in scris direct la o agentie a bancii. Nici asa nu au procesat solicitarea mea (una banala, credeam eu,  sa mute dosarul de cont de la o agentie la alta).
Le-am spus ca voi inchide contul de la ei daca nu vor sa opereze aceasta solicitare. Si l-am inchis dupa inca un an de asteptare ...



PS.: Ma refer la lista cu bancile din Romania ...
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 
The following users thanked this post: toma, kellogs

Offline ...

Re: Cu si despre banci, carduri etc.
« Răspuns #34 : 17.Sep.2020, 05:22:24 p.m. »
Eu sunt și mai masochist cu RZB, am rămas clientul lor de mulți ani, deși anual îmi dau motive de reclamații. Dar, din comoditate și pentru cost zero la majoritatea operațiunilor, având pachet Zero Tot, nu am plecat la altă bancă.
Haios că anul trecut mi-au oferit card de credit, am răspuns prin SMS că vreau, apoi am primit SMS de la ei că cererea mea a fost respinsă. Deși ei m-au abordat cu ofertă personalizată.
 

Online NicNic

Re: Cu si despre banci, carduri etc.
« Răspuns #35 : 17.Sep.2020, 11:25:20 p.m. »
[...]
Haios că anul trecut mi-au oferit card de credit, am răspuns prin SMS că vreau, apoi am primit SMS de la ei că cererea mea a fost respinsă. Deși ei m-au abordat cu ofertă personalizată.

 =))

Banuiesc ca te referi la RZBR.
Ca prin alte tari nu cred sa fie la fel ...

Oricum, esti norocos cu astfel de costuri...
Eu am plecat de la RZBR la ROIN (Ideabank). La Raiffeiesen plateam 50 lei comision lunar de administrare (doar 1 cont, in LEI), la polonezi platesc 15 lei lunar/1 cont.
Numai din acest punct de vedere si tot ar fi trebuit sa plec.

Atitudinea celor de la Ideabank, este mult mai buna: raspuns la apeluri telefonice, daca am nevoie d eceva imi dau explicatiile necesare si chiar se si rezolva solicitarile ... (deja incep sa cred ca sunt un favorizat al societatii romanesti -  :D)

Insa nu ei sunt favoritii mei (dintre bacheri).

Unicredit ma incanta cel mai mult, acum.
Pe langa un cont cu costuri zero, mai sunt si extraordinari in atitudine/servicii.
Un exemplu: imi transfera fi-miu 800 lei. Din greseala, ii comunic numarul contului de EUR.
Dupa 24 ore, ma suna de la Unicredit sa spuna ca vor sa se asigure ca nu e o eroare la mijloc: pentru ca se face transferul dintr-un cont din LEI intr-unul de EUR. Ziceau ei, ar putea sa faca acest transfer, dar li se pare straniu, pentru ca eu am si cont in LEI, unde as putea primi banii. Iar daca vreau EUR, pot sa ii schimb la ei, la curs BNR (!!), nu la unul comercial, mai defavorabil.
Le-am spus ca este doar greseala mea (doream oricum lei). Am inchis telefonul si in urmatoarele 2 minute am primit SMS ca banii au intrat in contul de LEI ...Toti, fara nicio retinere


Sau, alta poveste cu Unicredit.
Intru grabit intr-o agentie oarecare, eram departe de casa.
Vreau sa fac o depunnere.
Merg direct la casierie:  2 ghisee, deschise amandoua!
Ma opresc la unul din ghiseee. Eram grabit.
Casierul ma intreaba ce vreau sa fac: ii spun, ii dau banii si cartea de identitate.
Dupa cateva secunde, se intoarce cu privirea spre mine si imi spune, scuzandu-se, ca in sistem ii apare ca as avea CI-ul expirat. Lucru care era posibil, fiind improspatat curand CI-ul.
Casierul ma vede ca sunt agitat/nemultumit cand imi spune asta.
isi cere iar scuze si imi da solutia imediat: daca va grabiti, aveti automatul bancar la intrare, puteti depune acolo.
Daca vreau sa depun la ghiseu, trebuie facuta actualizarea CI in sistemul informatic. Si dureaza cateva minte, mai zice el, cu vadit regret.
Dau sa ma ridic, dar ma razgandesc imediat: mai bine imi sacrific acum 5 minute, cand sunt grabit, actualizez si datele, ca sa nu pierd altadata mai mult timp.
Maxim 5 minute a durat totul, cu depunere, cu tot.

Aceasta poveste s-a petrecut la circa 3 luni dupa alta, la Raiffeisen.
Atunci cand am vrut sa inchid contul, am avut aceeasi problema cu cartea de identitate.
Am dat cartea, am scris cererea de actualizare, dupa care zic sa proceseze si inchiderea. Se uita lung fata de la ghiseul RZBR la mine si imi spune senina:
"Nu se poate acum, ca dureaza pana este operata in sistem aceasta actualizare de date!
Veniti peste cateva zile pentru inchiderea de cont, sa vedem daca e gata actualizarea ...!?!"

Asa a trebuit sa fac. A mai trecut o saptamana, am mai platit inca un comision lunar, dar am inchis contul la ei ...  :good: :happy:

  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline ...

Re: Cu si despre banci, carduri etc.
« Răspuns #36 : 18.Sep.2020, 08:13:36 a.m. »
Da, de Raiffeisen Bank Romania vorbesc. Ce ma enerveaza maxim acum la ei este ca poti bloca in aplicatie carduri, dar nu le poti debloca, ci raman blocate definitiv sau poti cere alt card, gratuit. Cat de greu e sa implementezi functia integral?
Unicredit are angajatorul meu si colegii care au si ei tot acolo nu sunt cei mai multumiti mereu. De fapt, toate bancile au hibe, important e sa
le gasim/acceptam pe cele cu mai putine. Bancheri favoriti? Oximoron pentru mine, in traducere libera: sunt un tampit care are nevoie de banci ca de oxigen pentru a-mi desfasura activitatea.
 

Offline kellogs

Re: Cu si despre banci, carduri etc.
« Răspuns #37 : 18.Sep.2020, 08:52:28 a.m. »
Da, de Raiffeisen Bank Romania vorbesc

Am avut un vecin care a bagat la puscarie pe cativa din ei, dupa vreo 10 ani de procese si 0.5M euro delapidati.
simulatoare TPMS, pentru Suzuki si nu numai - https://spooftpms.com
 

Offline ...

Re: Cu si despre banci, carduri etc.
« Răspuns #38 : 18.Sep.2020, 09:06:51 a.m. »
Dar Steven e binemersi, in continuare. Se vede ca i-a priit cariera de canotor, stie in ce ape tulburi sa nu se bage si pe ce valuri sa pluteasca in domeniul bancar. Sau pe cine sa bage la fund ca sa scoata el capul la suprafata.
 

Offline FritzVonSpritz

Re: Cu si despre banci, carduri etc.
« Răspuns #39 : 18.Sep.2020, 09:26:32 a.m. »
Citat din: NicNic
Prima pe lista este Raiffeisen. Aici povestea e veche.

Si eu am o poveste veche cu Raiffeisen. Acum vreo 20 de ani cand nepotii erau mici am vrut sa le iau de Craciun o papusa pt nepoata plus un sef coafura pt papusi si o masina teleghidata pt nepot si parca  un uscator de par pt noi (nu mai retin dupa atatia ani). Suma nu era mare, sa zic vreo 500 lei  in banii  de acum, insa am vrut sa platesc in rate, iar magazinul care avea respectivele produse lucra pe credit cu Raiffeisen (al carui client nu eram). Mi s-a cerut copie dupa cartea de munca, copie dupa ultimul fluturas, copie de buletin. Am depus hartiile cerute si astept. Primesc  telefon ca nu mi s-a aprobat creditul, din cauza ca nu era acelasi salar in cartea de munca cu ceea ce primisem pe fluturas (cred ca pe fluturas era putin mai mare, ca fusese luna cu 31 de zile, implicit o zi de munca in plus, in orice caz era o diferenta de cativa lei).
De atunci  nu am mai vrut sa aud de Raiffesen si cum imi facusem atunci acea cerere, am ramas in baza lor de date si uneori ma suna pt unele oferte, ba de cont, ba de card. De fiecare data ii trimit la plimbare,..... >:)
Acum  lucrez cu OTP, cand am luat creditul pt  masina a fost cea mai buna oferta ca si restituire / luna din vreo 4-5 banci la care am colindat sa ma interesez, dar una din conditii a fost sa ma mut cu salariul de la BRD la OTP, ceea ce am si facut.
« Ultima Modificare: 24.Sep.2020, 09:22:26 a.m. de toma »
  • Suzuki Ignis GL 2018, Ex-Nissan Micra Hatchback 2005
Daca ai o masina, te bucuri de 2 ori: cand o cumperi si cand o vinzi....