Autor Subiect: Cu si despre banci, carduri etc.  (Citit de 2428 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2515
  • Thanked: 1296 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Cu si despre banci, carduri etc.
« Răspuns #10 : 27.Ian.2020, 07:30:25 p.m. »
Costique, lumea e mare si dracul nu e atat de negru in Romania. Practica de a taxa retragerile de numerar de pe cardul de credit nu s-a inventat aici, ci in US. Google poate furniza detalii suplimentare pe tema ce si de ce. Mi-e greu sa cred ca la tine in Suedia poti sa tragi cash toata linia de credit si sa o rambursezi la scadenta fara consecinte.

Greu de crezut, dar mai ai sanse, nu e imposibil... sa va spun ca aici nu exista comision la bancomat, indiferent a carei banci este? 
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline dthem

Re: Cu si despre banci, carduri etc.
« Răspuns #11 : 27.Ian.2020, 07:39:37 p.m. »
Dacă te referi la retrageri, nici la majoritatea băncilor din România nu exista. De asemenea indiferent de bancomat. Dar suntem foarte off-topic și tu ai o părere prea proasta despre România, încât ți se pare ca orice chestie minuscula se întâmpla doar la tine.
  • Vitara 1.4 BoosterJet AT Passion 2019
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2515
  • Thanked: 1296 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Cu si despre banci, carduri etc.
« Răspuns #12 : 27.Ian.2020, 08:38:41 p.m. »
Nu dragule, eu stiu doar ca imi dispar destui bani cand imi scot din cont. Pentru ca sunt multe locuri unde se lucreaza numai cu cash. Chiar nu stiam ca nu mai sunt comisioane la retragere, de unde scot si eu niste euro fara comison? Si nu considera ca ma cred vreun superior, departe de mine gandul.  Pur si simplu am rude care sunt taxate cand scot banii pe care eu ii trimit fara comision...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline dthem

Re: Cu si despre banci, carduri etc.
« Răspuns #13 : 27.Ian.2020, 08:51:38 p.m. »
Nu trebuie sa scoți euro și in România nici nu ai de ce. Poți sa îți faci schimb și sa scoți RON fără comision ca in Suedia. Probabil și acolo dacă vrei sa scoți altceva decât euro și sek o sa plătești.
  • Vitara 1.4 BoosterJet AT Passion 2019
 

Offline toma

Re: Cu si despre banci, carduri etc.
« Răspuns #14 : 28.Ian.2020, 09:27:14 a.m. »
@Costique, suntem cam pe langa subiect cu discutia asta dar ma incumet sa mai adaug cateva idei:

- intr-o tara nordica in care cash-ul este folosit foarte putin spre deloc, bancile probabil isi permit mai usor sa suporte costurile cu numerarul fara sa comisioneze clientii. La noi situatia e drastic diferita: sunt multi a caror singura operatiune bancara este sa retraga tot salariul de pe card, o data pe luna.

- si in Romania sunt din ce in ce mai multe oferte in care poti retrage numerar de pe cardul de debit, fara comision, la ATM-ul oricarei banci din RO. Am "prins" in noiembrie 2018 "black friday" la o banca cu o oferta foarte buna: cont curent (pana la 5 conturi in lei, EUR si USD), card de debit si internet banking cu zero comisioane indiferent de suma rulata lunar prin ei. Exista si oferte mai bune si mai proaste, important e sa fii informat.

- nu stiu cum e in Suedia dar in Romania costurile unei banci legate de cash sunt destul de mari: cumparat cash de la BNR, alimentat ATM-ul (cu firma de paza autorizata in transportul de valori), intretinut reteaua de ATM-uri (contract de inchiriere, linii de date, contract de mentenanta pentru hardware, echipa de monitorizare non-stop, contract cu firma de paza si interventie, monitorizare video obligatorie, costuri cu licentele software necesare functionarii si securizarii ATM-ului si lista nu se incheie aici). Daca aduni toate astea vei constata ca de fapt oferirea de ATM-uri este un beneficiu acordat clientilor care reprezinta cost si nu profit pentru banca. Profitul are grija banca sa-l faca din alta parte.

- Atunci cand o banca serveste bani din ATM unui client al altei banci are grija sa transfere acest cost catre banca cealalta (nu are nimic de castigat in alte moduri de la persoana respectiva, nefiind client). Banca cealalta poate alege sa suporte acest cost (deci fara comision la client) sau sa-l transfere la randu-i, in totalitate sau partial, clientului sau.

- Sa-ti dau un exemplu de abuz din partea unui client: banca ii ofera retragere fara comision de la ATM-ul oricarei alte banci. Tranzactia insa este purtatoarea unui cost de 5 lei per retragere pe care banca emitenta a cardului il plateste bancii al carei ATM a fost folosit pentru retragere, cost pe care il acopera banca fara sa-l transfere direct clientului (isi recupereaza banii din alte comisioane sau dobanzi percepute clientului). Clientul informat si rauvoitor retrage bani de la ATM-ul altei banci facand numeroase retrageri cu suma minima - 5 lei. La fiecare retragere el scoate din contul sau 5 lei iar banca la care are contul plateste alti 5 lei catre banca al carei ATM a fost folosit. Daca omul are suficienta rabdare si nervi genereaza un cost maricel, la 100 retrageri pe luna banca are un cost de 500 lei (peste 100EUR). Ce comisioane sa-i iei omului intr-o luna in valoare de 100EUR? Cazul nu e ipotetic si nici singular.

Prin urmare comparatia intre piata financiara si ofertele bancilor in Suedia si Romania este bine de facut dar concluziile ar trebui trase dupa o intelegere mai ampla a mediului.

Bancile nu sunt ingerasi, sunt institutii create sa faca profit. Nici clientii nu sunt toti ingerasi. Lipsa de educatie financiara este enorma in Romania, chiar si printre persoanele cu studii superioare de la care te-ai astepta sa inteleaga si stapaneasca macar notiunile elementare. Bancile au facut porcarii in toata lumea, Romania nu a facut exceptie.
Nu incerc sa iau partea nimanui ci doar sa aduc mai multe informatii in discutie.
« Ultima Modificare: 28.Ian.2020, 09:38:56 a.m. de toma »
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 
The following users thanked this post: shpeedy

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2515
  • Thanked: 1296 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Cu si despre banci, carduri etc.
« Răspuns #15 : 28.Ian.2020, 09:44:58 a.m. »
Eh, am ajuns oaia neagra. In vara ajung in tara, pana atunci se vor da banii gratis... :D
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline toma

Re: Cu si despre banci, carduri etc.
« Răspuns #16 : 28.Ian.2020, 10:11:20 a.m. »
Se dau deja in multe forme, de la stat. S-au dat si de la banci vezi Bancorex, Banca Agricola, Dacia Felix, Bankcoop, BIR, Turco-Romana, Banca romana de scont si banca de investitii si dezvoltare, Columna, Albina si cred ca mai sunt cateva...
Doar ca vii cam tarziu  :D

PS: si nici vorba sa fii tu oaia neagra

PPS: acu' tre sa fac curat in topicul asta  :-((
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline shpeedy

Re: Cu si despre banci, carduri etc.
« Răspuns #17 : 28.Ian.2020, 10:27:14 a.m. »
Daca nu ma-nseala memoria (si nu pare sa ma-nsele - https://buhnici.ro/cat-costa-fapt-benzina/comment-page-1/), pentru recuperarea prejudiciului Bancorex suntem "solidari" cu totii atunci cand mergem cu masina la pompa...

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline toma

Re: Cu si despre banci, carduri etc.
« Răspuns #18 : 28.Ian.2020, 11:16:00 a.m. »
Am facut un topic nou pentru discutiile despre banci, carduri, comisioane si alte produse bancare.
Va rog sa pastram celalalt topic cu discutii legate strict de Revolut.
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 
The following users thanked this post: kellogs

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2515
  • Thanked: 1296 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Cu si despre banci, carduri etc.
« Răspuns #19 : 28.Ian.2020, 12:10:59 p.m. »
Sunt doua feluri in care poti sa-ti cumperi masina : cu banii jos sau credit. Masina in leasing...nu e a ta.
Daca ati facut credit, sunt curios daca ati cumparat masina cu bani de la banca sau dealerul a aranjat creditul, daca ati putut negocia rata de dobanda si eventual alte informatii care ar face viata mai usoara, in ideea cumpararii unei noi masini.
Eu am avut o rata la credit de 4,8 % in conditiile in care inflatia monedei suedeze este undeva la sub 2% pe an. Nu am putut negocia dobanda pentru ca dealerul mi-a pus in fata totul, banca partenera doar mi-a verificat bonitatea. Creditul auto a avut cateva puncte sub un credit de nevoi personale.
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008