Autor Subiect: Roboti si ...roboate...  (Citit de 7347 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline FritzVonSpritz

Re: Roboti si ...roboate...
« Răspuns #40 : 07.Dec.2020, 08:56:09 p.m. »
Gata, l-am comandat: Viomi V3 de la Geekmall - 1849 RON.
Deja am pus cronometrul pe invers (AMR-ul). Nici nu stiu daca sa ma aspir azi, sau sa ma la spr maine-poumaine ca trebuie sa apara "individul".
Alta problema mare: cum facem cu el sa aspire cand suntem la serviciu ca ramane cu pisica si-i strica zânei feng shui-ul. Sa nu-i dea naiba la gioale (ea - lui) 🙂

Pisica inchide-o in cusca cainelui, pana isi face "nou-venitul" treaba  >:)
Ai comandat exact modelul la care i-a facut retur colegul @ASZ......Asteptam cu nerabdare o prima reactie, dupa primul aspirat / mopuit  :->
Si eu sunt in cautare, dar inca in "lecturare" impresii  :->.......cred ca totusi inspre Xiaomi S5 max ma duc.....desi ii cam scump  :D
  • Suzuki Ignis GL 2018, Ex-Nissan Micra Hatchback 2005
Daca ai o masina, te bucuri de 2 ori: cand o cumperi si cand o vinzi....
 

Offline enicky

Re: Roboti si ...roboate...
« Răspuns #41 : 07.Dec.2020, 11:09:49 p.m. »
Gata, l-am comandat: Viomi V3 de la Geekmall - 1849 RON.

Alta problema mare: 🙂
   Eu cred ca problema cea mai mare este daca il dai retur sau nu ! :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ntire2000

Re: Roboti si ...roboate...
« Răspuns #42 : 08.Dec.2020, 12:16:10 a.m. »
Alta problema mare: cum facem cu el sa aspire cand suntem la serviciu ca ramane cu pisica si-i strica zânei feng shui-ul. Sa nu-i dea naiba la gioale (ea - lui) 🙂

Mâtza va fi superîncântata ca va avea un tovaras de joaca.
Eu chiar nu înteleg de ce va îngropati banii în tehnologie atât de scumpa si de inconsecventa dpdv a performantelor (macar de ar oferi un suport real pentru update de soft - care sa corecteze deficientele)
Luati si voi un sclav mai ieftin si cinstit.
Si prost, care face doar atât cât "îl duce mintea".

  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline ASZ

Re: Roboti si ...roboate...
« Răspuns #43 : 08.Dec.2020, 12:46:17 p.m. »
... Eu chiar nu înteleg de ce va îngropati banii în tehnologie atât de scumpa si de inconsecventa dpdv a performantelor (macar de ar oferi un suport real pentru update de soft - care sa corecteze deficientele)
Luati si voi un sclav mai ieftin si cinstit.
Si prost, care face doar atât cât "îl duce mintea".
Pe de o parte am sperat ca unul mai scump cu componente si parametrii mai buni va face treaba mai buna, pe de alta parte ca va ingloba tehnologie mai avansate (adica cu mai putine rateuri)
As fi curios, care dintre modelele actuale din piata crezi ca ar fi mai potrivite pt. aspirat si sters pe jos.(eu analizam varianta Mio Mop Pro ... )

Offline ntire2000

Re: Roboti si ...roboate...
« Răspuns #44 : 08.Dec.2020, 01:01:54 p.m. »
La astea eu zic ca e destul de simplu.
Ori iei unul chior pâna în 1200 de lei care nu are IQ prea mare si fusereste prin casa, sau iei unul din ala exagerat de scump (3500+) care nu da rateuri pentru ca nu-si permite producatorul sa fie nesimtit la banii aia.

Ca sa fac o analogie, jucariile astea eu le vad ca si masinile.
Ori iei Logan ieftin si la banii aia n-ai pretentii, ori iei de la 40k de euro de în sus si nu prea ai de ce sa te plângi.

  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2515
  • Thanked: 1296 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Roboti si ...roboate...
« Răspuns #45 : 08.Dec.2020, 09:53:56 p.m. »
E clasa întreagă de persoane specializate in review-uri pentru roboti de curățenie pe Youtube. Viomi si Roborock sunt amândouă făcute de Xiaomi. Prețul face diferența. La review-uri am ales Roborock pentru ca peria este pe arcuri - nu fixa, si mai are câteva chestii forte in fata lui Viomi. Urmăriți review-urile si o sa știți ce si cum de dinainte.
Cat despre bani, Benjamin Franklin sa trăiască:
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten."...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 
The following users thanked this post: gabineg, toma, FritzVonSpritz, dthem

Offline jante.otel

Re: Roboti si ...roboate...
« Răspuns #46 : 10.Dec.2020, 09:14:24 p.m. »
Gata, mi-a venit 🙂
Ma refer la robot - Viomi.
Am reusit si sa-l leg la telefon la aplicatia dedicata lui (dupa 2 zile de nervi) si am reusit si sa-l bag pe sub mobila din bucatarie sa goneasca balaurii.
Mâța nu prea-l agreaza, dar stie ca e... ceva cu el. Tare ne-am amuzat cam l-a urmarit ea peste tot cum isi facea treaba de robot...
Exclus sa-i fac retur (cum zicea careva mai-nainte); presimt c-o sa fim buni prieteni.
  • S-Cross
jante.otel@yahoo.ro

Tel: 0799354972
 
The following users thanked this post: toma

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2515
  • Thanked: 1296 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Roboti si ...roboate...
« Răspuns #47 : 11.Dec.2020, 10:32:36 a.m. »
La cel mai înalt nivel (de preț) mi-a plăcut Rumba i7+ care are chestia deosebita numita stație de descărcare. Totuși in review-uri S6 maxv a câștigat in fata  lui i7+. Xiaomi a spus ca va face si o stație de descărcare. Sunt curios când va apare si cat va costa.
Cat despre bani, deși si roboatele astea sunt consumabile, suntem prea săraci sa ne luam lucruri ieftine. Așa cum v-am spus, am prieteni care le țin degeaba, sunt dezamăgiți. Si nici nu-ți vine sa-l arunci, așa ca te încurci de el prin casa...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline ...

Re: Roboti si ...roboate...
« Răspuns #48 : 11.Dec.2020, 10:40:36 a.m. »
Partikip la giveaway si platesc eu transportul prin curier, numai sa nu ii mai incurce prin casa. Sa fac si eu o fapta buna de Craciun :) Tu trebuie doar sa vorbesti cu ei si sa-i convingi ca stii persoane mai sarace ca ei.
 

Offline enicky

Re: Roboti si ...roboate...
« Răspuns #49 : 11.Dec.2020, 01:31:41 p.m. »
Gata, mi-a venit 🙂
Ma refer la robot - Viomi.
... presimt c-o sa fim buni prieteni.
  Sa-l stapaniti sanatosi ! :good:
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: jante.otel