Autor Subiect: Roboti si ...roboate...  (Citit de 7318 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ASZ

Re: Roboti si ...roboate...
« Răspuns #20 : 22.Nov.2020, 07:13:39 p.m. »
Cred ca voi profita de oferta buna din tara la modelul Viomi V3 (1850 lei). Pare un model bine facut sub sigla Xiaomi si are performante foarte bune.
Iar pretul magazinului din tara, este mai bun decat chiar cel de pe site-urile chinezesti.

Offline enicky

Re: Roboti si ...roboate...
« Răspuns #21 : 23.Nov.2020, 11:28:59 a.m. »
Zice baiatul asta ca ar fi cel mai bun pana in prezent : https://madalinliviu.ro/viomi-v3/
Eu credeam ca ti-ai si luat. :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: ASZ, Costique

Offline ASZ

Re: Roboti si ...roboate...
« Răspuns #22 : 23.Nov.2020, 08:39:35 p.m. »
Azi l-am comandat , dupa ce am analizat o perioada variantele Viomi SE, Xiaomi Mop Pro, Roborock S5 Max .. si am ajuns la concluzia ca Viomi V3 este unul din cele mai reusite modele, cu materiale de buna calitate. A contat si reviewul lui Madalin (il urmaresc de ceva vreme) + cel facut de Buhnici + prezentarea unui coleg, care il are de vreo 10 zile.
Adevarul e ca a costa mult peste suma la care ma gandisem (1200-1300 lei) s-o aloc pt. asa ceva ... iar mental am reusit cu greu sa ma decid sa dau atata banet pe acest sclav modern :)

Offline enicky

Re: Roboti si ...roboate...
« Răspuns #23 : 23.Nov.2020, 11:18:36 p.m. »
 Esti un monument de rabdare !!! Sa ai rabdare sau sa cauti sapte luni, nu-i putin. :)

Nici masina n-am cautat atat ! :-))
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2505
  • Thanked: 1295 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Roboti si ...roboate...
« Răspuns #24 : 24.Nov.2020, 11:17:54 a.m. »
Eu am deschis topicul... si încă caut.  De fapt adevărul este ca banii s-au dus pe altele, mai stringente. Dar acum, cu BF-ul, poate ma lipesc de un Roborock S6 maxv. De fapt cred ca îl comand astăzi si vad eu de unde plătesc...Tot Xiaomi dar a câștigat in fata Viomi V3 si Roomba i7+(care are fantastica cutie de golire automata  si căruia i-a scăzut prețul azi de la 1400 euro la 850 euro dar are minusuri la chestiile de baza), cel puțin in review-uri. A, o chestie super - camerele video din dotare sunt accesibile  prin wi-fi așa ca aveți si un droid de supraveghere in casa...
PS: gata, m-am "procopsit"...
« Ultima Modificare: 24.Nov.2020, 11:43:08 a.m. de Costique »
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline ntire2000

Re: Roboti si ...roboate...
« Răspuns #25 : 24.Nov.2020, 01:44:58 p.m. »
Eu am doua "roboate", un Roomba pe care l-am donat maica-mii (si pe care-l pilotez tot eu ca ea nu se pricepe) si un Xiaomi pe care înca ma chinui sa-l "descopar".
I-am dat fiica-mii responsabilitatea instalarii aplicatiei si "pilotarii" lui ca eu n-am vreme de prostii.
PS: @Costique, la peste 1000 de euro deja te poti gândi serios sa "cumperi" din import o basarabeanca. Aia mai face si altele, o ciorba, o dulceatza....  :-))
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline FritzVonSpritz

Re: Roboti si ...roboate...
« Răspuns #26 : 24.Nov.2020, 02:10:46 p.m. »
Aia mai face si altele, o ciorba, o dulceatza....  :-))

Toate, de "pruna"  =)) =)) =))
  • Suzuki Ignis GL 2018, Ex-Nissan Micra Hatchback 2005
Daca ai o masina, te bucuri de 2 ori: cand o cumperi si cand o vinzi....
 

Offline ASZ

Re: Roboti si ...roboate...
« Răspuns #27 : 24.Nov.2020, 07:24:10 p.m. »
.... A, o chestie super - camerele video din dotare sunt accesibile  prin wi-fi așa ca aveți si un droid de supraveghere in casa...
Eu am evitat aceasta varianta, pt. ca nu am vrut sa ma trezesc cu poze din interiorul casei, pe net ...
In comparatia Viomi V3 vs Roborock S5 Max se pare ca Viomi are castig de cauza.

Offline ASZ

Re: Roboti si ...roboate...
« Răspuns #28 : 26.Nov.2020, 10:43:20 a.m. »
In comparatia Viomi V3 vs Roborock S5 Max se pare ca Viomi are castig de cauza.

Mai putin la partea cu aspiratul covoarelor, unde am descoperit ca Viomi V3 are performante extrem de slabe ... :(
Si cum avem covoare in fiecare camera ... cred ca ma paste un retur (azi va sosi .. il testez si daca e intr-adevar slab la acest capitol, cred ca il paste returul).
Si atunci vor urma alte vreo 7 luni de cautari ??? :)

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2505
  • Thanked: 1295 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Roboti si ...roboate...
« Răspuns #29 : 26.Nov.2020, 10:50:38 a.m. »
Da, S5 este un model deja de peste un an vechime, intre timp au S6 si S6 maxv cu performante îmbunătățite.  Testele de securitate au plasat siguranța legăturii video la un nivel extrem de înalt- dubla criptare. Nu va fi ușor cuiva sa intre in rețeaua ta. Nu va luați după filme, de aia prea multi habar nu au de realitate, trăiesc cu ce au văzut imaginat prin filme.
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008