Autor Subiect: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu  (Citit de 10415 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Fujitsu

Re: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu
« Răspuns #50 : 19.Sep.2019, 12:24:54 a.m. »
Când scoți de la bancomat THB îți ia un comision fix destul de mare banca respectiva, chiar daca ai thb pe card.
Nu uita că cu Revolut poți scoate gratis numai echivalentul a 800 lei, după aia te taxează.

In esență, cardul revolut se recomandă numai pentru plati în  și cu suma schimbata înainte în thb.
  • my ex: SX4 S-Cross 1.4 AT, actual: ID 4
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline ASZ

Re: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu
« Răspuns #51 : 19.Sep.2019, 09:39:57 a.m. »
Pai dintre cardurile de la ING, BT, BCR si Revolut pe care le am as utiliza Revolut pt. plati cu card, iar pt. platile cu numerar mi-am pregatit ceva USD si EUR, pe care sa le schimb in statiune.

Offline Fujitsu

Re: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu
« Răspuns #52 : 19.Sep.2019, 10:38:02 a.m. »
Da, așa e cel mai bine.
Cu mențiunea să ai thb pe card (schimbați anterior) că sa eviți cursul de schimb mai slab din weekend.
  • my ex: SX4 S-Cross 1.4 AT, actual: ID 4
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline ASZ

Re: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu
« Răspuns #53 : 28.Nov.2019, 12:16:54 p.m. »
Ar trebui sa platesc o anumita suma in EUR, catre o persoana fizica din Ucraina ... insa Revolut spune ca transferul bancar catre un cont cu IBAN de Ucraina nu este activ.
Cel de la hotel spune, ca daca ii dau datele cardului (fara CVV), el poate face plata catre contul lui. (e un hotel la care am mai fost .. par de incerede .. plus ca au zis ca zilnic proceseaza astfel de plati)
Aveti idee daca e ok sa dau aceste date ale cardului (cardul e mereu gol; as incarca doar suma solicitata) si daca va putea face transferul sumei catre contul lui ? (am card Revolut care permite retragerea a maxim 800 de lei .. nu stiu daca are vreo importanta)
Alte variante de-a face acest transfer ?
(la ING e un comision de minim 50 lei + 0.2% +2 EUR deschiderea de cont ... iar conversia o fac la un curs imens; Moneygram au comision de 15 EUR, iar Western unuin cam tot pe acolo))

Offline dthem

Re: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu
« Răspuns #54 : 28.Nov.2019, 12:26:19 p.m. »
Da-i card virtual si il stergi.
  • Vitara 1.4 BoosterJet AT Passion 2019
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline ASZ

Re: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu
« Răspuns #55 : 28.Nov.2019, 12:31:17 p.m. »
Adica, ar trebui sa creez un card virtual in aplicatia Revolut, care ar avea acces la acelasi cont, nu ?
(iar in cont sa am DOAR suma solicitata de el)
Dupa ce a extras suma solicitata pt. avans (e mai mult de 800 de lei .. va putea lua suma mai mare ?), sa sterg acel card virtual?

Scuze, dar sunt novice inca cu functionarea Revolut ...

PS. Am creat cardul virtual, voi incarca contul cu suma solicitata si ii voi trimite datele .. sa vedem daca poate retrage mai mult de 800 de lei (si maxim cat trebuie sa-i platesc)
« Ultima Modificare: 28.Nov.2019, 12:48:30 p.m. de ASZ »
 

Offline dthem

Re: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu
« Răspuns #56 : 28.Nov.2019, 01:08:54 p.m. »
Exact, ai înțeles perfect. După ce îți ia banii ștergi cardul virtual și aia a fost.
  • Vitara 1.4 BoosterJet AT Passion 2019
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline ...

Re: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu
« Răspuns #57 : 28.Nov.2019, 01:32:49 p.m. »
Apropo de reinvierea discutiei. Am platit cu cardul Revolut la un magazin local si tranzactia s-a desfasurat normal, dar in aplicatie nu exista nicio urma, nicio notificare pe loc sau ulterior, soldul e acelasi, adica tranzactia nu exista efectiv in aplicatia mea. Dar am bonul de la POS si bonul fiscal de la magazin cu plata aprobata. Acum 2 zile se intampla asta. Ati mai patit asa ceva?
 

Offline ASZ

Re: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu
« Răspuns #58 : 28.Nov.2019, 01:38:29 p.m. »
Acum 3 zile am platit cu cardul BT la Carrefour Express si am patit la fel .. a aparut SMS-ul si plata dupa 2 zile ...
« Ultima Modificare: 28.Nov.2019, 01:53:47 p.m. de ASZ »
 
The following users thanked this post: ...

Offline bekxy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1329
  • Thanked: 379 times
  • Gen: Bărbat
  • SX4 S-Cross '16 Spirit 1.4 4WD 6MT
    • Bucuresti
Re: Revolut, alternativa digitala la BRD, BT, ING sau mai stiu eu
« Răspuns #59 : 28.Nov.2019, 02:23:27 p.m. »
Din ce am sesizat, asta se întâmplă doar la unele tranzacţii contactless. Cel puţin la cele "domestice".
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Spirit 1.4 Boosterjet 4WD 6MT
 
The following users thanked this post: ...