Autor Subiect: Romani cu care ne "mindrim"  (Citit de 9107 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline macold

Re: Romani cu care ne "mindrim"
« Răspuns #50 : 04.Oct.2019, 10:30:08 a.m. »
Cata nesimtire!
Mi-a duc aminte de bancul din timpul raposatului:
El: Tovarasi, incepand de azi in Romania incepe o era noua!
Tovarasii: URA, URA, URA!
El: Tovarasi, sa nu ma intelegeti gresit! Am spus o era "NOUA" nu o era "VOUA"!

Ma tot gandesc la monumentul din Piata Revolutiei - in fata fostului CC -  (ansamblul de statuie si restul) in ce stare jalnico-rusinoasa se afla. Toti strainii care viziteaza locul se mira cum de nu avem pic de respect pentru cei ce au murit ca noii Paturici sa isi umple buzunarele.
  • Suzuki ignis GL+ ALLGRIP 2018
Bicolor: portocaliu-negru (prezent-viitor...)
 

Offline ntire2000

Re: Romani cu care ne "mindrim"
« Răspuns #51 : 25.Iun.2020, 12:54:52 a.m. »
Eu zic ca si asta e artist.
Sa ne mândrim cu el.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline enicky

Re: Romani cu care ne "mindrim"
« Răspuns #52 : 26.Iun.2020, 08:44:02 p.m. »
  Pana la urma omul ne-a aratat cat de vulnerabila este faimoasa noastra bancnota din plastic cu care tare ne mai mandream !! :dknw:
  Oricum, de remarcat este si faptul ca nici presa n-a vrut sa informeze cum s-a depistat falsul.
Cat despre gasirea falsificatorului, am ceva rezerve si la amprenta. Chiar sa scape neatinsa?!
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline toma

Re: Romani cu care ne "mindrim"
« Răspuns #53 : 29.Iun.2020, 10:14:46 a.m. »
Cateva ganduri si de la mine:

1. Orice se poate falsifica.

2. @enicky eu zic ca nu-i chiar asa cum zici tu: daca era asa usor de falsificat atunci ar fi fost falsuri reusite pe toate drumurile :)  Deci concluzia pe care o tragi e rautacioasa gratuit.

3. Evident ca nu vor spune cum au depistat falsul. Pe langa elementele de siguranta cunoscute de publicul larg probabil mai exista si altele "secrete". Nu ar avea sens sa le faca publice pentru a inlesni munca altor falsificatori, nu?

4. E bine ca ai rezerve la amprenta. Specializarea ta in toate ramurile criminologiei criminalisticii probabil iti permite sa ai o opinie avizata in privinta asta.  ;)

5. Suma falsificata estimata nu este uriasa (in presa scrie despre aprox. 1,7 milioane de lei - practic cat salariul lui Grindeanu pe 3 ani). Asta inseamna fie ca nu au gasit toti banii falsi, fie ca materialele necesare sunt foarte greu de procurat (in secret).
« Ultima Modificare: 29.Iun.2020, 02:18:41 p.m. de toma »
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 
The following users thanked this post: ntire2000, shpeedy, dthem

Offline ...

Re: Romani cu care ne "mindrim"
« Răspuns #54 : 29.Iun.2020, 11:49:00 a.m. »
O mica precizare: in cazul de fata, criminalistica se ocupa de prelevarea impresiunilor digitale, nu criminologia.  ;-)
 
The following users thanked this post: toma

Offline toma

Re: Romani cu care ne "mindrim"
« Răspuns #55 : 29.Iun.2020, 11:50:05 a.m. »
Multumesc, am corectat.
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 
The following users thanked this post: ...

Offline enicky

Re: Romani cu care ne "mindrim"
« Răspuns #56 : 29.Iun.2020, 05:18:00 p.m. »
  Pana la urma omul ne-a aratat cat de vulnerabila este faimoasa noastra bancnota din plastic cu care tare ne mai mandream !! :dknw:
  Oricum, de remarcat este si faptul ca nici presa n-a vrut sa informeze cum s-a depistat falsul.
Cat despre gasirea falsificatorului, am ceva rezerve si la amprenta. Chiar sa scape neatinsa?!
  Trei "ganduri" si de la mine, pentru cele trei fraze enuntate mai sus, combatute in cinci puncte :
Am gresit cand am spus ca bancnota noastra de plastic se poate falsifica, in contextul in care(nu stiu cati stim!) la vremea lansarii se spunea ca e mai sigura ca euro.
Am gresit cand am vrut o informatie completa din partea presei noastre "independente".
Am gresit cam facut afirmatii legate de amprente, nestiind ca doar criminalistii au voie sa faca presupuneri.
Si probabil voi gresi iarasi intrebandu-ma de ce ai ales tocmai acel termen de comparatie !
   Dar cred ca nu gresesc daca afirm ca de cand ai venit tu pe forum, imi ajung degetele de la o mana ca sa numar situatiile in care am spus ceva ce n-ai contrazis, sau despre care n-ai comentat tendetios.
     :dknw:
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline toma

Re: Romani cu care ne "mindrim"
« Răspuns #57 : 30.Iun.2020, 10:00:08 a.m. »

Am gresit cand am spus ca bancnota noastra de plastic se poate falsifica, in contextul in care(nu stiu cati stim!) la vremea lansarii se spunea ca e mai sigura ca euro.

Da! Nu stiu daca e mai sigura ca euro (ar putea fi tinand cont ca e pe suport de "plastic" si nu de hartie). Poti avea cea mai sigura bancnota si tot sa o falsifice cineva. Afirmatia "cea mai sigura bacnota a fost falsificata" nu contine nici o contradictie logica. (cea mai sigura nu inseamna imposibil de falsificat). Prin urmare nu-ti inteleg logica afirmatiilor.

Am gresit cand am vrut o informatie completa din partea presei noastre "independente".
Da! Din nou, daca e vorba de niste lucruri care nu sunt pentru publicul larg, de ce ai vrea sa faci viata mai usoara viitorilor falsificatori?  :dknw:

Am gresit cam facut afirmatii legate de amprente, nestiind ca doar criminalistii au voie sa faca presupuneri.
Presupuneri poti sa faci cate vrei. Insa atunci cand emiti o opinie daca o si argumentezi capata mai multa valoare (altfel e cam apa de ploaie). Care este argumentul tau? De ce este greu de crezut ca a scapat neatinsa urma respectiva?

   Dar cred ca nu gresesc daca afirm ca de cand ai venit tu pe forum, imi ajung degetele de la o mana ca sa numar situatiile in care am spus ceva ce n-ai contrazis, sau despre care n-ai comentat tendetios.
Nu ma poti face pe mine vinovat in privinta a ce scrii tu. Ne-am lamurit de ceva vreme ca vedem lucrurile diferit.
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14372
  • Thanked: 3385 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Romani cu care ne "mindrim"
« Răspuns #58 : 04.Aug.2020, 02:21:36 p.m. »
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: remarque

Offline Vecchio

Re: Romani cu care ne "mindrim"
« Răspuns #59 : 04.Aug.2020, 02:47:00 p.m. »
Și să mai zicem că nu cei cu ochi "albaștrii" fac jocurile-n țara asta :-?
  • Vitara 1.4 Passion Allgrip AT/Jymni LJ80
Nu mă cert niciodată cu un prost, că mă aduce la nivelul lui și mă bate cu experiența. Bașca, are și mintea odihnită!
Am o mare calitate - iert foarte repede! Dar am și un mare defect - nu uit nicidată!