Autor Subiect: Fapte bune ale membrilor SCR  (Citit de 2243 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline gabi males

Re: Fapte bune ale membrilor SCR
« Răspuns #30 : 01.Mar.2022, 09:48:15 p.m. »
Nu-i problema! Eu ma duc si Sambata! Deci…daca vrei…
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019
 

Offline enicky

  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline gabi males

Re: Fapte bune ale membrilor SCR
« Răspuns #32 : 03.Mar.2022, 10:21:57 a.m. »
Da, sunt inscris pe acel grup de vineri.
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019
 

Offline gabi males

Re: Fapte bune ale membrilor SCR
« Răspuns #33 : 06.Mar.2022, 03:50:53 p.m. »
Nu stiu daca va interesa pe cineva dar...este o experienta traita in a doua saptamana de participare la ajutorarea celor nefericiti...

Pentru cei care va intrebati de ce trebuie sa ajutam OAMENII veniti din Ucraina...va voi spune povestea serii de 5 martie 2022.
Ora 23,00, PCTF Isaccea, temperatura in jur de -2 grade dar,datorita umezelii din aer,simti cum te patrunde frigul. Odata ajuns acolo vei vedea multe autovehicule,din multe judete ale Romaniei, autovehicule de tot felul (autoturisme,microbuze,autocare) ai caror conducatori au venit cu un singur scop...acela de a da o mana de ajutor...atat cat pot! Treci de parcare si dai de voluntarii ce isi desfasoara activitatea acolo si...ai primul impact...vestele lor de culoarea portocalei, contrasteaza in mod izbitor cu paloarea fetelor. Sunt oameni obositi(atat fizic cat si psihic) de durerea vazuta pe chipurile celor pe care ii preiau de pe bac,de dramele pe care acestia le traiesc. Merg la centrul de coordonare (un container cu 4 birouri,2 laptop-uri). Aici,ii intalnesti pe cei de la ISU. Le spui cum te numesti,cu ce vrei sa ajuti,un numar de telefon. Ma intalnesc cu Irina,persoana de contact. O fata micuta de inaltime, slaba,cu fata la fel de palida ca a celorlalti voluntari dar...cu sufletul plin de dorinta de a ajuta cat mai multi refugiati. Ii spunem ce putem face si...asteptam. Trebuie sa plece...a venit bacul,o asteapta alti oameni care trec granita cu putina speranta dar...multa ingrijorare. 23,30...ne suna Irina. Are 1 familie (bineinteles, doar copii si femei), 7 persoane de transportat la Bucuresti. Il anunt si pe Nicu,prietenul cu care am venit,luam masinile si ne ducem sa ii preluam. Si...in acel moment,momentul in care ne-am cunoscut...m-a facut sa scriu aceste randuri,pentru unii plictisitoare,pentru altii fara ecou. 7 persoane  cubagaje care au incaput in portbagajele a doua berline. Dar...socul a fost unul dintre membrii acestei familii,un copil in varsta de...2 (doua) saptamani! Si acum...va intreb pe voi,cei care ne acuzati ca ajutam OAMENII refugiati...credeti ca aceasta familie si-a dorit vreodata sa-si paraseasca casa si sa plece pe drumuri,prin frig, cu un copil de 2 saptamani ? Credeti ca scopul lor a fost sa ajunga intr-o tara in care nu stiu ce vor face? Credeti ca si-au dorit sa nu aiba siguranta zilei de maine? Eu...sunt convins ca nu asta si-au dorit! Multumesc,Irina,pentru sansa de a ii cunoaste pe acesti OAMENI si...va multumesc voua,celor care ati avut rabdare sa cititi aceste randuri!
PS Nu cer la nimeni sa se implice (daca nu simte ca vrea) in ajutorarea cuiva dar...ganditi-va cum v-ati simti in situatia lor...sa nu mai aveti nimic din viata voastra (in afara de un troler) si sa nu va ajute nimeni.
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019
 
The following users thanked this post: ntire2000, gabineg, enicky, toma, saureign, jante.otel, gelum, FritzVonSpritz

Online ntire2000

Re: Fapte bune ale membrilor SCR
« Răspuns #34 : 06.Mar.2022, 03:56:28 p.m. »
Si acum...va intreb pe voi,cei care ne acuzati ca ajutam OAMENII refugiati...

Sunt dobitoci care chiar fac asta?!?
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline gabi males

Re: Fapte bune ale membrilor SCR
« Răspuns #35 : 06.Mar.2022, 04:04:00 p.m. »
Multi.
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019
 

Online ntire2000

Re: Fapte bune ale membrilor SCR
« Răspuns #36 : 06.Mar.2022, 07:58:03 p.m. »
Alora care au un caracter atât de josnic arata-le poza de mai jos si spune-le sa-si caute umanitatea daca au avut-o cândva....



PS: daca cumva deranjeaza vizual sau încalca regulile forumului, se poate sterge postarea.....o sa înteleg asta...
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline FritzVonSpritz

Re: Fapte bune ale membrilor SCR
« Răspuns #37 : 06.Mar.2022, 09:35:46 p.m. »
Si acum...va intreb pe voi,cei care ne acuzati ca ajutam OAMENII refugiati...
Si eu am luat de la Sighet o fata (24 de ani), avea pe un carton scris " Brasov", era in legatura cu un tip organizatror care era din partea UNICEF, insa greu de gasit de la Sighet la Brasov, nici macar Bucresti nu a gasit, majoritatea optand pentru Baia Mare sau chiar Sighet, ori manastiri din zona. La Brasov avea niste prieteni, dar nu era musai sa ajunga acolo, destinatia ei fiind Hamburg. Asa ca am adus-o la Cluj, am cazat-o la un hotel (printr-un centru de refugiati din Cluj), iar maine la amiaza pleaca cu avionul pe ruta Cluj-Munchen, urmand ca de acolo sa mearga mai departe la Hamburg. Ca bagaj doar un troller de dimeniune medie.
Jumate din drum a vorbit la telefon si a plans......In astfel de momente nici nu prea ai ce sa ii spui, cum sa o incurajezi! Trist!
  • Suzuki Ignis GL 2018, Ex-Nissan Micra Hatchback 2005
Daca ai o masina, te bucuri de 2 ori: cand o cumperi si cand o vinzi....
 
The following users thanked this post: enicky, saureign, gabi males