Autor Subiect: valva PCV  (Citit de 2190 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline luc

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • Gen: Bărbat
    • bucuresti
valva PCV
« : 19.Dec.2021, 07:19:55 p.m. »
 Stie cineva unde se gaseste supapa de ventilare a carterului PCV la ignis GL 2018 ? La 2019 se vede aproape de busonul de ulei .
Trebuie verificata si curatata din cand in cand (sau inlocuita)           
  • ignis 2018
 

Offline enicky

Re: valva PCV
« Răspuns #1 : 19.Dec.2021, 08:04:02 p.m. »
Trebuie verificata si curatata din cand in cand (sau inlocuita)           
   Ar cam trebui sa fie inca in garantie masina, deci sa faca service-ul lucrarea, pe de-o parte, pe de alta parte, pe langa faptul ca la Ignis-urile noi de pe forum n-am auzit de situatia asta, tu ai sesizat o problema la motor, sau este ca aia cand ai "prins-o" mergand doar cu 640rot/min la relanti ?
   Eu cred ca acolo ar trebui sa umble un mecanic, sau propietarul doar daca este de profesie, pt. ca nu cred ca e ca inlocuirea unui bec.
Masina mea are 6 ani si n-a umblat nimeni la valva asta, dar nici n-am sesizat o problema.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline luc

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • Gen: Bărbat
    • bucuresti
Re: valva PCV
« Răspuns #2 : 20.Dec.2021, 07:36:21 a.m. »
Nu stie nimeni ?
Se inlocuieste mai usor decat un bec !!
  • ignis 2018
 

Offline George s

Re: valva PCV
« Răspuns #3 : 11.Apr.2023, 12:48:47 p.m. »
La primul model (2016-)nu cred că există valva pcv. Dacă privești motorul din fata masini la capacul axelor cu came,in partea din dreapta sus pleacă un furtun in clapeta de accelerație. Ceva asemănător cu furtunul de la Dacia care mergea în carburator! Acel furtun trebuie urmărit să nu se înfunde. Eventual acolo poate fi montata valvă pcv. La Dacia când consuma ulei furtunul se scotea din carburator se prelungește sub mașină, pentru a evita înfundarea carburatorului. La ignis probabil o să creeze probleme la clapeta de accelerație
  • Suzuki Ignis 1250 dual jet ,allgrip
 

Offline Iordcorn

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
  • Gen: Bărbat
    • Botosani
Re: valva PCV
« Răspuns #4 : 11.Apr.2024, 05:23:34 a.m. »
Valva PCV este situata in spatele motorului, sub admisie.
  • Suzuki Ignis GLX
 

Offline luc

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • Gen: Bărbat
    • bucuresti
Re: valva PCV
« Răspuns #5 : 11.Apr.2024, 09:30:13 a.m. »
In asa pozitie,cred ca nu o controleaza nici un mecanic la revizii !!!
  • ignis 2018