Autor Subiect: Functionare Radar / ACC  (Citit de 47313 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ariciul

Re: Functionare Radar / ACC
« Răspuns #210 : 06.Ian.2018, 02:04:27 p.m. »
In locuri stramte si cand esti incadrat dreapta stanga de obstacole, pot aparea alarme false, nu stiu insa daca si dezactivari
  • Suzuki Vitara 1.6 Passion allgrip
 

Offline ccris

Re: Functionare Radar / ACC
« Răspuns #211 : 09.Mar.2018, 05:34:04 p.m. »
Salutare,

ACC-ul functioneaza diferit la MT/AT? M-ar interesa sa fac upgrade de la SX4 (2012) si nestiind exact cum functioneaza sistemul, imi inchipui ca la AT ar putea merge masina singura in coloana cu ACC activ.
Exista vreun interval de viteze pentru functionare sau e posibil sa se opreasca si sa plece de pe loc la mers in coloana? Daca nu exista vreun avantaj in acest sens, probabil ma voi orienta spre 1.4 transmisie manuala.

merci!
 

Offline steph

Re: Functionare Radar / ACC
« Răspuns #212 : 09.Mar.2018, 05:48:09 p.m. »
Nu am ACC dar banueisc ca daca nici CC-ul clasic nu merge sub 30 kmh (sau 40) slabe sanse sa faca ACC treaba asta. Ma gandesc ca sigur il marketau agresiv daca mergea.
S-Cross `18 / Vitara `19 / ex Swift `14

 

Offline Catalln

Re: Functionare Radar / ACC
« Răspuns #213 : 09.Mar.2018, 05:51:40 p.m. »
Salutare,

ACC-ul functioneaza diferit la MT/AT? M-ar interesa sa fac upgrade de la SX4 (2012) si nestiind exact cum functioneaza sistemul, imi inchipui ca la AT ar putea merge masina singura in coloana cu ACC activ.
Exista vreun interval de viteze pentru functionare sau e posibil sa se opreasca si sa plece de pe loc la mers in coloana? Daca nu exista vreun avantaj in acest sens, probabil ma voi orienta spre 1.4 transmisie manuala.

merci!

Diferenta intre MT si AT este ca pe MT se modifica doar turatia in timp ce la AT sunt schimbate si vitezele pentru un consum optim.
In ambele cazuri in coloana va tine distanta setata fata de masina din fata si viteza coloanei, DAR in ambele cazuri dub 40Km/h se dezactiveaza (cel putin pe MT asa este) dar cred ca si pe AT este ceva similar.
  • Suzuki Vitara Passion 2015 1.6 VVT 4WD MT
Consum declarat: urban 6,5 L/100 Km; mixt 5,6 L/100 Km; extra urban 5,1 L/100 Km
Consum mixt realizat la
 

Offline jupanul1

Re: Functionare Radar / ACC
« Răspuns #214 : 09.Mar.2018, 05:53:32 p.m. »
La AT se dezactivează sub 35km/h. Dacă e să frâneze și scade viteza sub asta, scoate un sunet specific și oprește orice control asupra frânei sau accelerației. Adică se oprește și din frânare.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 

Offline ccris

Re: Functionare Radar / ACC
« Răspuns #215 : 09.Mar.2018, 05:58:12 p.m. »
multumesc pentru raspunsuri :)
ma gandeam la situatiile de pe Valea Prahovei si altele similare, unde viteza e sub 20km/h...deci nu e aplicabil
 

Offline ManuP

Re: Functionare Radar / ACC
« Răspuns #216 : 09.Mar.2018, 06:01:53 p.m. »
Cum se comporta ACC-ul la mers in coloana pe autostrada (pe banda 1) si se inghesuie cineva in fata ta (asa din scurt, ca-l preseaza unul care vine tare din spate)?
  • SX4 S-Cross Passion 1.0 5MT AllGrip
 

Offline jupanul1

Re: Functionare Radar / ACC
« Răspuns #217 : 09.Mar.2018, 07:04:42 p.m. »
În situații cu coloană e bun AT, că nu mai tot schimbi viteze / uzezi ambreiaj. Bun=confortabil, asta vream să zic.

Dacă se bagă unul în față din scurt, ACC va frâna (destul de brusc) astfel încât să păstreze distanța setată. Nu pot să îmi dau seama de ce ai crede că face altceva? Ah... poate te îngrijorează situația de la MT? Oricum, dacă e cazul, se bagă RBS în seamă...


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 

Offline tac

Re: Functionare Radar / ACC
« Răspuns #218 : 09.Mar.2018, 09:07:42 p.m. »
ACC functioneaza intre 40 si 160 km/h. Scria parca prin manual.
  • Vitara 1.6 Spirit 2WD benzina
 

Offline enicky

Re: Functionare Radar / ACC
« Răspuns #219 : 10.Mar.2018, 01:27:03 a.m. »
Nu am ACC dar banueisc ca..
             Poate pui in semnatura si ce masina ai, astfel ti se poate raspunde mai usor, stim ce cunosti si ce nu, etc. Daca nu-i un secret...
   
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip