Autor Subiect: Functionare Radar / ACC  (Citit de 47323 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Lerua07

Re: Functionare Radar / ACC
« Răspuns #180 : 25.Iun.2017, 12:09:38 p.m. »
Nu numai manualul ci si acest topic sa-l citesti. Cred ca te vei lumina suficient incata sa intelegi ca RBS-ul si ACC-ul nu sunt chiar asa periculoase cum crezi tu  ;)
  • Vitara 2015, spirit 1.6 benzina, allgrip, TM, alba,
Multumeste-te cu putin, pentru ca putinul nu-ti va lipsi niciodata !
 

Offline gelum

Re: Functionare Radar / ACC
« Răspuns #181 : 25.Iun.2017, 12:32:14 p.m. »
Adevarat si eu consider ca RBS si ACC sunt chiar foarte bune, totul tine de adaptarea ta la sistem. Nici eu nu am masina de mult timp (3 saptamani), dar la drum lung l-am considerat o binecuvantare. Sistemul pana la urma este perfectibil, de aceea pana la urma mai stam si noi la butoane (covrig)  :good: Din ce am observat eu pe valea Cernei in serpentine nu a creat probleme cu alarme false despre masinile din sens opus, oricum in manual se explica totusi ca pot apare unele probleme de genul asta,  sfaturile lui enicky si Lerua07 sunt bune. Go for it si drumuri bune sa ai, bucura-te de Suzi!
  • Suzuki Vitara Passion 1,6 Allgrip
 

Offline bekxy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1327
  • Thanked: 377 times
  • Gen: Bărbat
  • SX4 S-Cross '16 Spirit 1.4 4WD 6MT
    • Bucuresti
Re: Functionare Radar / ACC
« Răspuns #182 : 25.Iun.2017, 02:16:31 p.m. »
În afară de faptul că în urban multe (majoritatea) alarmelor sunt inutile, RBS-ul traumatizează (uneori) inutil pasagerii. Frâna pe care RBS-ul ajunge să o pună singur nu e deloc plăcută pentru pasageri (care n-au un convrig de care să se ţină). Desigur, te poate salva de la una alta, dar eu încă nu pot spune asta. Pot spune doar că, în afară de majoritatea alarmelor inutile şi enervante, au fost câteva situaţii în care m-a avertizat cu puţin timp mai devreme decât urma eu să mă prind, dar nu că fără el aş fi pocnit ceva în faţă.
Poate că de la o vârstă (nu că aş fi eu prea flăcău), unele reflexe merită ajutate de RBS-ul ăsta. Dar dacă ai toate reflexele acasă, e mai mult enervant decât util.
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Spirit 1.4 Boosterjet 4WD 6MT
 

Offline toma

Re: Functionare Radar / ACC
« Răspuns #183 : 25.Iun.2017, 11:20:41 p.m. »
@Bobcat134   ai incercat sa accelerezi cand masina a inceput franarea de urgenta?
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline wolfin

Re: Functionare Radar / ACC
« Răspuns #184 : 26.Iun.2017, 10:06:18 a.m. »
Sau mai simplu cu semnalizare stanga sau dreapta
Oricum..bobcat...cunosc senzatia...am patit o intre 2 tiruri...in depasire.....senzatii priceles.

De atunci...semnalizez si cand nu e cazu....glumesc.
  • vitara 2016 1.6 4wd pasion + pegas 3120 din 80 si ceva reconditionat. Urmeaza si un 2020
Vitara pasion 1.6 allgrip benzina
 

Offline jupanul1

Re: Functionare Radar / ACC
« Răspuns #185 : 26.Iun.2017, 10:16:28 a.m. »
Dacă șofatul e pe modul ”preventiv”, RBS nu se bagă în seamă. În caz contrar, da... e cam ”jumpy”.
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 

Offline chipson78

Re: Functionare Radar / ACC
« Răspuns #186 : 26.Iun.2017, 11:06:52 a.m. »
mie unul imi place. e adevarat, mai ai alarme false, dar vorba lui jupanul daca nu conduci agresiv, in afara ca bipaie el pe acolo nu am avut alte probleme. bine, nu sunt prieten cu sistemul de cat de 2 zile, avem timp sa ne certam :D
  • Swift 1.0 AT
 

Offline bekxy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1327
  • Thanked: 377 times
  • Gen: Bărbat
  • SX4 S-Cross '16 Spirit 1.4 4WD 6MT
    • Bucuresti
Re: Functionare Radar / ACC
« Răspuns #187 : 26.Iun.2017, 11:29:02 a.m. »
Poate la tine nu bipăie la fel de isteric ca la noi.
Pe mine nu frânele "trântite" mă deranjează, că alea îs foarte rare (vreo două să fi avut), ci bipăitul ăla tembel.
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Spirit 1.4 Boosterjet 4WD 6MT
 

Offline jupanul1

Re: Functionare Radar / ACC
« Răspuns #188 : 26.Iun.2017, 12:20:11 p.m. »
Bipăitul nu te va mai deranja după o perioadă. Există două posibilități - fie te obișnuiești cu sunetul, fie conduci preventiv. Bineînțeles, ai putea să-l dezactivezi la fiecare cursă, dar... atunci de ce ai mai dat banii pe el?
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 
The following users thanked this post: Floryn

Offline bekxy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1327
  • Thanked: 377 times
  • Gen: Bărbat
  • SX4 S-Cross '16 Spirit 1.4 4WD 6MT
    • Bucuresti
Re: Functionare Radar / ACC
« Răspuns #189 : 26.Iun.2017, 12:38:22 p.m. »
Conduc preventiv. De mai bine de 20 de ani, cu rezultatele scontate.
Nu de condus preventiv e nevoie, ci de condus leșinat, ca să nu zic paraplegic. Cel puțin pe mașina mea (poate e prost setat la mine).
Banii pe el i-am dat dintr-o conjunctură, aș fi luat Passion dacă găseam în stoc. Dar n-a fost, așa că la traseele urbane îl dezactivez. Pentru liniștea mea exterioară.

PS: bipăit e ce scot senzorii de parcare, ce scoate RBS-ul e mai degrabă strigăt de soacră...
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Spirit 1.4 Boosterjet 4WD 6MT