Autor Subiect: Revizia de 4 ani sau 80.000 km  (Citit de 12426 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline gabi males

Re: Revizia de 4 ani sau 80.000 km
« Răspuns #10 : 21.Mai.2019, 12:14:50 p.m. »
enicky...aici te contrazic. Lichidul de frana se inlocuieste la o anumita perioada. Din experienta personala, acum 2 ani, dupa ce au efectuat masuratori referitoare la proprietatile lichidului din instalatie, l-au inlocuit la o masina pe care o detineam de 2 ani.
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019
 

Offline BrSx4

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1552
  • Thanked: 234 times
  • Gen: Bărbat
  • Munca nu a omorat niciodata pe nimeni
    • Braila
Re: Revizia de 4 ani sau 80.000 km
« Răspuns #11 : 21.Mai.2019, 01:37:29 p.m. »
Aveai vreo problemă la frinare sau asa ai vrut sa îl testezi???
Eu am lichidul de 11 ani (original) si nu am probleme la frinare dar nici nu l-am testat, este DOT 4
  • SX4 1.5 glx, New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
SX4 1.5 glx gri metal
New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
Diferența dintre inteligență și prostie este că inteligența are limite
 

Offline ...

Re: Revizia de 4 ani sau 80.000 km
« Răspuns #12 : 21.Mai.2019, 01:49:25 p.m. »
Lichidul de frana in mod normal absoarbe apa
Cred ca am mai abordat subiectul acesta pe forum, dar eu tot nu pricep cum poate sa absoarba apa lichidul de frana, daca se afla intr-un circuit de franare inchis, etans. De unde sa o absoarba? Sau o fi si lichizdele astea noi "subdimensionate" si trebuie schimbate mai des, altfel se strica, ca alte piese ale masinilor actuale?
 

Offline gabi males

Re: Revizia de 4 ani sau 80.000 km
« Răspuns #13 : 21.Mai.2019, 01:57:32 p.m. »
 cad,de la diferente de temperatura, se creeaza condens in rezervorul lichidului. Condensul ajunge in lichid, in instalatie...
 La franare nu se simte dar, daca vei aplica cea mai simpla metoda (degetele) vei constata o diferenta intre lichidul din rezervor si unul proaspat.
 Eu i-am rugat pe mecanicii de la service sa-l verifice (stiind ca trecusera ceva ani). Concluzia a fost ca mai mergea dar...era aproape de limita parametrilor de functionare.
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019
 
The following users thanked this post: toma

Offline ...

Re: Revizia de 4 ani sau 80.000 km
« Răspuns #14 : 21.Mai.2019, 02:13:00 p.m. »
Ok, mersi de explicatii, Gabi. Dar daca in rezervorul de lichid nu se umbla ani de zile (cum zice BrSX4, sau eu, la fosta masina care acum face 12 ani si nu a fost schimbat niciodata lichidul, franarea este si acum "beton", cu placute noi si discurile originale), de la iesirea masinii pe poarta fabricii, de unde atata condens in rezervorul ala micut ca sa afecteze proprietatile? Alt aer nu intra in rezervor si ulterior in instalatie. In fine, cert este ca eu nu il voi schimba nici la revizia de 4 ani, daca nu da rateuri franarea.
 

Offline gabi males

Re: Revizia de 4 ani sau 80.000 km
« Răspuns #15 : 21.Mai.2019, 02:16:57 p.m. »
Cu placere cad! Eu prefer sa stiu ca sunt in siguranta si nu ma trezesc ca, atunci cand am nevoie mai mare de frane...nu ma mai opresc ;)
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019
 

Offline smiley

Re: Revizia de 4 ani sau 80.000 km
« Răspuns #16 : 21.Mai.2019, 03:19:21 p.m. »
Apa in instalatie intra pe la orice garnitura, nu stiu sa existe inca garnitura perfecta. Intra in cantitati infime dar intra.

Apoi daca ai apa in lichidul de frana, la prima vedere nu ai probleme franeaza normal, dar in conditii de frana indelungata (cobori Transalpina doar din frana de ex) o sa-ti fiarba apa din lichidul de frana, apar bulele de aer moment in care si pedala ta e la fund pentru ca lichidul a devenit compresibil.
Si cu pedala la fund frana e slaba spre 0.

Vitara Passion AllGrip 2018 1.4 Boosterjet White
Opel Astra H 2004 1.4 XEP
 
The following users thanked this post: gabi males

Offline ...

Re: Revizia de 4 ani sau 80.000 km
« Răspuns #17 : 21.Mai.2019, 03:30:41 p.m. »
Asta cu garnitura imperfecta eu unul nu o "cumpar". In plus, ar trebui sa si scape lichid si sa ramai fara el daca franezi des.  Si la cati Dorei sunt in service, riscul de a pati ceva la masina dupa schimb de ulei, lichide si alte piese mi se pare mult mai mare decat neefectuarea operatiunii (pe care unele reprezentante nu o fac). 
 

Offline smiley

Re: Revizia de 4 ani sau 80.000 km
« Răspuns #18 : 21.Mai.2019, 03:33:06 p.m. »
@cad In situatia asta ma intreb si eu, pe unde poate sa intre apa? Ca asta-i motivul principal pentru care este schimbat lichidul.

Vitara Passion AllGrip 2018 1.4 Boosterjet White
Opel Astra H 2004 1.4 XEP
 

Offline ...

Re: Revizia de 4 ani sau 80.000 km
« Răspuns #19 : 21.Mai.2019, 03:37:16 p.m. »
E doar pretextul, motivul e celalalt, profitul.