Autor Subiect: Topic de sezon - Eurovision  (Citit de 10005 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline enicky

Re: Topic de sezon - Eurovision
« Răspuns #70 : 14.Mai.2017, 04:50:06 p.m. »
        Ce n-am inteles, a fost pupatura de final a concurentilor nostril, precum si aparitia unui purtator al steagului Australiei care ne-a aratat posteriorul !
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ariciul

Re: Topic de sezon - Eurovision
« Răspuns #71 : 14.Mai.2017, 07:57:44 p.m. »
Daca ne uitam putin in urma si vedem cine a castigat Eurovisionul ne luam cu mainile de cap. Asta pt ca nu poti sa dai o definitie clara a ceea ce place europenilor. Castigatorii au fost atat de diferiti de la un an la altul incat nu poti sa dai o reteta clara a castigului. Si atunci vine intrebarea fireasca cum? Pai cred ca e in felul urmator: cum in zilele noastre poti urmari inainte de concurs clipurile si eventual povestea lor si a concurentilor se formeaza curente de simpatie inainte de concurs. Asa a fost cu Lordi sau femeia cu barba, asa probabil a fost si cu Portugalia anul asta. Si cum astfel de valuri de simpatie antreneaza mult mai multe voturi fata de ceilalti care voteaza in mod obisnuit (adica mai cerebral) rezultatul va fi in favoarea celui care reuseste sa starneasca un astfel de val! Deci cam asta ar fi reteta care nu are nimic de a face cu un anumit stil sau voce!
  • Suzuki Vitara 1.6 Passion allgrip
 
The following users thanked this post: gabineg, yeti

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14350
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Topic de sezon - Eurovision
« Răspuns #72 : 14.Mai.2017, 08:04:32 p.m. »
N-am urmarit anul asta dispersia voturilor, dar in anii trecuti s-au format si "gasti" etnice, lingvistice sau  istorice: nordicii au votat cu nordicii, slavii cu slavii, mediteraneenii cu ei insisi, etc. Pentru noi voteaza de obicei diaspora si cetatenii moldoveni, cei din Israel cu origini romanesti si poate unii carora le place cantecul.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline ariciul

Re: Topic de sezon - Eurovision
« Răspuns #73 : 14.Mai.2017, 08:08:15 p.m. »
In fiecare an sunt gasti etnice, vezi si la noi cu Moldova sau Ciprul cu Grecia dar asta nu influenteaza in castigarea concursului! Pentru asta trebuie un curent general care sa strabata toate granitele Europei.
  • Suzuki Vitara 1.6 Passion allgrip
 

Offline enicky

« Ultima Modificare: 15.Mai.2022, 04:31:27 p.m. de enicky »
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: Catalln

Online Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2503
  • Thanked: 1295 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Topic de sezon - Eurovision
« Răspuns #75 : 15.Mai.2022, 06:18:45 p.m. »
Pana la politica, muzica de azi e prăpăd... nu pierzi nimic daca nu asculți radio in afara de știri...




Nu vreau sa spun, dar zic ca nu-o sa mai vedem din astea pe la concursurile astea ...

PS: Ați văzut publicul la final?
« Ultima Modificare: 15.Mai.2022, 06:30:39 p.m. de Costique »
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline Catalln

Re: Topic de sezon - Eurovision
« Răspuns #76 : 15.Mai.2022, 08:04:44 p.m. »
... acum si muzica este mai mult zgomot dar politicul a acaparat de mult acest „concurs”...
  • Suzuki Vitara Passion 2015 1.6 VVT 4WD MT
Consum declarat: urban 6,5 L/100 Km; mixt 5,6 L/100 Km; extra urban 5,1 L/100 Km
Consum mixt realizat la
 

Offline Leutz

Re: Topic de sezon - Eurovision
« Răspuns #77 : 16.Mai.2022, 03:59:51 p.m. »
Nu stiu altii cum sunt, dar eu am cred ca am inceput de ceva vreme sa prevad viitorul.

Anul asta de exemplu, pentru prima data in viata, nu m-am uitat la Eurovision; pentru ca (cu mare greata) stiam cine va castiga. As fi pierdut timp pretios doar ca sa ajung sa vomit la final, pe concurs si pe castigatori deopotriva (n.r. - evident ca nu ma refer la amaratii aia de pe scena si nici la amarata aia de Ucraina, ca ei oricum nu-s castigatori in nici un fel si nici n-au habar ce li se-ntampla). Asa... am inceput direct cu sfarsitul, ca sa nu mai pierd timpul.

Si prevad si ca in fiecare an de-acum incolo o sa castig ceva timp in luna mai.

Mai am si alte previziuni, dar astea-s mai nasoale... greu de postat in spatiul public.
  • SX4 AWD MT 2.0 - 2007 / Outlander AWD CVT 2.4 - 2019
 

Offline ...

Re: Topic de sezon - Eurovision
« Răspuns #78 : 16.Mai.2022, 04:09:24 p.m. »
Eu nu mai urmaresc Eurovision de prin 2009, cand a castigat Norvegia cu o melodie superba pe care si acum o fredonez cu mare placere, Fairytale, atunci Islanda (Yohanna) clasandu-se pe locul 2 cu o melodie la fel de interesanta, Is It True?...
 
The following users thanked this post: vali22

Offline Leutz

Re: Topic de sezon - Eurovision
« Răspuns #79 : 16.Mai.2022, 04:31:13 p.m. »
... a castigat Norvegia cu o melodie superba pe care si acum o fredonez cu mare placere, Fairytale...

Subscriu. Eu chiar o ascult frecvent. O am prin playlist. Mai ascult cu placere, tot din 2009 si cantecul portughezilor de la Flor de lis. Din toti anii in care m-am uitat la concursul politoco-economic-artistic Eurovision, cred ca anul ala a fost de departe cel in care dimensiunea "artistic" a concursului a fost majoritara. In rest, minoritara de departe, iar anul acesta  :-)) disparuta complet.

Pe-atunci insa, inca se mai putea vorbi de o ... Europa libera (continentul, nu radioul). Despre radio se poate vorbi acum, ca [fara virgula] continentul nu mai e; ce sa faci daca asa au "evoluat" timpurile.
  • SX4 AWD MT 2.0 - 2007 / Outlander AWD CVT 2.4 - 2019
 
The following users thanked this post: ...