Autor Subiect: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....  (Citit de 23476 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline SuzukiClub

SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« : 17.Ian.2011, 10:13:31 a.m. »
Pierderile pe care le putem provoca nealimentand 3 zile sunt minime pentru benzinari avand in vedere ca majoritatea va circula in continuare cu masina in aceasta perioada (deci ori a exista o alimentare inainte de cele 3 zile ori dupa cele 3 zile).
Sa renuntam la masina este destul de greu pentru multi dintre noi....asa ca daca vrem intr-adevar sa lovim un benzinar hai sa-i provocam pierderi de milioane de euro nealimentant o luna intreaga de la el.

Se spune ca "masele" in Romania nu sunt solidare....eu zic ca noi Suzichisti putem incerca sa dam un exemplu!
 

Offline B100UKA

Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #1 : 17.Ian.2011, 10:20:53 a.m. »
Avand in vedere informatiile de mai jos....protest...este prea putin!!! mai bine am iniatia o REVOLTA!
Clar nu alimentez niciuna din masini, partea proasta e ca toti va trebui sa realimentam oricum in zilele urmatoare..

Taxele incluse in benzina de la 1 ianuarie 2011:
- acciza este de 467 EUR / tona
- taxa de drum este de 125 EUR / tona
- taxa de solidaritate (cate un cent / litru - motivul este acoperirea prejudiciului din urma falimentului Bancorex) adica 10 EUR / tona

Producatorul are pretul de aproximativ 370 EUR / tona
Astfel rezulta urmatorul pret pe tona de benzina:
370+467+125+10=972 EUR /Tona (taxe si accize)
Se adauga TVA de 24 % adica 233.28 EUR
Totalul este de 1205.28 EUR/tona
Un litru de benzina este 1.205 EUR (aproximativ 5.15 RON)

Producatorul incaseaza 370 EUR/tona
Statul incaseaza 835.28 EUR/tona



Suzuki SX4 1,6 GS 4W 2008 - Sunlight Copper
Suzuki Wagon R+ 1,3 2003 - Special Edition
 武士の伝説の息子
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #2 : 17.Ian.2011, 10:22:24 a.m. »
Clar nu alimentez niciuna din masini, partea proasta e ca toti va trebui sa realimentam oricum in zilele urmatoare..
Bine punctat @UKA....e buna si forma asta de prostesc (ca exista) dar cea mai eficienta, cred eu, ca ar fi asta...sa nu alimentam de la unul dintre benzinarii nostri dragi.
Eu am ales pentru Ianuarie OMV - PETROM.
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline whizzy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2040
  • Gen: Bărbat
Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #3 : 17.Ian.2011, 10:23:17 a.m. »
Tot omv-petrom dar de ce doar pentru ianuarie ? :)
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #4 : 17.Ian.2011, 10:23:56 a.m. »
Ok...Bagam votul si pentru luna Februarie...sa fim pregatiti!
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline BXXENL

Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #5 : 17.Ian.2011, 10:38:20 a.m. »
Eu nu mai alimentez de nicaieri, am decis sa infrunt frigul si sa merg cu bicicleta. Dar si cand va trebui sa pun, NU am sa pun de la OMV-Petrom.
  • SX4 1.5
Alex
 

Online rexkrokiDAU

Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #6 : 17.Ian.2011, 10:43:25 a.m. »
Chiar daca sunt de acord cu ideea de protest impotriva pretului carburantilor, din motive obiective nu pot lua parte la acest protest, orice forma de manifestare va lua el. Nu cred insa ca masura de a nu alimenta de la unul sau altul dintre comercianti este cea care va da roade.

Un lucru cu care insa nu sunt de acord este pozitia oficiala a clubului, ce reiese din deschiderera acestui topic de catre userul SuzukiClub. Consider ca acest club nu trebuie sa se implice oficial in subiecte ce tin de aspecte sociale, politice, etnice, religioase. El poate gazduii parerile membrilor, expuse liber si fara ingradiri, de la simplu user pana la administratori, despre orice tema sau subiect, in topicuri generale sau dedicate, discutii in urma carora se pot naste actiuni practice, cum a fost actiunea laudabila din luna decembrie, dar nu cred ca e bine sa fie implicat oficial acum in acest protest, poate la anul in campania electorala sau poate candva in sustinerea uneia sau alteia din parti intr-o eventuala disputa etnica sau religioasa.


Offline danker

Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #7 : 17.Ian.2011, 10:44:00 a.m. »
- Baiiiiiiiii, io sunt actionar la Petrom, ma faceti la Dividende ai ?   :D  ...e o idee dar suntem cam putini suzukisti, unii oricum nu alimenteaza de la Petrom, iar prin  mijoacele de transport in comun nu m-am intalnit decat cu Ana pana acum. ;)


P.S.
Lasand gluma la o parte, si urmarind analiza de pret expusa mai sus... totusi pe Boc trebe sa-l  "convingem " pentru ca accizele si tva-ul nu sunt puse de benzinari, din cate stiu, dar poate ma insel, numai OMV Petrom proceseaza petrol romanesc si poate ei ar putea fi puricati un pic pe la pret, ca sa nu le platim noi team building-urile si drumurile la ski cu masina de serviciu, in rest,  cei care proceseaza petrol din import.... e cam treaba lor..... parerea mea.  :-?
« Ultima Modificare: 17.Ian.2011, 11:01:10 a.m. de danker »
Daca as fi fost un pic mai prost... as fi fost fericit !
 

Offline hubbabubba

Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #8 : 17.Ian.2011, 10:49:44 a.m. »
Eu am votat tot OMV - Petrom :D
What goes around comes around ...
 

Offline Anna

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
  • Gen: Femeie
Re: SuzukiClub ROMANIA nu alimenteaza in....
« Răspuns #9 : 17.Ian.2011, 11:03:21 a.m. »
:))
Da, asa e, ne-am vazut la metrou... :)
Si cu Whizzy m-am vazut la metrou si chiar l-am vazut mergand si pe jos, cand ma duceam la  Institutul Francez (tot pe jos :) )... :good: