Autor Subiect: Cutia automata robotizata de pe Noua Vitara  (Citit de 24297 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline manesz

Re: Cutia automata robotizata de pe Noua Vitara
« Răspuns #30 : 22.Iul.2015, 02:59:21 p.m. »
asa cum am mai scris, am citit pe vitara va fi TCSS, twin clutch sistem by suzuki
 

Offline shpeedy

Re: Cutia automata robotizata de pe Noua Vitara
« Răspuns #31 : 22.Iul.2015, 03:37:55 p.m. »
asa cum am mai scris, am citit pe vitara va fi TCSS, twin clutch sistem by suzuki
Pentru S-Cross Diesel Allgrip... [/URL]

Ca pentru Vitara e confuza situatia...


Sent from my X8 using Tapatalk

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline manesz

Re: Cutia automata robotizata de pe Noua Vitara
« Răspuns #32 : 22.Iul.2015, 03:46:09 p.m. »
da, e confuza, dar asa aam citi intr o revista ca vitara va veni cu TCSS, dar mai intai s crossul va avea montata aceasta cutie.asta nu inseamna ca e cumzic eu:) :baston:
 

Offline sabin

Re: Cutia automata robotizata de pe Noua Vitara
« Răspuns #33 : 23.Iul.2015, 06:48:50 p.m. »
Asa arata levierul
Cred ca era mai interesant sa ne spui cum retrogradeaza la accelerare puternica,  1 sau 2 trepte?
Iar legat de tipul cutiei,  NU E ROBOTOZATA SI NICI DUBLU AMBREIAJ.  E CU CONVERTOR DE CUPLU,  ADICA noua dar sistem clasic.  Sper astfel foarte fiabila.
Aflati daca citeati ORICE CATALOG de prezentare a modelului. Chiar scrie convertor de cuplu.. Torque converter..
5 pagini de presupuneri.. Aproape 0 informatii. No offence! Cu exceptia filmuletului pe care il vazusem si care iti da ceva idei de cum schimba si cam in ce ture sta.  Iar faptul ca in film nu a schimbat treapta 6 e din cauza modului sport si accelerarii puternice.  Golful pe care l-am avut,  dsg 7 trepte, in sport nu schimba a 7a pentru a ramane turat,  pregatit de alte accelerari.
 

Offline sabin

Re: Cutia automata robotizata de pe Noua Vitara
« Răspuns #34 : 23.Iul.2015, 06:51:37 p.m. »
Si ca sa ma prezint,  am un Jimny de 6 ani,  si am dat un golf 7 1.6 tdi dsg ca sa iau si o Vitara AT benzinar,  luxus. Care vine prin octombrie,  sper.
 

Offline shpeedy

Re: Cutia automata robotizata de pe Noua Vitara
« Răspuns #35 : 23.Iul.2015, 07:09:03 p.m. »
@sabin: in primul rand, bine ai venit! E prima ta postare, desi vad ca ai ceva vechime.

In al doilea rand, mai usor cu tonul... Nu stiu care a fost intentia ta, dar intrarea in comunitate eu personal nu am perceput-o ca fiind cea mai prietenoasa. Nimeni nu s-a nascut invatat, iar rolul acestei comunitati este - printre altele - si schimbul reciproc de informatii...

Referitor la cutie (sau cutii, intrucat avem una pentru benzina si una pentru diesel), ne bucuram sa aflam informatii in lipsa celor destul de limitate date de Suzuki. Daca ai info suplimentare, nu ezita sa ne spui. Din ce am gasit pe net (vezi paginile anterioare), cea pentru benzina e intr-adevar automata cu convertor de cuplu, pe cand cea pentru diesel cica ar fi robotizata. Ai alte informatii? Din ce sursa?



Sent from my X8 using Tapatalk

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline newah

Re: Cutia automata robotizata de pe Noua Vitara
« Răspuns #36 : 23.Iul.2015, 07:28:54 p.m. »
Cred ca era mai interesant sa ne spui cum retrogradeaza la accelerare puternica,  1 sau 2 trepte?

reactia este de retrogradare usoara maxim o treapta fara a se simti kickdownul specific CVTului si DSGului
Practic tu poti apasa maxim pedala, masina reactioneaza cum stie ea.
Cu siguranta la o depasire mai riscanta as trece pe manual, as retrograda o treapta pentru suflu si apoi as da pedala pana la fund
 

Offline manesz

Re: Cutia automata robotizata de pe Noua Vitara
« Răspuns #37 : 23.Iul.2015, 10:23:04 p.m. »
daca tot ne ai certat sabine,.poate ne zici si sursa.si ba da.is offence.scuza ma, eu s medic veterinar si nu am cunostinte de mecanica.eu am zis ce am citit intr un numar f  recent dintr o revista destul pe faza, ei au scris de tcss.amu scuza ma,daca in 5 pagini zero informatie, atunci asta e.o sa urmaresc in liniste posturile, las loc sa comenteze geniile.daca ce zic eu sau altul e zero.:).
 

Offline newah

Re: Cutia automata robotizata de pe Noua Vitara
« Răspuns #38 : 24.Iul.2015, 07:23:47 a.m. »
Si ca sa ma prezint,  am un Jimny de 6 ani,  si am dat un golf 7 1.6 tdi dsg ca sa iau si o Vitara AT benzinar,  luxus. Care vine prin octombrie,  sper.

sabin, esti cumva acel gabi cu postarile din comenturile de aici http://www.turatii.ro/2015/06/18/suzuki-vitara-16l-allgrip-spirit/

frumusetea acestui forum si nu numai, consta in "unirea fortelor" pentru a transmite informatii ce pot ajuta colegii, nu un loc de barfe unde sa ne refulam eventualele frustrari sau sa ne expunem calitatile....
« Ultima Modificare: 24.Iul.2015, 07:35:46 a.m. de newah »
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Cutia automata robotizata de pe Noua Vitara
« Răspuns #39 : 24.Iul.2015, 07:46:51 a.m. »
Să nu facem din țânțar armăsar. Poate ca tonul folosit de @sabin e cam nepotrivit, vezi scrierea cu majuscule care pe un forum înseamnă că ţipi, dar în esență nu cred că e deplasat mesajul, cel puțin nu în opinia mea.