Autor Subiect: Detalii despre masina  (Citit de 258 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline odo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
  • Gen: Bărbat
    • Romania
Detalii despre masina
« : 29.Feb.2024, 08:51:38 p.m. »
Salutare! As vrea sa aflu si eu ceva detalii legate de masina pe care am cumparat-o fiindca din talon inteleg doar ca este vitara ly d21s 88kw 1.6. M-ar interesa sa aflu ce tip de motor am pe ea, ce ulei se foloseste pentru revizii etc... Cum pot afla toate dotarile pe care le are masina, exista vreo posibilitate? Multumesc!
  • Vitara 1.6 2016
 

Offline NicNic

Re: Detalii despre masina
« Răspuns #1 : 29.Feb.2024, 09:07:00 p.m. »
Salut.

Ai o masina diesel.
Ceva informatii poti gasi in Cartea de Identitate a Vehiculului (CIV).
Uite un exemplu de CIV pentru Suzuki Vitara.

Dar cel mai corect ar fi sa citesti manualul masinii  si vei intelege mai bine ce masina ai cumparat. Apoi sa cauti singur pe internet.
Decat sa stai la "primire" de informatii, fara efort ...
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline odo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
  • Gen: Bărbat
    • Romania
Re: Detalii despre masina
« Răspuns #2 : 29.Feb.2024, 10:00:29 p.m. »
Multumusc pentru raspuns. Masina este benzina, iar manualul este generalizat pentru toate motorizarile si dotarile...

L.E: se pot activa functii pe acest tip de masina? De exemplu ridicarea si coborarea geamurilor din telecomanda sau plierea oglinzilor la inchiderea masinii.
  • Vitara 1.6 2016
 

Offline enicky

Re: Detalii despre masina
« Răspuns #3 : 29.Feb.2024, 10:01:21 p.m. »
Salutare! As vrea sa aflu si eu ceva detalii legate de masina pe care am cumparat-o fiindca din talon inteleg doar ca este vitara ly d21s 88kw 1.6. M-ar interesa sa aflu ce tip de motor am pe ea, ce ulei se foloseste pentru revizii etc... Cum pot afla toate dotarile pe care le are masina, exista vreo posibilitate? Multumesc!
   Scuze, dar de cand sunt pe forumul asta, asemenea intrebare nu cred ca s-a pus !!!!
   Zici ca ai cumparat-o, altfel parea castigata la carti sau zaruri, adica ex-propietarul, firma/pf. nu ti-a spus, s-au n-ai intrebat ce motor are, capacitate, etc., cu ce o alimentezi, benzina, motorina?
Nu stiu daca e de ras, sau de plans....
P.S. Au existat 4 echipari : cool, passion, spirit si luxus.
     
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: ntire2000

Offline odo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
  • Gen: Bărbat
    • Romania
Re: Detalii despre masina
« Răspuns #4 : 29.Feb.2024, 10:03:27 p.m. »
Salut! Nu ai inteles... Totul este pe scurt. De unde stie propietarul ce cod de motor are? Daca nu il intereseaza, nu are de unde sti, daca doar da banul la service si zice: fa0mi revizia, nu il intereaza ce ulei pune si etc...
L.E. Este passion
  • Vitara 1.6 2016
 

Offline NicNic

Re: Detalii despre masina
« Răspuns #5 : 29.Feb.2024, 11:35:20 p.m. »
Salut! Nu ai inteles... Totul este pe scurt. De unde stie propietarul ce cod de motor are? Daca nu il intereseaza, nu are de unde sti, daca doar da banul la service si zice: fa0mi revizia, nu il intereaza ce ulei pune si etc...
L.E. Este passion

Codul de motor este trecut in CIV.
Apoi, dotarile specifice nivelului de echipare le gasesti usor pe internet.
Daca ai nevoie de detalii speciale (cum sa activezi functii ale masinii, ori sa stii ce poate face si ce nu) obtine manualul de service, cumpara-ti si o interfata OBD dedicata, cu soft de Suzuki, apoi cauta solutia la ce te intereseaza. Sau mergi direct la service si acolo ti se va raspunde ce si cum face masina, dar contracost.
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 
The following users thanked this post: ntire2000, odo

Online Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2504
  • Thanked: 1295 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Detalii despre masina
« Răspuns #6 : 01.Mar.2024, 08:44:46 a.m. »
Nu recomand sa lăsați service-ul sa va pună ce ulei vor ei. Mai ales daca nu este reprezentanta.
Ei cumpără ulei general la butoaie de 200 l si pun la fiecare, ca se potrivește sau ca e un pic pe lângă. Un ulei un pic mai vâscos nu face mare lucru pe termen scurt dar are efect pe termen lung, uzura pieselor se accentuează pentru ca lubrifierea are loc mereu ceva mai târziu decât au calculat-o producătorii. Sunt pe YouTube videouri care arata clar diferența intre uleiuri si după ce le vezi, nu mai pui 5W30 in loc de 0W30 niciodată...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 
The following users thanked this post: odo

Offline enicky

Re: Detalii despre masina
« Răspuns #7 : 03.Mar.2024, 07:43:06 p.m. »
Nu recomand sa lăsați service-ul sa va pună ce ulei vor ei. Mai ales daca nu este reprezentanta.
Ei cumpără ulei general la butoaie de 200 l si pun la fiecare, ca se potrivește sau ca e un pic pe lângă.
    In 11 ani de posesie Suzuki nu am vazut asa ceva !
Salut! Nu ai inteles...
L.E. Este passion
  Din prima postare se intelege ca stii doar ce scrie in talon... de fapt stii si ca e passion, deci..... :dknw:
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Online Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2504
  • Thanked: 1295 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Detalii despre masina
« Răspuns #8 : 03.Mar.2024, 10:54:45 p.m. »
Sunt cazuri si cazuri, si zeci de service-uri in fiecare oraș mai răsărit... Si toți vor să trăiască mai bine...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008