Autor Subiect: Problemă geam electric pasager  (Citit de 650 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Vlad_C

Problemă geam electric pasager
« : 27.Dec.2022, 10:28:13 p.m. »
Salutare!

De vreo două săptămâni am o problemă cu geamul dreapta față. Din când în când nu mai merge ridicat. De lăsat în jos merge tot timpul. Problema apare indiferent de butonul folosit, adică cel de pe ușa șoferului sau cel de la pasager. Mai problematic este că nu se întâmplă tot timpul, este complet aleatoriu așa că în momentul în care am ajuns la service și am încercat să "dovedesc" defectul, am stat 30 min acolo și bineînțeles că atunci a mers....
Are cineva vreo idee ce ar putea fi?


Modelul este Swift 1.2 hybrid, 2021 (este in garanție)
  • Swift
 

Offline NicNic

Re: Problemă geam electric pasager
« Răspuns #1 : 28.Dec.2022, 12:00:39 a.m. »
Depinde cum se manifesta.
Daca nu face niciun zgomot la actionarea butonului, atunci se poate discuta despre o problema electrica: cablu intrerupt, buton blocare actionare geamuri actionat sau defect, etc.
Daca se aude un zgomot ca d eincercare de a se deplasa, insa geamul nu se misca, atunci pare a fi o problema mecanica. Primul lucru care ar trebui verificat este chederul geamului respectiv, daca are mizerie sau uzura excesiva si nu mai lasa geamul sa "alunece" usor. Ar mai fi d everificat si mecanismul de ridicare ("macaraua" geamului), dar cum spui ca odata merge , alta data nu, e mai putin probabil sa se repare singur si sa mearga bine, doar din cand in cand.

Spor si bafta la verificari!

Eu as incepe cu verificarea butonului de blocare a actionarii geamurilor de la usi.
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 
The following users thanked this post: Vlad_C

Offline Vlad_C

Re: Problemă geam electric pasager
« Răspuns #2 : 16.Ian.2023, 10:56:49 p.m. »
După mai mult timp în care mi-am bătut capul cu problema respectivă, am reușit într-un final să o rezolv.

Defectul era de natură electronică la modulul cu butoane de pe ușa șoferului, modul care a fost înlocuit cu totul. Operațiunea a fost făcută pe garanție.

Problema este alta: pentru a putea face obiectul garanției, defectul trebuie filmat exclusiv de către cei de la service...asa că am reușit la un moment dat,  întâmplător, să ajung exact când nu mergea și au apucat ei să filmeze.

Am aflat ulterior că problema cu acest modul este una recurentă, apărută și la Vitara și la S-Cross și la Ignis...

Cu toate astea, dacă mâine vine alt Swift cu aceeași problemă, până nu se constată/filmează defectul la service, nu se poate face nimic pe garanție.
  • Swift
 
The following users thanked this post: enicky

Offline enicky

Re: Problemă geam electric pasager
« Răspuns #3 : 17.Ian.2023, 01:27:03 p.m. »
.....defectul trebuie filmat exclusiv de către cei de la service...asa că am reușit la un moment dat,  întâmplător, să ajung exact când nu mergea și au apucat ei să filmeze. ...până nu se constată/filmează defectul la service, nu se poate face nimic pe garanție.
  Ciudatenie sau excel de zel, nu stiu cum s-o numesc, pt. ca macara electrica exista inca de pe vremea cand nu avea oricine aparat de fimat la indemana, asa ca acum 10-15ani cum s-ar fi "dovedit" defectul, ma intreb eu. Mai ales ca exista posibilitatea sa mergi de n ori la service si sa nu se manifeste defectul, probabil pana te lipseai...
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Kats_1981

Re: Problemă geam electric pasager
« Răspuns #4 : 03.Feb.2023, 02:36:06 p.m. »
Salut, am schimbat si eu o culisa la geamul electric de la sofer pentru ca uneori nu mai facea cursa completa ci se bloca.
 In mode normal piesa este ieftina dar manopera costa putin mai mult.
 Pacat ca cedeaza asa repede piesa asta.. un minus pentru brand.
  • Suzuki New Vitara Passion 1.6 Petrol 2WD AT
 
The following users thanked this post: Vlad_C