Autor Subiect: Huse scaune SX4  (Citit de 22341 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cristidav

Huse scaune SX4
« Răspuns #40 : 13.Iul.2012, 01:36:21 p.m. »
Salutare tuturor ! Am zis sa impartasesc experienta mea si cu altii de aici, poate va ajuta.
Mi-am cuparat niste huse ieftine si stateau nasol. Apoi, mi-am amintit ca parintii mei au la Logan huse Pufi, asa ca am zis sa incerc.

Am cuparat husele Pufi Vega combinatie negru/rosu si se potrivesc aproape perfect. As putea spune perfect pe scaune, ok pe bancheta. Merita incercat, pentru doritori. Nu veti regreta. Cred ca merg si la Ignis sau Swift, depinde ce marimi au scaunele si bancheta in comparatie cu ale SX-ului.

Sunt de calitate, pretul e pe la 140 lei acum, le-am luat de la Selgros. Eu cred ca sunt suficient de rezistente, au prinzatori faine, etc...

Pentru poze, google-it Pufi Vega.

Bafta ;)
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline bogdanb

Re: Huse scaune SX4
« Răspuns #41 : 13.Iul.2012, 03:38:22 p.m. »
Merci de pont. Dar cu gaurile pentru airbagurile laterale cum e? intelesesem ca de-aia nu merg pe SX4 orice huse...
SX4 4x4 1.6GS aka Suzie Q :)
 

Offline cristidav

Re: Huse scaune SX4
« Răspuns #42 : 13.Iul.2012, 03:58:10 p.m. »
Cel putin varianta mea de huse, Vega, nu are gauri pentru airbaguri laterale. Nici masina nu are airbaguri, asa ca n-a fost o problema. gasesti, ceva mai scumpt, dar la fel calitativ :)
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline vali22

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 779
  • Thanked: 116 times
  • "Dă mai departe!" (" Pay It Forward!")
Re: Huse scaune SX4
« Răspuns #43 : 21.Iul.2012, 02:25:58 p.m. »
     Eu nu am huse si nici nu-i pun. Am avut la un moment dat o Dacie 1410(de care de altfel am fost multumit in mare, nu sunt"fitzos") dar nici la aia nu i-am pus huse. Sunt o grija in plus. Daca ai putin grija cum umbli in masina, nu ai nevoie de huse si nici nu strici aspectul general al masinii! Daca ar fi fost nevoie de huse i-ar fi pus constructorul! :"Parerea mea"! :D
  • Ex-Suzuki SX4 2011 SuperiorWhite 111500 km/Korando nou-nouț
 

Offline adrian_r5

Re: Huse scaune SX4
« Răspuns #44 : 21.Iul.2012, 02:48:59 p.m. »
"Parerea mea"
Tot respectu' pentru parere si pt. posesorul ei  ;)

nu ai nevoie de huse si nici nu strici aspectul general al masinii
Daca sint facute cum trebuie husele nu strica "aspectul general al masinii"  >:D<

PS - evident ... "parerea mea" ;)
Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)

Better Motörhead than Dead :yeah:
 

Offline vali22

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 779
  • Thanked: 116 times
  • "Dă mai departe!" (" Pay It Forward!")
Re: Huse scaune SX4
« Răspuns #45 : 21.Iul.2012, 02:57:12 p.m. »
Tot respectu' pentru parere si pt. posesorul ei  ;)
Daca sint facute cum trebuie husele nu strica "aspectul general al masinii"  >:D<

PS - evident ... "parerea mea" ;)

     Multumesc. Intradevar arata bine, :pardon: dar pana la urma e chestie de gustul si placerea fiecaruia, bineinteles!
  • Ex-Suzuki SX4 2011 SuperiorWhite 111500 km/Korando nou-nouț
 

Offline cristidav

Re: Huse scaune SX4
« Răspuns #46 : 22.Iul.2012, 02:28:34 p.m. »
In cazul meu nu e chestie de gust. E chestie de utilitate. Iti dau un exemplu: vin de la munte, unde am pus fundul pe iarba, pamant, etc, copilu o sa se murdareasca, rucsacii sunt murdari (la sx se pare ca voi pune si in spate). Deci, utile, nu inutile ;)
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline sxtelu

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1590
  • Thanked: 41 times
  • Gen: Bărbat
    • În vecinătatea casei memoriale Nicolae Iorga
Re: HUSE SCAUNE
« Răspuns #47 : 06.Apr.2013, 06:37:32 p.m. »
Stă să moară bietul topic...
Întrucât am citit într-un almanah că în iunie soseşte primăvara 2013, m-am hotărât să fac o curăţenie generală în maşină. Scosei azi husele de pe scaune şi băgai de seamă că praful a penetrat husele precum cerneala a procedat cu bucata de cretă. Tapiţeria arată atât de nasol încât mă întreb dacă reuşesc să-i dau oarecare strălucire cu o soluţie dedicată şi un aspirator hotărât ori mai bine încerc să despoi scaunele şi bancheta pentru a spăla profesional textilele. Am studiat cu vreun an în urmă bancheta şi părea relativ simplu de scos materialul de pe ea. La scaunele faţă trebuie avut grijă cu airbagurile, cu siguranţă. Întrebarea mea este dacă vreun temerar  dintre colegii de forum a detextilat vreun scaun ori bancheta de SX4.
"Este mai uşor să înşeli oamenii decât să-i convingi că au fost înşelaţi."

Mark Twain
 

Offline Kingy

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 344
Re: HUSE SCAUNE
« Răspuns #48 : 06.Apr.2013, 07:05:35 p.m. »
Cu o simpla aspirare si cu o spalare cu un aspirator cu injectie-extractie, rezolvi treaba.

Mizeria nu e fixata de material. E doar praful care a patruns prin huse.

Sub tapiterie ai burete, cand aspiri uscat, prima etapa, aspiri si praful de pe acel burete.
E mult mai simplu si eficient decat sa te apuci sa demontezi tapiteria. Nu face daraua cat ocaua.




Exact din cauza a ceea ce ai patit tu, eu nu folosesc huse, niciodata. As folosi doar daca masina ar fi taxi de exemplu.
 

Offline Sakura77

Re: HUSE SCAUNE
« Răspuns #49 : 05.Mai.2013, 05:14:05 p.m. »
simbata am scos scaunele din fata si bancheta din spate din suzuca mea ( din 2008) in curte si le-am spalat cu jet de apa si biocarpet, au iesit impecabil , insa deabia azi s-au uscat, acum caut o pereche de huse  insa cred ca o sa fac una pe comanda
Sx4 1.6 GS 4WD