Autor Subiect: Gradini..gradinari...gradinarim  (Citit de 25104 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bogdanzarnescu

Re: Gradini..gradinari...gradinarim
« Răspuns #40 : 16.Ian.2017, 02:38:44 p.m. »
Uite, eu am folosit o șurubelniță să înfiletez un holșurub într-un ghiveci de plastic care mă sfida ostentativ de pe pervaz. De acel holsurub am legat sfoara de la plasa de țânțari a cărei mecanism de autobloccare s-a îmbolnăvit de deces. Am apreciat acel ghiveci prin prisma lipsei de țânțari.
Te întreb eu, cum foloseam ghiveciul la maximă capacitate fără o șurubelniță?
  • Vitara S, 6AT, Allgrip & Peugeot 308
 

Offline NicNic

Re: Gradini..gradinari...gradinarim
« Răspuns #41 : 16.Ian.2017, 02:50:10 p.m. »
Puteai sa pui niste plante, in ghiveciul respectiv, care alunga tantarii.
Astfel, in afara de lipsa tantarilor, mai aveai si mirosul placut al plantelor ....

Asa foloseai ghiveciul chiar peste maxima capacitate, fara surubelnita!    :D
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline bogdanzarnescu

Re: Gradini..gradinari...gradinarim
« Răspuns #42 : 16.Ian.2017, 02:59:29 p.m. »
Helăăăăăăău, tu crezi că eu hotărăsc ce sălășuiește în ghivecele ălea? Și sunt sute  :-((
Ăsta din subiect conține mușcate (nu știu de cine și nu îndrăznesc să întreb). Știu doar că eu n-am mai sărit ca o balerină ce sunt după țânțari, nici dog după muște.
Imaginează-ți că la un moment dat fiecare plantă și boschet avea câte o etichetă lângă, să știe și pro(st)fanii despre ce e vorba, dar dumb & dumber nu au fost de acord cu ele  :D
  • Vitara S, 6AT, Allgrip & Peugeot 308
 

Offline NicNic

Re: Gradini..gradinari...gradinarim
« Răspuns #43 : 16.Ian.2017, 03:11:26 p.m. »
[...] Și sunt sute  :-((
[...]

Apropos, cine uda sutele alea? Cred ca aici poti fi tu stapanu': adica iei niste surubelnite si alte scule, apoi trantesti un sistem integrat-automat de irigatii la fiecare ghiveci ...  :clap:

Niste prieteni de-ai mei au asa ceva. Si cel mai tare se bucura catelul lor, fiindca are mereu apa prospata de baut. Cea din castron se cam incinge vara  :(
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline shpeedy

Re: Gradini..gradinari...gradinarim
« Răspuns #44 : 16.Ian.2017, 03:19:21 p.m. »
Ceva in genu'...
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline bogdanzarnescu

Re: Gradini..gradinari...gradinarim
« Răspuns #45 : 16.Ian.2017, 03:37:34 p.m. »
Socrii, ei sunt șefii la curte. Eu sunt responsabil cu tăiatul gazonului și înjuratul boscheților, socrii cu umplutul de boscheți, dumb & dumber cu săpatul.
La noi câinii stau în casă. Dog din poză consideră orice sculă de stropit jucăria lui preferată, deci udatul se face ad labam cu el închis în casă. O să fac niște poze în sezon să vă arăt jungla.
  • Vitara S, 6AT, Allgrip & Peugeot 308
 

Offline miaunica

Re: Gradini..gradinari...gradinarim
« Răspuns #46 : 16.Ian.2017, 05:34:04 p.m. »
@bogdanzarnescu astept cu mult interes pozele!

Barbatul imi suporta cu stoicism piticii si recunosc ca viata mi-ar fi mult mai usoara si n-ar tebui sa stau cu orele cu c..u-n soare  la plivit de firicele de buruieni, daca n-as potoli odata cu mutatul florilor, plantat si replantat  :D
cainii au stapan...pisicile au anturaj
 

Offline NicNic

Re: Gradini..gradinari...gradinarim
« Răspuns #47 : 16.Ian.2017, 08:38:36 p.m. »
Fiindca tot mai e putin si vine primavara, ma chinui de cateva zile sa gasesc niste bulbi sau seminte de ceapa esalot (hasma).

Ma poate ajuta cineva cu o adresa de unde pot lua asa ceva?
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline bogdanzarnescu

Re: Gradini..gradinari...gradinarim
« Răspuns #48 : 16.Ian.2017, 08:50:28 p.m. »
Aș fi ipocrit să spun că nu îmi plac plantele. Tufele, copaceii, gardurile și garduletele, cele 694 de plante cățărătoare, 979 de diverse soiuri de boscheți, două milioane de trandafiri și un catralion de ghivece peste tot... Necesită un timp de îngrijire pe care nimeni nu îl are. Motiv pentru care arată, spun eu, ca la nebuni. Iar ei continuă să mai... Sadeasca ceva, să mai pună o floare... Curtea e imensă, aș prefera mai mult gazon și mai puține plante.
@miaunica, nu vrei tu să stai aici pe perioada verii? Știu vreo doi care s-ar bucura să fii în preajmă
  • Vitara S, 6AT, Allgrip & Peugeot 308
 

Offline miaunica

Re: Gradini..gradinari...gradinarim
« Răspuns #49 : 17.Ian.2017, 05:09:13 p.m. »
Eu te inteleg si-i inteleg....eu m-am tavalit ca vreau ardore de lalea. Am gasit la Starkl...dar n-a venit singur...a venit si-un cires japonez, si-o vita de ciocolata , si-o poala de bulbi...surpriza mare a fost ca pe site se mentiona ca va creste 2-4m...in realitate 2--40m.. :D
Bulbi cumpar de la planteo.ro si de la starkl.ro. De la starkl am mai luat  boscheti fructiferi, toti pe rod din urmatorul an plantarii (coacazi, zmeur..d'astea) si niste pomi fructiferi. Sa vedem cu trec de iarna, ca i-am pus cam tarziu.
cainii au stapan...pisicile au anturaj