Autor Subiect: Cultura japoneza  (Citit de 9353 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline hepure

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 50
  • Gen: Bărbat
Cultura japoneza
« : 24.Ian.2011, 09:05:54 p.m. »
Am observat ca nu exista un topic de genul acesta si mi se pare destul de ciudat sa nu vorbim si despre acest lucru, doar suntem posesori de Suzuki, masina japoneza, si cred ca exista printre noi, inclusiv eu, membrii care indragesc macar un capitol din cultura japoneza, fie el filmul, literatura, muzica.

Eu propun sa discutam aici despre muzica, filmul, literatura japoneza.
Binenteles, putem discuta si despre alte subiecte legate de japonezi si Japonia.

Incep eu:

Pot sa spun ca sunt fan al filmelor lui Akira Kurosawa, cel mai apreciat regizor japonez. Am vazut toate filmele lui (cred... sper ca nu mi-a sarit vreunul  :) ) si vi le recomand. Preferatul : Seven Samurai - "Shichinin no Samurai" din 1954.

Am citit 2 carti legate de japonezi: Istoria poporului japonez - Goro Hani si Codul Samuraiului (Bushido Shoshinshu) - Taira Shigesuke., pe care le pot imprumuta doritorilor. In general citesc cam tot ce prind pe mana legat de Japonia.  :D




Disclaimer: rog moderatorii sa mute sau sa stearga topicul daca s-a mai discutat.


« Ultima Modificare: 24.Ian.2011, 09:07:25 p.m. de hepure »
"If you hold a sword with both hands, it is difficult to wield it freely to left and right, so my method is to carry the sword in one hand" - Miyamoto Musashi * The Book of Five Rings
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Cultura japoneza
« Răspuns #1 : 24.Ian.2011, 11:00:57 p.m. »
Cred ca @leutz are multe de spus aici  :->
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Cultura japoneza
« Răspuns #2 : 24.Ian.2011, 11:04:51 p.m. »
Filmele lui Kurosawa imi plac si mie, am recomandat unul aici:)

Offline MrZ

Re: Cultura japoneza
« Răspuns #3 : 24.Ian.2011, 11:10:14 p.m. »
Din pacate nu mai functioneaza link-ul
Suzuki SX4 1.6l 4X4 GS 107CP
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Cultura japoneza
« Răspuns #4 : 24.Ian.2011, 11:18:45 p.m. »
Am verificat acum, la mine merge.   :dknw:

Offline hepure

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 50
  • Gen: Bărbat
Re: Cultura japoneza
« Răspuns #5 : 25.Ian.2011, 12:11:25 a.m. »
Filmele lui Kurosawa imi plac si mie, am recomandat unul aici:)

L-am vazut acum 5 ani, cred. Foarte frumos.

Sunt curios daca a fost vreun coleg de forum in Japonia, poate ne impartaseste din experienta. Eu vreau sa ajung intr-o zi. Mi se pare mult prea tare.
"If you hold a sword with both hands, it is difficult to wield it freely to left and right, so my method is to carry the sword in one hand" - Miyamoto Musashi * The Book of Five Rings
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Cultura japoneza
« Răspuns #6 : 25.Ian.2011, 12:17:14 a.m. »
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline hubbabubba

Re: Cultura japoneza
« Răspuns #7 : 25.Ian.2011, 09:37:06 a.m. »
Sunt curios daca a fost vreun coleg de forum in Japonia, poate ne impartaseste din experienta. Eu vreau sa ajung intr-o zi. Mi se pare mult prea tare.

Eu am fost acum 2 ani app 2 saptamani, intr-un orasel la Pacific, situat intre Okayama si Takamatsu. Nu pot sa zic decat ca m-as intoarce de oricate ori as avea ocazia pt ca e ... :dream:. O sa revin cu cateva poze daca vreti  ;).
What goes around comes around ...
 

Offline hepure

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 50
  • Gen: Bărbat
Re: Cultura japoneza
« Răspuns #8 : 25.Ian.2011, 10:23:58 a.m. »
Sunt convins ca a fost super  :good:. Sa urci si niste poze, neaparat. Si spune-ne ce ti-a placut mai mult, cum sunt oamenii... ceva intamplari... relatari de la fata locului  :D
"If you hold a sword with both hands, it is difficult to wield it freely to left and right, so my method is to carry the sword in one hand" - Miyamoto Musashi * The Book of Five Rings
 

Offline sanduraveica

Re: Cultura japoneza
« Răspuns #9 : 25.Ian.2011, 10:34:27 a.m. »
   Pai cum sa nu vrem! Acum nu ca avem masini japoneze,dar in copilarie, tinerete fiecaruia i-au placut filmele, cultura, electronica, altii dintre noi au facut judo, karate etc. asa ca multi dintre noi au fost cumva aproape de aceasta tara. Daca in loc de Takamatsu ai fi fost in Hamamatsu ai fi ajuns in locul de nastere Suzuki.  >:D< Si daca tot a fost deschis topicul asta, stie cineva cum arata caracterele  care inseamna SUZUKI!? :-/
  • Ignis