Autor Subiect: Audio  (Citit de 57175 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline nitescucip

Audio
« : 04.Sep.2015, 05:14:58 p.m. »
Salutare,

Pentru ca nu sunt foarte multumit de calitatea sunetului din masina, sunt curios daca exista cineva care fie a achizitionat kit-ul de upgrade de difuzoare (Reper 15/pag 42 din brosura de accesorii P/N: 990E0-62J32-000) fie a schimbat difuzoarele si daca a simtit o diferenta.
Stiu ca este o chestie destul de subiectiva cum percepe fiecare muzica, insa o imbunatatire a calitatii tre' sa fie sesizabila de oricine.



  • Vitara Spirit Allgrip 1.6 benzina
Ciprian
 

Offline AT

Re: Audio
« Răspuns #1 : 17.Sep.2015, 10:04:37 p.m. »
Difuzoarele miniaturizate ( probabil pentru incadrarea in targetul general de obtinere a unei greutati reduse a Noului Vitara) ofera un nivel decent al calitatii auditiei desi probabil sistemul audio ( se pare de productie germana) are un standard ridicat de calitate a semnalului de iesire. Pana la aparitia unei solutii de imbunatatire a calitatii sunetului ca cel propus de dumneavoastra, eu am efectuat setari particulare ale mixerului audio, care au avut ca rezultat o usoara imbunatatire a calitatii sunetului si in special reducerea distorsiunilor produse la volum mai mare de aceste difuzoare miniaturizate.
  • Suzi Quatro (spirit 1.6 vvt 4x4 2015) - Probably the first owner of New Vitara in Romania -
 

Offline shpeedy

Re: Audio
« Răspuns #2 : 17.Sep.2015, 10:31:33 p.m. »
Pentru ca nu sunt foarte multumit de calitatea sunetului din masina, sunt curios daca exista cineva care fie a achizitionat kit-ul de upgrade de difuzoare (Reper 15/pag 42 din brosura de accesorii P/N: 990E0-62J32-000) fie a schimbat difuzoarele si daca a simtit o diferenta.

Daca astea sunt, recunosc ca n-am mai auzit pana acum de marca asta Sonavox, desi ei zic ca se ocupa de aproape 40 de ani cu audio de masina... Dar am auzit de Blaupunkt, Hertz, DLS, JBL, Infinity ca producatori de difuzoare auto after-market. Prin prisma celor 53Euro cat costa respectivul PN la reprezentanta, cred ca un set de Blaupunkt si-ar face treaba foarte bine. Daca mai adaugi si un set de insonorizare... :prty:

Pana la aparitia unei solutii de imbunatatire a calitatii sunetului ca cel propus de dumneavoastra, eu am efectuat setari particulare ale mixerului audio, care au avut ca rezultat o usoara imbunatatire a calitatii sunetului si in special reducerea distorsiunilor produse la volum mai mare de aceste difuzoare miniaturizate.

Banuiesc ca e vorba de egalizator...

Nu faci si tu niste poze sa se vada ce setari ai pus - poate ii ajuta si pe altii.

Thx!
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline enicky

Re: Audio
« Răspuns #3 : 17.Sep.2015, 11:47:08 p.m. »
Intr-adevar , insonorizarea e f. importanta,eu am facut-o la Ford si s-a cunoscut !
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline enicky

Re: Audio
« Răspuns #4 : 25.Oct.2015, 05:53:58 p.m. »
    Insonorizarea se realizează atunci când vreți să vă antifonați mașina pentru a reduce zgomotul neplăcut din exterior produs de motor, cauciucuri sau provenit din alte surse. Sau pur și simplu pentru a crea o "incinta acustică" mai buna pentru instalația audio din mașină.Am selectat doar doua video, cu toate ca am vzut ca lumea nu e interesata de asa ceva, fiind o operatiune destul de scumpa, pe de-o parte, iar pe de alta parte unii se tem ca le-ar putea apare "greierasi" in masina dupa  montarea tapiteriei. Din experienta mea, dupa 4 ani de rulaj cu o masina insonorizata n-a aparut asa ceva :https://www.youtube.com/watch?v=C4pn-YCItqg  , sau
  , ok, sunt multe clipuri pe net iar ca material eu am folosit la masina dinnainte asa ceva (vezi foto) din care mai am si voi pune si la vitara pt ca suna a cutie de conserva (mai ales cand ploua)
 
   

 Din imagini se vede ca s-au folosit materiale diferite, dar cu propietati asemanatoare, obtinandu-se la final o "amortizare" a vibratiilor caroseriei, un sunet mai bun la boxe,  adica un bas mai curat, idem si la inalte, chiar si sunetul portierei la inchidere este altul. Personal n-as face la capota-fata  pt. ca vad ca la vitara se incalzeste destul de tare vara, dar usi , podea si plafon e indicat.
« Ultima Modificare: 25.Oct.2015, 06:03:29 p.m. de enicky »
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: ecodrive, trl

Offline Laurentiu

Re: Audio
« Răspuns #5 : 25.Oct.2015, 07:32:51 p.m. »
...insonorizarea e f. importanta ...
Eu as spune ca mai important e sa auzi si ce se petrece afara. Nu poti sti cind esti "urmarit" de o urgenta (claxon, salvare, politie, pompieri) ori de vreo avertizare de defectiune ce se poate detecta prin auditie dar, pt unii poate muzica e mai importanta decit restul.

P.S. Masina, prin utilitatea ei nu reprezinta un studio audio. Auditia muzicala o faci in locuri  (incaperi) special amenajate ori in casti profesionale.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline georgeek

Re: Audio
« Răspuns #6 : 25.Oct.2015, 07:51:35 p.m. »
Nu cred ca insonirozarea poate duce la ignorarea sunetelor de afara, ci doar la estomparea lor. Cred ca vei auzi sirenele și chiar sunetele mașinii, dar mai încet. Și eu apreciez muzica ascultata în conditii mai bune.
Nu am condus multe mașini dar la un Audi și la un Maserati senzația de interior securizat era deosebit de liniștitoare. Nu se pune problema sa nu auzi claxoanele sau celelalte zgomote din trafic, ci ca nu mai erau deranjante. Iar muzica se auzea mult mai clar la volum destul de mic. Desigur era vorba și de alte sisteme audio. Dar repet, deosebit de relaxant, mai ales în traficul de București.
Probabil nu se poate ajunge la Vitara la asemenea fidelitate audio dar demersul mi se pare util. Pt mine rămâne de văzut dacă prețul e acceptabil.

Trimis de pe al meu D5803 folosind Tapatalk

  • Vitara Passion 1.6 ALLGRIP 5MT Savana Yvory / Black
 

Offline shpeedy

Re: Audio
« Răspuns #7 : 25.Oct.2015, 07:56:25 p.m. »
Depinde ce intelege fiecare prin acceptabil...  ;)

Cred ca atunci cand o sa fac mutarea, o sa merg pe un pachet de Silent Coat pentru toate portierele.
« Ultima Modificare: 25.Oct.2015, 07:59:39 p.m. de shpeedy »
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline enicky

Re: Audio
« Răspuns #8 : 26.Oct.2015, 12:10:58 a.m. »
              As merge cu afirmatia chiar mai departe, si as spune  ca datorita faptului ca nu mai ai "bruiaje" facute de vibratiile caroseriei, de transmiterea zgomotului dela roti-amortizoare-caroserie catre interior, vei auzi mai bine o sirena sau un claxon. Si cand vei avea un bas si niste  "inalte" placute, chiar ai sa vrei sa asculti muzica mai incet, pt. ca si la un volum redus vei avea calitate. Se va reduce si zgomotul produs de frecarea cu aerul la viteze mari de rulare, intru-cat tabla nu mai vibreaza, si deci e.... mai liniste.
             
            Buna alegere shpeedy, dar sa stii ca e bine macar plafonul sa-l faci, daca nu vrei si podeaua. Bate cu degetele in el sa vezi cum se aude(pe afara, ca si cum ai ciocani la usa), si sa bati si dupa insonorizare, sa vezi diferenta ! Daca altfel nu vei observa, cel putin nu vei mai auzi cand ploua  :) .
Pacat ca vine iarna si  operatia e bine sa fie facuta macar la 15-20 gr.C , sau cu folosirea unui feon, pt. o aderenta buna. Atentie, se mai poate folosi si aluband (pt.zone mai mici,unde n-a ajuns materialul), un material foarte asemnator cu cele specifice, care se gaseste in bricostor, practiker, etc.
« Ultima Modificare: 26.Oct.2015, 12:20:00 a.m. de enicky »
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline enicky

Re: Audio
« Răspuns #9 : 30.Oct.2015, 02:32:41 p.m. »
    Acum avem bas si.....multe julituri pe maini  :). Si in spatele difuzorului (pe tabla, contur) dar nu se vede.
« Ultima Modificare: 30.Oct.2015, 02:35:25 p.m. de enicky »
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: trl