Autor Subiect: Totul despre rotile de iarna: pachete complete (jante otel + anvelope), modele de anvelope...  (Citit de 237487 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline shpeedy

Thx! Deci cred c-o sa merg pe dimensiunile mai mari atunci cand o sa fac achizitia... :good:

Sent from my X8 using Tapatalk

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline AT

Super !
Ce dimensiune au anvelopele si de unde le-ati achizitionat/montat?
  • Suzi Quatro (spirit 1.6 vvt 4x4 2015) - Probably the first owner of New Vitara in Romania -
 

Offline shpeedy

A spus omu'...
215/60 R16
vadrexim.ro 572 ron fara montaj - cel mai ieftin in Bucuresti gasit cu compari.ro
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline saureign

am luat pana la urma all season (Quatrac 5); mi-era teama ca senzorii nu vor mai functiona. Aiurea, dupa ce jantele au fost re-gumate, senzorii au citit presiunea dupa un rulaj de 100 metri.
Apropos, anvelopele originala de vara Continental EcoContact sunt acum de vanzare (rulaj de ~3200km)
  • Swift 2019 allgrip
 

Offline yeti

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1520
  • Thanked: 551 times
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti, Sector 3
Quatrac 5 am avut si eu pe masina anterioara, luate in Noiembrie anu' trecut. Am trecut iarna fara probleme. La fel si sezonul cald, pana in Iulie cand am luat Vitara. De remarcat la ele si nivelul mic de zgomot.

Apropo de vanzarea anvelopelor originale, ai intrat la concurenta cu mine :). Avantajul la ale mele ca sunt rulate doar 60Km - depinde insa la ce pret vrei sa le dai. Oricum, cam greu de vandut acum, la sfarsit de vara.
  • Opel Mokka Cosmo 1.4 benzina turbo 140CP 6MT 4x4 Red Velvet BFGoodrich G-grip allseason2 (fost Suzuki Vitara Cool 1.6 benzina 120CP 2WD 5MT Superior White Michelin CrossClimate)
Vitara 
Mokka
 

Offline saureign

no problem, asteptam. Pretul e corespunzator uzurii. Bafta la vanzare!
  • Swift 2019 allgrip
 

Offline vladiopa

Toate ofertele gasite de voi au fost doar pentru roti R16 din cate vad.
Nu a gasit nimeni ceva pe 17"?
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Iti recomand o roata mai ingusta pentru iarna.
Go Terios!!!:)
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14364
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Ai dreptate in principiu, numai ca 16 reprezinta diametrul anvelopei in toli.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline vladiopa

Din cate cunosc eu, utilizarea oricarei dimensiuni de anvelopa in afara de cele declarate in cartea masinii este ilegala si se sacrioneaza cu amenda si retinerea certificatului de inmatriculare.
Partea buna e ca pe certificatele de inregistrare din ultimii ani nu mai e scrisa dimensiunea anvelopelor.