Autor Subiect: Totul despre rotile de iarna: pachete complete (jante otel + anvelope), modele de anvelope...  (Citit de 237543 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline enicky

Nu am all season, dar mă gândesc să trec la ele.
La câtă zăpadă a fost in ultimii ani in București, all season și all grip îmi ajung, sper.
    Eu cred ca n-ai sa regreti, mai ales daca gasesti ceva cu A sau B la aderenta pe ud(cum am gasit eu), poti merge si la munte cu ele, doar sa aiba inscriptionat pe ele M+S, M&S.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Hoinar

Niste all season bune sunt recomandate, din Aprilie pana in Octombie daca faci si un offroad usor. Dar pentru sezonul rece, neparat folositi anvelope de iarna. Nu este vorba doar de zapada. Compozitia cauciucului este alta la anvelopele de iarna, sunt facute sa isi pastreze eleasticitatea si in temperaturi scazute, pentru a asigura aderenta optima.
Incercati sa mergeti pe anvelope premium, diferenta la distanta de franare este de catva metri fata de undele de buget ( gasiti suficiete teste relevante pe youtube facute profi ) ... iar acesti metri pot insemna evitarea unui accident.
  • Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Hybrid 2021 Passion, Suzuki Grand Vitara 2, 2L benzina
Libertatea ta se termina acolo unde incep drepturile altora!
 
The following users thanked this post: Utilizator_Anonim, gabi males

Offline augustinionut

Pentru Motanul alb ma gandesc la jante MW de la colegul nostru si niste Debica frigo 2 de la Dinamic92.
  • Baleno 1.2
 
The following users thanked this post: jante.otel

Offline ntire2000

In lipsa unui topic despre anvelope de vara (da, am folosit functia search  ;-)) o sa postez aici.
Cu scuza ca am pus încaltarile de iarna pe Vitara mea, am facut niste poze cu gumele de vara cu care am umblat ilegal vreo 5 luni si aproape 10k de km.

Asa arata gumele de pe puntea fata:


Asa arata alea de pe puntea spate:


Mentionez ca am rulat toata vara cu anvelope care nu-s trecute în cartea masinii, nu am facut vreo geometrie sau altceva, pur si simplu i-am dat talpa fara griji.  :D
Eu zic ca gumele se prezinta excelent, mai merg doua sezoane (la anul le schimb între punti si peste doi ani o sa merg mai batrâneste  :-))).

Vredestein 225/55/17 ZR, DOT 023 0121 (adica anul asta)




« Ultima Modificare: 13.Nov.2021, 10:05:27 p.m. de ntire2000 »
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Dogy

Niste all season bune sunt recomandate, din Aprilie pana in Octombie daca faci si un offroad usor. Dar pentru sezonul rece, neparat folositi anvelope de iarna. Nu este vorba doar de zapada. Compozitia cauciucului este alta la anvelopele de iarna, sunt facute sa isi pastreze eleasticitatea si in temperaturi scazute, pentru a asigura aderenta optima.
Incercati sa mergeti pe anvelope premium, diferenta la distanta de franare este de catva metri fata de undele de buget ( gasiti suficiete teste relevante pe youtube facute profi ) ... iar acesti metri pot insemna evitarea unui accident.

Ca bine zici, niste anvelope Allseason in locul celor de vara te ajuta si in off road usor, avand o aderenta mai buna, dar si sa stai linistit atunci cand te prinde vreo zapada rebela prin aprilie-mai ori prin octombrie sau cand ajungi pe vreun drum inalt de munte pe unde ninge nu doar iarna. Dar e clar ca intr-o iarna adevarata, anvelopele de iarna sunt mult mai bune decat orice All season. Si le pui pe masina abia fix cand vine iarna grea. Daca vine.
  • Suzuki Vitara Facelift 2019 1.0 Passion 5MT Allgrip
 

Offline enicky

....anvelope Allseason in locul celor de vara te ajuta si in off road usor, avand o aderenta mai buna, dar si sa stai linistit atunci cand te prinde vreo zapada rebela prin aprilie-mai ori prin octombrie sau cand ajungi pe vreun drum inalt de munte pe unde ninge nu doar iarna.
   Ti-a scapat informatia de la mine din jurnal, eu din 2020 am facut rocada asta la Vitara, cu allseason vara si gume de iarna in sezon.
Vezi ca sunt putine variante cu "A" la aderenta pe ud. Trebuie sa ai grija sa aiba si inscriptionarea specifica.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Flint Beastmood

Căutând un set de roți de iarna cu jante de aliaj de 17" fiindcă cele de tablă au început să arate a tomberoane, am găsit următorul studiu comparativ despre dimensiuni și influența asupra confortului și performanțelor:

https://blog.anveloshop.ro/efectele-utilizarii-rotilor-mai-mari/
  • Vitara 1.4/48V Allgrip
 

Offline ntire2000

Diferentele alea din tabel sunt atât de insesizabile încât pe mine ma duce cu gândul ca au baietii un stoc mare de jante de aliaj pe 18 pe stoc si vor sa scape mai repede de ele.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Flint Beastmood

Aveau, articolul e din 2014.
  • Vitara 1.4/48V Allgrip
 

Offline Calin sb

Era interesant și cum se manifesta la frânare de la 195 la 235 este un pic de diferența
  • Superb iV PHEV Style

“ Be first, be smarter, or cheat. Well, I don't cheat “ John Tuld ,Margin call