Autor Subiect: Scut metalic motor-diferential  (Citit de 108357 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline drago1970

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #20 : 17.Iun.2015, 01:00:50 p.m. »
Pai el proteja de praf/apa. Cat de mult o sa intre prin gaura ramasa nu stiu, dar daca nu vrei sa pui o tabla pe deasupra, vezi cat de mare ramane gaura si vezi tu cu ce o umplii...iti dai seama ca nu e musai sa pui o tabla, orice ai la indemana merge sa repari. Daca nu dai jos piesa probabil ca usor ar fi cu ceva asemanator cu siliconul, sigur e o formula lipicioasa care poate umple si zona afectata. Dar daca dupa ce se inmoaie ciufuleala nu arata prea rau, aia e, asa ramane. Asta sa fie singura dauna pe care o ai cu masina! :good:

Multumesc , cam la asta ma gandeam si eu , sa n-apara (d-ne fereste) chestii care sa te faca sa uiti instantaneu de acest "nimic" , dar cum e omu' relativ la o masina noua luata cu bani munciti... :(
  • Suzuki Vitara 2015
 

Offline aleksanders

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #21 : 21.Iun.2015, 05:24:14 p.m. »
Vad cateva persoane care isi fac griji in caz de impact.... cum ca acest scut ar impiedica deplasarea motorul in jos - credeti ca doua suruburi au rezistenta asa de mare incat sa impiedice acea deplasare....
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline NicNic

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #22 : 21.Iun.2015, 07:24:12 p.m. »
Cele doua suruburi nu au puterea de a suspenda masina ca sa nu dea cu motoru' de "asfalt".
Insa eu ma declar multumit pentru scutul metalic de la SUVI, fiindca au fost destule situatii cand am "sters" sau am lovit cateva pietricele pe dedesubt.
Scutul din tabla de 2 mm grosime are deja urme (santuri) de circa 3 mm adancime de la contactul cu terenul. Daca ar fi fost vroba de baia de ulei in loc de scut metalic, nu cred ca mai eram asa de linistit ....

Depinde foarte mult pe unde va fi folosita masina! Scutul metalic il consider potrivit pentru anumite situatii, nu ceva absolut necesar.
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14360
  • Thanked: 3381 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #23 : 21.Iun.2015, 07:58:38 p.m. »


Scutul din tabla de 2 mm grosime are deja urme (santuri) de circa 3 mm adancime de la contactul cu terenul.

Incerc sa-mi imaginez cum incap 3 mm adancime in 2 mm grosime...
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline danr

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 80
    • Bucuresti
Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #24 : 21.Iun.2015, 08:30:09 p.m. »
Sunt de parere ca scutul din plastic prevazut de producator este suficient si prezinta mai multe avantaje decat scutul metalic. Singurul avantaj al scutului metalic este cel precizat si de Nic Nic, adica rezista mai bine in cazul in care esti neatent si treci peste pietre mari sau borduri mult prea inalte (vezi cazul lui dragos 1970, care de azi incolo sigur nu va mai avea aceasta problema fiindca va fi mai atent). In rest scutul metalic are numai dezavantaje fata de cel din plastic :
- este mai greu
- poate prezenta vibratii daca nu este foarte bine fixat si poate amplifica zgomotul motorului
- in cazul unui impact frontal poate provoca mai multe prejudicii asupra trenului de rulare si a modului in care vor fi preluate deformatiile
- daca nu este confectionat identic cu cel original din plastic poate influenta racirea motorului si circulatia aerului (am vazut scuturi metalice care nu mai aveau aceleasi decupari cu cele din plastic).
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #25 : 21.Iun.2015, 08:55:27 p.m. »

Incerc sa-mi imaginez cum incap 3 mm adancime in 2 mm grosime...
Pe diagonală

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14360
  • Thanked: 3381 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #26 : 21.Iun.2015, 08:58:11 p.m. »
Nu pot decat sa-ti dau dreptate. Asa forau unii pe sub frontiera sa extraga petrolul sau gazul din tara vecina.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline drago1970

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #27 : 21.Iun.2015, 09:20:33 p.m. »
Sunt de parere ca scutul din plastic prevazut de producator este suficient si prezinta mai multe avantaje decat scutul metalic. Singurul avantaj al scutului metalic este cel precizat si de Nic Nic, adica rezista mai bine in cazul in care esti neatent si treci peste pietre mari sau borduri mult prea inalte (vezi cazul lui dragos 1970, care de azi incolo sigur nu va mai avea aceasta problema fiindca va fi mai atent). In rest scutul metalic are numai dezavantaje fata de cel din plastic :
- este mai greu
- poate prezenta vibratii daca nu este foarte bine fixat si poate amplifica zgomotul motorului
- in cazul unui impact frontal poate provoca mai multe prejudicii asupra trenului de rulare si a modului in care vor fi preluate deformatiile
- daca nu este confectionat identic cu cel original din plastic poate influenta racirea motorului si circulatia aerului (am vazut scuturi metalice care nu mai aveau aceleasi decupari cu cele din plastic).
Nici acum nu a fost vorba de neatentie , ci(doar) de o bordura f. inalta (asa cum au rasarit de ceva vreme in multe din orasele patriei) pe care a fost "musai" sa o cobor sa pot pleca....Daca aveam ceva viteza probabil il stricam mai tare sau si mai rau... In orice caz am vazut pe partea simtetrica partii lovite 2 gaurele amplasate in partea cea mai de jos a acestui scut de plastic -probabil pt. scurgerea apei ce ar putea patrunde intre scutul de plastic si caroserie. In plus am vazut ca acest scut nu este lipit perfect de caroserie -se vede acolo unde termina , sau unde incepe cum preferati , in partea din fata.Deci s-a prevazut faptul ca ar putea intra apa...Mai ramane sa astup cumva (mica) gaura din scut sa nu intre noroiul si sa se acumuluze , cu ceva silicon cred ca va fi deajuns.
  • Suzuki Vitara 2015
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14360
  • Thanked: 3381 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #28 : 21.Iun.2015, 09:43:48 p.m. »
A semnalat un coleg in trecut (din pacate nu-mi reamintesc cine) acumulari cantitative de noroi intre scut si masina, care au fost descoperite si inlaturate la revizie.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline aleksanders

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #29 : 21.Iun.2015, 09:55:37 p.m. »
Timp de 8 ani am avut un megane cu pdg, deci scut metalic - au fost situatii cand lovitura din scut putea provoca daune. Asa ca am ales sa ii pun scut vitarei tinand cont ca se preteaza si pt drumuri mai accidentate. In familie mai exista o mazda 2 de 7 ani si nu are decat un mic scut de plastic, si nu a intampinat probleme pana acum...... dar regimul de exploatare a fost doar pe asfalt.
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea