Autor Subiect: REVIZIA 90000 Km sau 6 ANI  (Citit de 72382 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14367
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: REVIZIA 90000 Km sau 6 ANI
« Răspuns #40 : 23.Aug.2014, 09:24:55 p.m. »


Ne poti spune si noua de unde ai informatia asta ?

E o sursa strict secreta si nu pot s-o divulg. . Evident ca din graficele prezentate. Fireste ce fiecare e liber sa ia in considerare ce sursa doreste. Eu personal o iau pe asta de buna.

  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline Laurentiu

Re: REVIZIA 90000 Km sau 6 ANI
« Răspuns #41 : 23.Aug.2014, 09:30:49 p.m. »
Ca de obicei, tu observi doar ce vrei.  ... grafic ce provine de la un service Suzuki autorizat.
Observ ce TREBUIE sa observ si nu confunda un service, fie el si autorizat cu un manual de intretinere specific unei marci. Serviceul mai are si alte "obiective" fata de o simpla intretinere. In fond si la urma urmei, doar prima inlocuire e cu problema necunoasterii inlocuirii curelei pt ca la achizitionarea urmatoarei, vei avea scris pe cutie direct de la producator la citi km sau la ce termen va trebui sa o inlocuiesti.  ;)
« Ultima Modificare: 23.Aug.2014, 09:32:46 p.m. de Laurentiu »
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline rexkrokiDAU

Re: REVIZIA 90000 Km sau 6 ANI
« Răspuns #42 : 23.Aug.2014, 09:35:33 p.m. »

Inspectia curelei pt utilizare normala se face din 50.000 in 50.000 km sau din 30 in 30 de luni.

Verifica din ce manual ai informatia. Ceea ce spui tu e valabil pentru motorul J20A nu pentru M16A.

Uite aici un link pentru cine nu crede. Aceasta motorizare nu a fost vanduta in Romania.

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14367
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: REVIZIA 90000 Km sau 6 ANI
« Răspuns #43 : 23.Aug.2014, 09:54:19 p.m. »
Asta cred ca e motorul masinii lui @Leutz...
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline Laurentiu

Re: REVIZIA 90000 Km sau 6 ANI
« Răspuns #44 : 23.Aug.2014, 09:59:12 p.m. »
Ceea ce spui tu e valabil pentru motorul J20A nu pentru M16A.
Pe manualul care il am eu scrie pe prima pagina: Part No. 99011-80J20-03E June, 2006.

Daca ar fi asa cum spui, inseamna ca TOATE serviceurile autorizate din Romania au bagat uleiuri de motor pt motoare J20A (Select the appropriate oil viscosity according to the above chart. We highly recommend you use SAE 5W-30 oil.) si nu pt M16A (0W-20) iar o curea nu este totusi un ulei.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline rexkrokiDAU

Re: REVIZIA 90000 Km sau 6 ANI
« Răspuns #45 : 23.Aug.2014, 10:11:42 p.m. »
Mai inainte spuneai ca serviceurile nu sunt neaparat un punct de referinta. :)

Nu te contrazic in ceea ce priveste versiunea ta de manual dar verifica te rog daca vrei pe la ultimele pagini, acolo unde sunt trecute specificatiile, acolo scrie sigur tipul de motor la care se aplica. In pdf-ul pus de mine informatia e la pagina 268.
Mi-e greu sa cred ca exista o asa mare bulibaseala intre manuale, in functie de data publicarii si de limba traducerii.

Offline Laurentiu

Re: REVIZIA 90000 Km sau 6 ANI
« Răspuns #46 : 23.Aug.2014, 10:26:45 p.m. »
1. Mai inainte spuneai ca serviceurile nu sunt neaparat un punct de referinta. :)

2. Nu te contrazic in ceea ce priveste versiunea ta de manual dar verifica te rog daca vrei pe la ultimele pagini, acolo unde sunt trecute specificatiile, acolo scrie sigur tipul de motor la care se aplica.
Nu iau de referinta serviceurile pt ca lor le convine sa mai incarce factura cu o manopera + val. piesa.

2. Ai dreptate ca motorul este cel pe care l-ai indicat [pag. 259 - ITEM: Engine; Type J20A (16V DOHC)] iar serviceurile noastre s-au luat dupa acest manual si au bagat in motoarele M16A ulei pt motoare J20A. Mai multe motoare pot merge foarte bine cu o anumita curea insa la uleiuri ............
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 


Offline Laurentiu

Re: REVIZIA 90000 Km sau 6 ANI
« Răspuns #48 : 24.Aug.2014, 10:38:31 a.m. »
Revin cu detalii asupra reviziilor si manualelor. Se pare ca este o diferenta intre masinile fabricate pe continentul nostru si cele fabricate in Japonia si apoi exportate. Din ce am scris in mesajele anterioare, documentatia a fost luata dintr-un manual pe suport electronic editat pt masini fabricate in 2006 in Japonia.

In manualul pe suport de hirtie care mi s-a inminat impreuna cu achizitionarea masinii, observ ca reviziile isi termina ciclul la 90.000 km dupa care se reiau. Graficele de intretinere pt masinile fabricate in Europa sint in functie de "clase": Clasa 1 (motorizare pe benzina cu senzor de oxigen), Clasa 2 (motorizare pe benzina fara senzor de oxigen), Clasa 3 (motorizare diesel 9HX), si Clasa 4 (motorizare diesel D19AA).

Inlocuirea curelei de antrenare anexe motor pt motoarele din clasa 1 si 2 se face la 90.000 km sau la intervalul de 72 de luni pt motoarele din clasa 1 si 2 insa o verificare sau inlocuire posibila se mai face si la 45.000km sau 36 luni.

Inlocuirea curelei dintata si intinzator de antrenare anexe motor pt motoare din clasa 3 si 4 se face la 120.000 km sau la 96 de luni; verificari se fac la 30/60/90 x 1000 km sau la intervalul 24/48/72 luni.

Inlocuirea curelei de distributie la motoare din clasa 3 se face la fiecare 240.000 km iar la clasa 4, inlocuirea se face la fiecare 150.000 km sau la 60 de luni.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14367
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: REVIZIA 90000 Km sau 6 ANI
« Răspuns #49 : 24.Aug.2014, 10:44:09 a.m. »
+1, @Laurentiu! Tocmai ce ma indreptam spre masina sa citesc manualul tiparit.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice