Autor Subiect: Dezamagiri New Ignis  (Citit de 30491 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline f.cristi

Re: Dezamagiri New Ignis
« Răspuns #100 : 23.Aug.2018, 09:02:05 a.m. »
@Toledo
Desi Ignis e un nume cu multi ani in spate, am impresia ca modelul actual e un concept (aproape) nou si, deci, cu problemele inerente ("bolile copilariei", cum se zice). Nu a fost masina nou lansată pe care am achizitionat-o si la care sa nu fi avut ceva probleme (nu foarte grave).
Cred totuși că cel putin o parte din problemele generatiei de Ignis 2017 au fost remediate inca de pe linia de fabricatie la generația 2018 (mai ales partea cu suspensiile).
Eu nu pot spune ca am/am avut probleme majore cu masina. Eu am o ureche mai sensibilă și pt. mine orice zgomot suspect e un motiv de stress, fără ca asta să însemne că e neapărat vorba de o problema serioasa.
Una peste alta, sunt la fel de încântat de mașinuță la fel ca si atunci cand am comandat-o. Imi pare rau ca in Ro nu e disponibilă cutia automată ( si nici pe varianta 4x4). Nu cred sa existe pe piata masina noua, cu dotările astea si la prețul ăsta. Si sa mai fie si 4x4. Si mică... :)
Din punct de vedere ar raportului pret/ceea ce primești, brandul Suzuki este unul dintre cele mai corecte in domeniul auto, din punctul meu de vedere pe primul loc.

Offline Soimu

Re: Dezamagiri New Ignis
« Răspuns #101 : 23.Aug.2018, 12:47:43 p.m. »
Subscriu si eu la cele de mai sus postate de Cristi; stiu masinutza din vreo 4 drive-teste...daca nu era alegerea sotiei pt. swift, as fi avut azi Ingnis!...
Pt. naveta de care spui masina este ideala, iar pretul f. convenabil. O recomand!
  • 2018 SWIFT 1.2 PASSION 90 CP 2WD si 2018 IGNIS 1.2 GLX AllGrip
 
The following users thanked this post: Toledo

Offline Toledo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti
Re: Dezamagiri New Ignis
« Răspuns #102 : 23.Aug.2018, 03:27:55 p.m. »
@gabineg    Iti multumesc pentru ajutor. Nu incerc sa le caut defecte, nu exista masina fara chestiuni care sa supere pe cineva. Experienta mea este in zona masinilor entry level/medii (Matiz, Solenza, Logan si Sandero – masini de serviciu, VW Sharan si Skoda Octavia III 4x4  - masini personale/in trecut , Seat Toledo si Seat Alhambra 4x4 - in prezent), nici gand de masini premium. Tind sa ma concentrez pe siguranta / fiabilitate, de aici si ingrijorarile mele dupa test drive (balans  si directive usor instabila). Dau de veste cand ma hotarasc. Multumesc

@f.cristi Apreciez punctul tau de vedere, cu impresiile oferite. Ignisul este o masina bine echipata, cu un aspect interesant (Ii poti admira sau contesa designul, asa cum s-a intamplat si cu Skoda Yeti),  are o personalitate aparte. Agentul de vanzari mi-a spus ca incepand cu 2018, problemele referitoare la suspensii ar fi fost rezolvate din fabrica.
Am urmarit si reviewuri din afara, unul fiind foarte interesant (uk), dupa un test drive de …….1 an (Allgrip si cutie automata 😊 ). Concluziile au fost mai mult decat pozitive, de aici si increderea de a ma imprieteni cu Ignis.  Parerile sunt unanime, raportul pret/calitate fiind foarte bun. Multumesc

@Soimu  Iti multumesc!
  • Seat Allhambra / Toledo
 

Offline Soimu

Re: Dezamagiri New Ignis
« Răspuns #103 : 23.Aug.2018, 04:08:01 p.m. »
As mai adauga un mic amanunt care poate conta: masinutza e facuta in Japonia...deocamdata; poate cand se va face in Ungaria pt.taxe mai mici….posibil sa nu-I mai acordam asa multa incredere la fiabilitate! parca totusi, traditional, ii consideram pe jappy mai habotnici cu munca si constiinciozitatea decat pe ai nostri europeni(fie ei si unguri!)...pt. mine "Made in Japan" a contat destul de mult, ca tot ce am avut si am japonez(moto si auto) a fost la maxim dpdv fiabilitate!
  • 2018 SWIFT 1.2 PASSION 90 CP 2WD si 2018 IGNIS 1.2 GLX AllGrip
 
The following users thanked this post: Toledo

Offline duculetu

Re: Dezamagiri New Ignis
« Răspuns #104 : 23.Aug.2018, 06:18:15 p.m. »
Eu sunt destul de multumit de masinuta, partea de interactiune umana are probleme - fie ca e vorba de dealer sau de service.
Iti recomand sa te gandesti si la Noul Polo, diferenta financiara nefiind mare (standardul dotarilor nemtilor curpinde destule). Cross Polo nu cred ca ajunge la noi.
 
The following users thanked this post: Toledo

Offline f.cristi

Re: Dezamagiri New Ignis
« Răspuns #105 : 23.Aug.2018, 06:47:11 p.m. »
Sincer nu prea cred ca Polo (VW in general) poate fi comparabil ca raport pret/dotări cu alte low/medium cost-uri. N-am mai studiat recent problema, dar ca sa ajungi cu dotările la nivelul Ignis-ului mai pui mulți bani (cred ca ajungi la un cel putin 16000). Ca sa nu mai vorbesc de 4x4, garda la sol.
E de notorietate faptul că VW-urile au un pret de baza nu foarte mare dar nici mare lucru in standard, foarte multe dotări fiind opționale ceea ce încarcă mult prețul final.

Offline Toledo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti
Re: Dezamagiri New Ignis
« Răspuns #106 : 23.Aug.2018, 06:56:20 p.m. »
@duculetu    Am observat ca poate fi o mica problema in legatura cu interactiunea, dar se intampla si la casa mai mari, Dupa o relatie indelungata cu VAG (Seat si Skoda) cam vreau sa mai schimb peisajul, asumandu-mi si unele surprize pe care le pot avea. Noul Polo arata bine, spatiul interior este decent, in schimp preturile la o echipare medie+cutie automata sunt undeva in jurul a 16.000 euro. Iti multumesc pentru sugestie.

@f.cristi Preturile actuale, in special pentru masinile din grupul VAG, mi se par mari. Eu le compar cu cele din 2010 - 2012, cand o Skoda Octavia Break III 4x4 putea fi cumparata cu 18.000 euro, acum sarind de 21.000 euro; Seat Alhambra 4x4 cumparata cu 32.500 euro, acum crescand la 41.000!!!!!! Nu vreau sa platesc nejustificat de mult, ma orientez catre o zona decenta, preturile multor masini fiind in crestere, in mod nejustificat (nu ma refer la modelele care au tehnologie smart)
  • Seat Allhambra / Toledo
 

Offline f.cristi

Re: Dezamagiri New Ignis
« Răspuns #107 : 23.Aug.2018, 07:02:20 p.m. »
De ce nu Swift full la 15600 cu automată, ca tot veni vorba ?
La Polo numai pt. Led -uri cred ca scoti vreo 1000 din buzunar. Apropos, unde mai găsești faruri full LED la clasa asta ?

Offline Toledo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti
Re: Dezamagiri New Ignis
« Răspuns #108 : 23.Aug.2018, 07:05:01 p.m. »
De ce nu Swift full la 15600 cu automată, ca tot veni vorba ?

Am o bariera de pret (psihologica si nu numai) peste care nu vreau sa trec, in plus, Ignisul a placut familiei (foarte mult :-) )
Iti multumesc pentru sugestie.
  • Seat Allhambra / Toledo
 

Offline Utilizator_Anonim

Re: Dezamagiri New Ignis
« Răspuns #109 : 23.Aug.2018, 07:14:28 p.m. »
Mie imi place mai mult swiftul, e mai comod si mai spatios. Am condus un an vechiul swift 2007 al sotiei dupa ce am vandut sx4 clasic.
Pare mai stabil si mai bine finisat noul model de swift
La concurenta, in clasa mica hyundai i20 pare ok
« Ultima Modificare: 23.Aug.2018, 07:32:08 p.m. de hippo »
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 
The following users thanked this post: Toledo