Autor Subiect: Schimbare furnizor gaze naturale  (Citit de 868 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ASZ

Schimbare furnizor gaze naturale
« : 30.Iun.2020, 09:58:12 a.m. »
Azi e ultima zi in care s-ar putea schimba furnizorul de gaze naturale conform oferteleor de pe site-ul ANRE.
De la furnizorul actual (EON) am primit oferta de 134 lei MwH, in timp ce alti furnizori au preturi de la 108 lei / MwH in sus.
Sunt tentat sa accept oferta celora de la Restart Energy One si anume de 115 lei MwH (pret valabil timp de 12 luni; cont online, asistenta tehnice, etc.).

Ati facut sau nu aceasta modificare de furnizor ?

Offline ntire2000

Re: Schimbare furnizor gaze naturale
« Răspuns #1 : 30.Iun.2020, 10:07:37 a.m. »
Inainte de a face pasul cel mare (ca si la starea civila), mare atentie.
  :)
Sa nu regretati pe urma.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: ASZ, kellogs

Offline ...

Re: Schimbare furnizor gaze naturale
« Răspuns #2 : 30.Iun.2020, 10:37:54 a.m. »
Eu astept un an, ramanand la Engie in continuare, fara sa semnez nimic. Oricum au acelasi pret, iar in alte nume necunoscute din cele vreo 12 din lista nu am incredere, si nici nu vreau sa tin ouale intr-un singur cos: engie pentru gaz, electrica furnizare pentru curent, rcs pentru internet.
 
The following users thanked this post: ASZ, kellogs

Offline kellogs

Re: Schimbare furnizor gaze naturale
« Răspuns #3 : 30.Iun.2020, 10:43:53 a.m. »
Chiar ca se pune intrebarea. Abia acum vad ca au aparut / s'au modificat preturile (in jos). La noi in Bucuresti in urma cu o luna cel mai ieftin era si cel mai mare furnizor, la care suntem deja abonati majoritatea:
https://www.anre.ro/ro/info-consumatori/comparator-oferte-tip-de-furnizare-a-gn
simulatoare TPMS, pentru Suzuki si nu numai - https://spooftpms.com
 

Offline dthem

Re: Schimbare furnizor gaze naturale
« Răspuns #4 : 30.Iun.2020, 10:57:34 a.m. »
Eu am trecut de la Engie la Restart. Sunt foarte ok, contractul il semnezi online fara bataie de cap, pretul cred ca 108 vs 132 la Engie (am semnat prin februarie). Am trecut si cu curentul electric tot la ei si le am pe toate la un loc.
  • Vitara 1.4 BoosterJet AT Passion 2019
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline NicNic

Re: Schimbare furnizor gaze naturale
« Răspuns #5 : 01.Iul.2020, 11:56:04 p.m. »
Eu a trebuit sa inchei pana la sfarsitul lunii iunie un contract de furnizare gaze (bransament nou).
Engie era singura alternativa la acea data, oferindu-mi 3 variante de pret (prezentate putin mai alambicat, nu asa cum sunt explicate pe site-ul ANRE).
Pretul contractat final este de 0,098 lei/kWh, fara a include in acesta pretul TVA, accize şi tarif de distribuţie.
Pretul total ar fi 129,49 lei/MWh+TVA. Care acopera si verificarea/revizia tehnica a instalatiei de utilizare, conform reglementari in vigoare.


Acum, doar mai pot spera sa nu fie consumul prea mare ...   :)
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 
The following users thanked this post: ASZ