Autor Subiect: Tot despre jante  (Citit de 30770 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline shogunu65

Re: Tot despre jante
« Răspuns #70 : 11.Nov.2015, 02:55:19 p.m. »
ma ajuta cineva cu dimensiunea gaurii centrale la jantele de 16 din aliaj pentru sx4? trebuie sa cumpar inele de centrare pentru rotile de iarna si mi e lene sa dau o roata jos  :D
 

Offline BXXENL

Re: Tot despre jante
« Răspuns #71 : 11.Nov.2015, 03:23:44 p.m. »
  • SX4 1.5
Alex
 

Offline jante.otel

Re: Tot despre jante
« Răspuns #72 : 11.Nov.2015, 10:12:33 p.m. »
Mare grija ce jante puneti pe masina voastra! Janta e element de siguranta. In afara de gaura centrala, prinderea si offset-ul (acel "ET"), profilul discului e important atat ca sa nu loveasca in etrier, cat si sa-i confere rezistenta necesara in functionare.
Alegerea unei jante improprii poate duce le ruperea ei in timp dupa un numar de ore de functionare (in cel mai nefericit caz).
Cumparati produsul dedicat modelului pe care-l aveti: ori roata originala, ori AM (chiar SH), dar nu aplicati la adaptari ieftine si periculoase (roata Duster cu inele...).
Oferta e variata pe net - odata ce-ti permiti un S-Cross sau Vitara, nu-ti bate joc de masina sau de tine cu improvizatii aiurea!
  • S-Cross
jante.otel@yahoo.ro

Tel: 0799354972
 
The following users thanked this post: gabineg

Offline TVS

Re: Tot despre jante
« Răspuns #73 : 11.Nov.2015, 10:15:53 p.m. »
Că bine le-ai zis !
  • vitara-spirit 1,6 VVT , 4x4, manual, white pearl, 2015
 
The following users thanked this post: jante.otel

Offline aug

Re: Tot despre jante
« Răspuns #74 : 06.Dec.2015, 09:47:38 p.m. »
Salutare,
Sunt de curand posesorul unui SX4-S-Cross, care a venit in echiparea standard cu jantele din poza de 17".

Pentru iarna mi-am cumparat niste jante de tabla de origine de 16". Intrebarea mea este daca prezoanele le pot folosi pe cele de la jantele de aliaj, sau e recomandabil sa cumpar si prezoane pentru cele de tabla.  In cazul in care trebuie sa cumpar prezoane noi, ma ajutati cu info, la ce ar trebui sa fiu atent ?

Multumesc anticipat!


  • S-Cross 1.6 VVT - Manual - Allgrip - Premium - Boost Blue Pearl
 

Offline ff_2004_06

Re: Tot despre jante
« Răspuns #75 : 06.Dec.2015, 10:00:46 p.m. »
Eu folosesc de cativa ani aceleasi prezoane la jantele de vara (aliaj) si la cele de iarna (tabla) si nu am avut probleme. Nici nu am auzit pe cineva sa aiba probleme de la folosirea prezoanelor la doua seturi de roti pentru aceeasi masina.
  • Suzuki Swift Sport 2008 - vandut in 2019
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Tot despre jante
« Răspuns #76 : 06.Dec.2015, 10:20:08 p.m. »
La SX4 aveam jante de oţel pentru iarnă și acolo se potriveau prezoane cu care a venit mașina. La S-Cross am jante de aliaj pentru iarna și acestea au venit cu prezoane lor, diferă forma capului. Cel mai bine e sa desfaci un prezon și să vezi dacă se potrivește în găurile jantei.

PS. felicitări pentru achizitie și mulți km fericiți la volanul ei. :)

Offline aug

Re: Tot despre jante
« Răspuns #77 : 07.Dec.2015, 10:18:58 a.m. »
Multumesc. Deci ramane de vazut la montaj daca se potrivesc. Eu zic ca o sa se potriveasca ca ambele sunt jante originale.
 
Aveam impresia ca sunt diferite prezoanele, unele pentru cele de tabla altele pentru cele de aliaj.


  • S-Cross 1.6 VVT - Manual - Allgrip - Premium - Boost Blue Pearl
 

Offline Joe

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
  • Gen: Bărbat
    • BR
Re: Tot despre jante
« Răspuns #78 : 18.Aug.2017, 04:24:31 p.m. »
Salut. As vrea si eu sa imi achizitionez niste jante de tabla (195/65/15) pentru un Suzuki SX4. Nu am gasit nicaieri informatia despre distanta dintre prezoane si dimensiunea gaurii centrale. Pe net am gasit mai multe variante.  Acum am jante din aliaj de 205/60/16.
Multumesc anticipat pentru ajutor.
  • Suzuki sx4
 

Offline Laurentiu

Re: Tot despre jante
« Răspuns #79 : 18.Aug.2017, 05:00:36 p.m. »
...pentru un Suzuki SX4. Nu am gasit nicaieri informatia despre distanta dintre prezoane si dimensiunea gaurii centrale.
Cred ca n-ai citit cu atentie topicul cu pricina (adica, ASTA). Uite informatiile cerute:

http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=4224.msg139253#msg139253

http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=4224.msg150891#msg150891
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!