Autor Subiect: Tot despre jante  (Citit de 30771 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Laurentiu

Re: Tot despre jante
« Răspuns #20 : 06.Iun.2013, 05:12:48 p.m. »
... in fond, amandoua stau pe butuc + prezoane...
E gresit ceea ce spui iar eu sint foarte sigur de afirmatiile de mai sus.
Daca vei privi o janta de tabla ORIGINALA, chit ca e pe 14", 15" sau 16", vei observa ca centrarea si sorijinul ei se face doar pe suruburi. Janta de tabla e mut mai subtire in carne decit o janta de Al. iar in jurul gaurilor pt suruburile de fixare, jantele au niste "umflaturi" pt centrare roata cit si pt marirea rezistentei.

Janta de Al. se centreaza atit pe conurile suruburilor de fixare cit si pe gaura centrala. Din cauza diferitelor moduri de fabricatie (turnare din bucati), o centrare perfecta doar pe suruburi prin prelucrare (gaurire) uletrioara nu se poate executa asa ca s-a ales o centrare si pe sprijinirea centrala pe butuc.
http://www.jantesianvelope.ro/Alezajul-central-al-jantei-185/more.htm & http://www.jantesianvelope.ro/Constructia-jantelor-din-aliaj-188/more.htm

Daca vrei sa te convingi singur, da si tu un telefon la magazinele ce sint specializate pe vinzari de jante.

din cate stiu eu, tot ce este cu gaura mai mare decat butucul necesita inele de ghidaj
Stii asta de unde ? De la mecanicii de prin parcarile blocului, de la atelierele de vulcanizare ? Spune-mi te rog in ce grosime de carne imi montezi un inel de centrare la o janta de tabla ? Cei care au pe masini jante de tabla, iti pot spune ca au inele de centrare pe ele iar gaura este de fix 60 ?
« Ultima Modificare: 06.Iun.2013, 05:18:13 p.m. de Laurentiu »
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline cristidav

Re: Tot despre jante
« Răspuns #21 : 06.Iun.2013, 05:14:36 p.m. »
Asta era problema. Nici nu mai stii ce sa crezi... :)
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline cata quarkk

Re: Tot despre jante
« Răspuns #22 : 06.Iun.2013, 07:07:35 p.m. »
  Stii asta de unde ? De la mecanicii de prin parcarile blocului, de la atelierele de vulcanizare ? Spune-mi te rog in ce grosime de carne imi montezi un inel de centrare la o janta de tabla ? Cei care au pe masini jante de tabla, iti pot spune ca au inele de centrare pe ele iar gaura este de fix 60 ?
voi chiar nu stiti niciunul sa dati un raspuns calumea la cineva, chiar daca nu a zis ceva corect? bine ca sunteti voi plini de desteptaciune, si ne-am trezit noi muritorii sa vorbim in fata voastra, si ne luati peste picior. pe o janta de tabla montez un inel de centrare pe grosimea buzei de la alezajul central, si uite iti pun si o poza sa vezi acea buza, poate nu ma crezi, si ma trimiti in parcare la mecanic:
 

Offline Laurentiu

Re: Tot despre jante
« Răspuns #23 : 06.Iun.2013, 07:23:27 p.m. »
1. bine ca sunteti voi plini de desteptaciune, si ne-am trezit noi muritorii sa vorbim in fata voastra, si ne luati peste picior.
2. pe o janta de tabla montez un inel de centrare pe grosimea buzei de la alezajul central...
1. Nu vad unde e raspunsul jignitor si plin de "desteptaciunea" cu care "noi" vorbim in fata voastra, a muritorilor.

2. OK, nu te opreste nimeni sa-ti pui ce doresti, cit doresti si unde doresti. Eu te-am mai indrumat sa vorbesti si sa intrebi  detinatorii de masini (SX4) ce au in dotare jante de tabla daca pe gaura centrala au sau nu inele de centrare.

Pe "ocazii.ro" fiecare doreste sa-si vinda marfa pe care o are. Vrei , cumperi nu vrei nu cumperi. Tranzactiile se fac cum si cit esti de aburit de vinzator.
« Ultima Modificare: 06.Iun.2013, 07:25:28 p.m. de Laurentiu »
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline cata quarkk

Re: Tot despre jante
« Răspuns #24 : 06.Iun.2013, 07:46:44 p.m. »
Daca vei privi o janta de tabla ORIGINALA, chit ca e pe 14", 15" sau 16", vei observa ca centrarea si sprijinul ei se face doar pe suruburi.
te voi dezamagi la aceasta afirmatie, majoritatea jantelor de tabla ORIGINALE, care vin pe masina la cumpararea ei se centreaza pe butuc. am si eu jante de tabla, am prieteni cu jante de tabla pe masini, si tot asa.
nu ma refeream la detinatorii de masini care au jantele originale, ci ma refeream la cei care isi pun jante de tabla de pe alte masini, mai mari, sau cu alezajul mai mare, pentru ca baiatul care a deschis topicul nu vorbea despre jante originale.
iar poza de pe okazii este doar cu caracter informativ.
 

Offline suzukica

Re: Tot despre jante
« Răspuns #25 : 06.Iun.2013, 07:55:27 p.m. »
si eu sunt intrutotu de acord cu achizitionarea unor jante de la reprezentante suzuki, nu m-as risca cu alte tipuri/ceva similar/luate te miri de unde!
 

Offline cata quarkk

Re: Tot despre jante
« Răspuns #26 : 06.Iun.2013, 08:03:42 p.m. »
esti de acord sa dai o gramada de bani pe un set de jante pe care le-ai putea lua la un pret mult mai mic de la un magazin in regula?
 

Offline hugbear

Re: Tot despre jante
« Răspuns #27 : 06.Iun.2013, 09:39:31 p.m. »
Stati sa ne-ntelegem! Problema nu e "de unde" se cumpara jantele, ci faptul ca janta de SX4 e cu 20% mai scumpa decat una echivalenta dimensional, pentru o marca si un model pe care din decenta nu le vom pomeni :D. Ma refer la pretul in ACELASI magazin, in conditiile in care jantele au ACELASI producator (ca 90% din jantele de otel din Europa, si anume KFZ).

Acum puteti continua...
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline cristidav

Re: Tot despre jante
« Răspuns #28 : 06.Iun.2013, 09:49:16 p.m. »
Asa, si eu sa inteleg ca se folosesc jantele de tabla fara inele ori ba ?
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline hugbear

Re: Tot despre jante
« Răspuns #29 : 06.Iun.2013, 09:59:49 p.m. »
Daca ai piulite plate, foloseste. Daca ai piulite conice, nu e cazul.

L.E. Poate ca ar fi trebuit sa mentionez ca jantele de tabla nu se monteaza cu piulite (sau suruburi, dupa caz) plate. Daca la janta de aliaj ai piulite/prezoane plate, cand cumperi janta de tabla iei si piulite/prezoane conice.

Deci...


post-scriptum: Uite si o "a doua opinie":
Citat
... when the wheel is installed, there will most likely be a space between the axle and the hub instead of a firm contact. The wheel is therefore lug-centric, as the wheel is centered by the lugs rather than by the hub. There are some people who will say that driving on lug-centric wheels doesn't really matter as long as the lugnuts are the self-centering cone type, as they will adequately center the wheel. These people are wrong. Driving on lug-centric wheels means that any impact will apply shear force to the lug studs, forces at 90 degrees to those the studs are designed to handle. This can cause the lug studs to bend, leading to a vibration in the car as the wheel slips around on the mounting plate, and possibly damaging the wheel's center bore if it has enough play to contact the axle. To prevent this kind of thing, aftermarket wheels will usually need hub-centric spacers
...
Do not make the mistake of thinking that spacers are optional equipment, or that a retailer is trying to upsell you on some useless accessories. Hub-centric spacers are actually about as necessary for aftermarket wheels as lugnuts are. Keep the proper fitment for your wheels and you'll be driving happy for a good long time.
« Ultima Modificare: 06.Iun.2013, 10:33:21 p.m. de hugbear »
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon