Autor Subiect: Despre Coronavirus  (Citit de 152366 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online ntire2000

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #30 : 01.Mar.2020, 10:08:58 p.m. »
Nici nu mai conteaza.
Pot sa fie si sirieni, oricum nici Germania nu mai e ce-a fost odata.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Utilizator_Anonim

  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 

Online ntire2000

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #32 : 02.Mar.2020, 08:35:27 a.m. »

Mie asta mi se pare si mai interesant.

Daca exista o doza de adevar, atunci si-au tras-o urât de tot.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline shpeedy

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #33 : 02.Mar.2020, 09:38:11 a.m. »
Dincolo de faptul ca il urmaresc pe Reportaje-Live pe FB si-mi place cum scrie (desi nu cu toate sunt de acord), ce apare in fituica asta online - Comisarul - e de luat cu (multa) sare. Eu personal nu o consider o sursa viabila de informare...

https://verificasursa.ro/

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 
The following users thanked this post: toma, perfidus

Online ntire2000

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #34 : 02.Mar.2020, 09:52:22 a.m. »
Lasa ca nici asta nu e mai breaz....cica e site "securizat"....  :-))

  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #35 : 02.Mar.2020, 10:04:41 a.m. »
Plecând de la o beșină într-un autobuz ne-am pricopsit cu un loc de contaminare cu cele scrise pe comisarul.ro. Slăbit sistem imunitar avem.

Online ntire2000

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #36 : 02.Mar.2020, 10:19:45 a.m. »
Zici tu ca ar fi ideal sa folosim doar o singura sursa de informare, gen Scânteia?
Sau putem sa citim orice si sa punem neuronii la treaba?
Exista tot felul de manipulari, depinde de care parte a adevarului te afli.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline shpeedy

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #37 : 02.Mar.2020, 10:25:04 a.m. »
Slăbit sistem imunitar avem.

Poate pentru ca stam destul de prost la nivel de sistem de filtrare a informatiilor - in lipsa dezvoltarii unui mecanism functional de validare bazat pe gandire critica, ne bazam destul de mult pe perceptii.

Si se pare ca suntem in Top - https://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-23685624-indexul-ignorantei-romania-doua-tara-care-inregistreaza-perceptiile-cele-mai-eronate-studiu.htm

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline toma

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #38 : 02.Mar.2020, 11:02:20 a.m. »
Pe desteptul asta, suspect de coruptie si hotie, când îl debarca careva?
Ca mie mi se pare total incompetent.

Coronavirusul, de 10 ori mai slab decât virusul gripal

Sunt curios câti dintre analfabetii functionali vor deslusi cu adevarat ceea ce a vrut sa zica.

"Trebuie să ne spălăm din abundență cu apă și săpun pe mâini, trebuie să ne spălăm pe față, trebuie să evităm să ducem mâna la față, la nas sau la ochi  :D (la chestia asta jumatate poporul va lua o pauza de meditatie pentru a procesa ideea - la înca o jumatate dintre ei procesorul va da eroare). Trebuie să ne spălăm imediat pe mâini dacă am tușit în palmă sau am strănutat. Imediat, următorul gest este să ne spălăm pe mâini."

@ntire2000, sunt de acord ca dupa Colectiv, Arafat, Streinu-Cercel si Rafila nu mai au nici credibilitate nici autoritate morala in gestionarea unor crize.
Pentru a evita panica (un lucru recomandabil de altfel) au sarit in extrema cealalta si bagatelizeaza o epidemie care trebuie luata in serios.

Totusi, de aici pana la spalatul pe maini e cale lunga.

Da, dupa ce am tusit sau stranutat în palma, ne ducem repede la baie, punem mâna pe clante si robineti ca sa ne spalam pe mâini.
Urmatorii care vin vor lua în mod sigur saliva de pe clante si robineti.
Desteapta chestie.

Asta doar in cazul in care nu cunoastem "procedura" corecta pentru spalatul pe maini la o toaleta publica. Dupa ce te sapunesti (minim 20 secunde cum zice la "manual") si te clatesti ai doua variante: inchizi robinetul cu cotul sau iei hartie de sters pe maini si dupa ce te stergi inchizi robinetul cu hartia in mana, fara contact direct cu pielea. La fel, usa de la baie o deschizi pentru a iesi, tot tinand hartia in mana. Daca la baie nu exista hartie de sters pe maini ci doar aparte de uscat atunci ai nevoie de servetele proprii pentru a face operatiunile astea: inchis robinetul si deschis usa. 

Sa te speli des si corect pe maini, asta incluzand tot ce faci de cand intri pana iesi din baie, nu doar sapunitul, este unul din cele mai utile lucruri. Din pacate prea putini stiu/respecta acest lucru.

Din ce am mai citit in diferitele articole de specialitate, acest coronavirus se adauga celorlalte 4 tipuri de virus de gripa cu care omenirea deja traieste...

Avem virusii de gripa (influenza) plus alti 4 coronavirusi care dau raceala obisnuita si cu care vietuim deja. Probabil ca si noul coronavirus se va alatura lor. Uite doua articole foarte bine scrise (din pacate doar in engleza) despre subiect:

https://www.theatlantic.com/health/archive/2020/02/covid-vaccine/607000/

https://www.statnews.com/2020/02/04/two-scenarios-if-new-coronavirus-isnt-contained/

Cred ca e prea devreme pentru a putea spune sigur ce va fi.
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Online ntire2000

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #39 : 02.Mar.2020, 11:33:06 a.m. »

Asta doar in cazul in care nu cunoastem "procedura" corecta pentru spalatul pe maini la o toaleta publica.

Ai punctat ceea ce trebuiau sa explice talentatii astia la televizor.
Ar trebui facut si un promo care sa fie dat de câteva ori pe zi, ca suntem un popor de "mocicosi", cum se zice prin Ardeal.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού