Autor Subiect: Clipa de cugetare  (Citit de 35292 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ariciul

Re: Clipa de cugetare
« Răspuns #100 : 25.Feb.2019, 08:00:30 p.m. »
Da dar nenea "ticalosu"  a vrut sa faca debarcarea in sudul Italiei si nu in Franta ca sa intre inaintea rusilor in Berlin. Doar ca nenea americanu' s-a opus ca cica costa mai mult. Si uite asa am ajuns sa fim noi negociati pe servetel. Cine stie ce ar fi fost daca rusii n-ar fi apucat sa intre in Berlin poate ca negocierea s-ar fi purtat de pe alte pozitii.
  • Suzuki Vitara 1.6 Passion allgrip
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14350
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Clipa de cugetare
« Răspuns #101 : 25.Feb.2019, 08:30:49 p.m. »
După ce scrie aici, debarcarea in Sicilia a precedat cu vreo 11 luni D-Day.

Iar aici zice ca neînțelegerile dintre aliați constau din faptul că americanii posedau o armată terestră numeroasă si înzestrată, iar britanicii stăteau bine la flota, cu care doreau să stăpânească Marea Mediterana.

De asta ma cam indoiesc de raționamentul tau. Doar daca ai alte surse de informare.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Clipa de cugetare
« Răspuns #102 : 25.Feb.2019, 09:10:35 p.m. »
În plus, din Normandia nu ai de trecut ditamai munții pentru a ajunge în Berlin.

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14350
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Clipa de cugetare
« Răspuns #103 : 25.Feb.2019, 09:19:59 p.m. »
Iar nemtii erau la câteva zeci de kilometri de Albion. Logic era sa-i impinga cat mai departe de acolo, pentru a evita o invazie a insulelor.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline ariciul

Re: Clipa de cugetare
« Răspuns #104 : 25.Feb.2019, 10:07:07 p.m. »
Uite ce spun chiar britanicii despre citeste capitolul Military successes and political problems cumva am cam fost lasati balta chiar de americani
  • Suzuki Vitara 1.6 Passion allgrip
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14350
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Clipa de cugetare
« Răspuns #105 : 27.Feb.2019, 09:05:12 p.m. »
Dumnealor au mai gresit atunci si-n ograda proprie, daramite intr-o zona fara interese economice sau strategice deosebite pentru ei.

Dar, vorba ta, nici yankeii n-au fost mai breji, l-au oprit pe Patton care vroia sa "calatoreasca" pe blindatele lui mai la est de Berlin...
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline toma

Re: Clipa de cugetare
« Răspuns #106 : 05.Mar.2019, 03:04:09 p.m. »
"Cand esti mort, tu nu stii, e greu doar pentru ceilalti. La fel si cand esti prost!"
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14350
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Clipa de cugetare
« Răspuns #107 : 29.Mar.2019, 03:05:56 p.m. »
1.       Vârsta a Treia începe oficial la 60 de ani şi se presupune că se termină la 80, dar nu este un consens.
2.       Vârsta a Patra sau Bătrânetea începe la 80 de ani şi se termina la 90.
3.       Longevitatea începe la 90 şi se termină când mori.
4.       Nimeni nu este sănătos după 50 de ani. Sănătoşi sunt tinerii; bătrânii au mereu una sau mai multe indispoziţii care sunt proprii vârstei.
5.       Despre ce este vorba atunci, este de a îmbătrâni sănătos, adică, cu indispoziţiile controlate şi fără complicaţii.
6.       Dacă vrei să ştii cât vei trăi şi cum vei ajunge la vârsta asta, uită-te şi aminteşte-ţi de părinţii tăi. Moştenirea genetică este fundamentală pentru a stabili un pronostic al vieţii. Cine a avut cancer sau infarct înainte de 60 de ani îl va transmite prin gene copiilor lor, pentru că aceştia vor avea mai mari probabilităţi să dezvolte aceleaşi boli. Logic, dezvoltarea unei boli cronice implică prezenţa multor factori, dar genetica este doar unul din ele.
7.       “Suntem ceea ce mâncăm” spun naturiştii şi nu le lipseşte dreptatea. Dacă în afară de genetica defavorabilă îţi mai pui şi 3-4 linguriţe de zahăr la fiecare cafea pe care o bei, savurezi toate pieile de pui fript şi te răsfeţi cu şorici de porc ca aperitiv la sfârşit de săptămână, ţi-ai transformat arterele în canale înfundate.Adica, nu vei avea bună circulaţie, bună oxigenare, ceea ce va echivala cu moartea celulară, sau altfel spus, îmbătrânire accelerată sau prematură.
8.       În consecinţă, dacă vrei să ai o bătrâneţe sănătoasă, începând de la 50 de ani ai grijă de alimentaţia ta şi nu mai mânca “chimicale”, nu mai face excese de grăsime. Un bun mic dejun, un prânz bun şi o cină uşoară sunt cheia pentru echilibrul tău interior
9.       Partenera cu dieta este băutura. Înlătură toate băuturile gazoase, astea le pot bea tinerii şi cu măsură, noi nu. Toate aceste lichide au carbonat de sodiu, zahăr şi cofeină. La vârsta noastră aceste substanţe biciuiesc pancreasul şi ficatul până le distrug. Bea mai bine limonadă, sucuri. Până şi berea este de preferat că se face cu apă fiartă, are componente naturale şi nu are sodiu
10.   Pe de altă parte este destulă evidenţă clinică care demonstrează că un consum moderat de alcool după 50 de ani îmbunătăţeşte calitatea vieţii şi are trei efecte clare: vasodilatator coronarian, diminuează colesterolul şi este un sedativ moderat. La tine acasă şi când nu ai nevoie sa şofezi, ia o înghiţitură. Licorile cele mai recomandate sunt whisky-ul, vinul roşu şi o ţuica pură.
11.   În loc să iei o nitroglicerină pentru a dilata arterele, sau statine pentru a scădea colesterolul, sau valium pentru a te calma, reuşeşti toate astea cu o bună înghiţitură. Si dacă o faci în compania persoanelor pe care le iubeşti, efectul se dublează. Acum bine, doar o atenţionare: consum moderat înseamnă unul sau doua pahare, pentru că dacă îţi petreci astfel toată ziua, efectul este exact invers şi te vei omorî mai repede decât îţi imaginezi.
12.   Asta vrea să spună că toate aceste reguli sunt bune, dar fără să exagerezi şi mai ales fără să dogmatizezi. Dacă faci un grătar pentru familia ta sau prieteni, nu veni cu “eu nu mănânc cârnaţi pentru că sunt foarte graşi” sau “medicul meu mi-a spus să nu beau mai mult de două pahare şi gata”.
13.   Nimic nu poate înlocui bucuria şi plăcerea de a împărtăşi cu cei care te iubesc;  nu există grăsime sau pahar care nu se pot metaboliza într-o seară bună de distracţie. Mecanismele de compensaţie ale corpului nostru sunt încă, puţin cunoscute, dar se întâmplă aşa: dacă te distrezi cu adevărat, “păcatul mortal” dietetic se transformă în “păcat care se iartă”
14.   Asta este absolut sigur, pentru că tot ce mănânci şi bei îţi vor lăsa urme şi ca portretul de Dorian Gray, corpul tău va arăta ca la bătrâneţe. Nopţile de petrecere, atacurile, excesele de toate tipurile vor face viaţa de bătrân foarte dizgraţioasă. Şi nu numai ţie, ci şi familiei tale.
15.   Principala nenorocire pentru un bătrân este singurătatea. Obişnuit este că perechile nu ajung la bătrâneţe împreună; întotdeauna cineva se duce primul, cu tot ceea ce dezechilibrează  statu quo care susţinea componentele perechii. Văduvul sau văduva încep să fie o greutate pentru familia lui.
16.   Recomandarea mea personală este să încercaţi să nu pierdeţi – atât timp cât aveţi luciditate – controlul vieţii voastre. Asta înseamnă, de exemplu: eu decid când şi cu cine ies, ce mănânc, cum mă îmbrac, pe cine sun, la ce oră mă culc, ce citesc, cu ce mă distrez, ce cumpăr, unde trăiesc, etc. Pentru că, atunci când nu poţi face toate astea, te vei transforma într-un om greu de suportat, un bolovan pentru viaţa celorlalţi.
17.   Nu mai am timp, lucrul mă cheamă şi am scris asta într-o mică pauză de 30 de minute. Sper ca să vă fie de folos.
 
Acestea sunt: „Reflecţiile oncologului brazilian Drauzio Varella”, câştigător al Premiului Nobel în Medicină.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: enicky, Costique

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14350
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Clipa de cugetare
« Răspuns #108 : 03.Apr.2019, 08:18:48 p.m. »
Un moment de francofonie.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: Costique

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14350
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Clipa de cugetare
« Răspuns #109 : 09.Iun.2019, 09:05:46 p.m. »
O cugetare primita pe mail si impartita cu voi:

Există părinți și elevi revoltați pentru că la școală s-ar învăța lucruri care nu folosesc în viață. La ce-mi trebuie mie să-mi încarc mintea cu româna asta din liceu, când eu vreau să mă duc la facultatea de IT? Sau invers, ce
să fac cu știința când eu mă fac copywriter la agenție? Iată câteva răspunsuri schematice.

Deci...

Profilul real:
La ce e bun Caragiale? Să știi când eșți ridicol.
La ce e bun Nichita? Să știi cum e când ești genial.
La ce e bun Bacovia? Să știi c-au fost alții și mai triști ca tine.
La ce e bun Călinescu? Să înțelegi c-a fost o Românie normală, altădată.
La ce e bun Boia? Să înțelegi că poate o istorie are nevoie și de un duș rece, nu doar de coroane și statui.
La ce e bun Ion Barbu? Să te lămureșți că există algoritmi și geometrie și în cuvinte. Nu doar în cartea de mate.

Profilul uman:
La ce e bun Newton? Să începi să înțelegi că în Univers există legi pe care nu le poate încălca nimeni.
La ce e bun Darwin? Să pricepi cine suntem și de unde venim, în cazul în care orele de religie nu te-au făcut deja imun la rațiune.
La ce e bun Pitagora? Să nu te prostească ăia care-ți vând prima casă.
La ce e bun Arhimede? Să înțelegi că și dintr-o baie și-o minte ascuțită poate ieși o idee care să rămână în istorie.
La ce e bun Carnot? Să descoperi că oricât ți-ar cere ăia pe BMW, înăuntrul motorului se întâmplă cam același lucru ca în Logan.
La ce e bun Einstein? Să te lămureșți că și dacă tu nu pricepi un lucru, asta nu înseamnă că lucrul ăla nu există. E un bun exercițiu de umilință intelectuală.

Și, de fapt, la ce sunt bune toate astea? Foarte simplu: pentru ca atunci când simți nevoia să fii mândru de ceva și n-ai absolut nici un motiv personal, să te uiți în urmă și să înțelegi că toți oamenii ăștia mari de care ai
învățat, care au scris, au descoperit și au dat ceva important omenirii, au ceva în comun cu tine. Sunteți membri ai aceleiași specii.
Cea umană. O specie diferită de animale printr-un lucru sublim, pe care de obicei îl înțelegi la bătrânețe: e în stare să învețe fără nici un motiv lucruri care aparent nu-i folosesc la nimic, doar pentru A ÎNȚELEGE.
Altfel spus, cunoașterea e putere.

Și n-ai să găsești niciodată una mai mare ca ea în lumea aceasta!!

  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: enicky, Costique