Autor Subiect: Inlocuire jante Casco  (Citit de 12000 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Cristy

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 69
  • Gen: Bărbat
Re: Inlocuire jante Casco
« Răspuns #10 : 04.Mai.2010, 02:43:36 p.m. »
Eu am o galma pe cauciucul din spate dreapta , mi-a spus cineva ca nu imi schimba cauciucul pe casco daca nu este si janta lovita.
Voi ce stiti de asta?
numai bine
SX4 1.6 GS 4x4, super masina
 

Offline Leutzu

Re: Inlocuire jante Casco
« Răspuns #11 : 04.Mai.2010, 03:31:45 p.m. »
Cel ce ti-a zis asta ti-a spus bine.

Offline WayOfLife

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2846
  • Gen: Bărbat
  • Fuffy POWER! - 0724.19.64.19
Re: Inlocuire jante Casco
« Răspuns #12 : 04.Mai.2010, 04:26:01 p.m. »
@Cristy: da, asa este! Dar janta nu trebuie sa fie neaparat lovita ci poate fi si stramba (ovala). Daca nu se vede cu ochiul liber poti merge la un service de roti si sa ti-o puna pe un aparat de verificare si de acolo iti da o hartie scrisa ca janta nu se mai afla in parametri/e stramba. Cu hartia mergi la casco si ai rezolvat problema.
4 roti:Do not fear, 'cause the SWIFT is here! Suzuki Swift 1.3 GS Superior White WIP!Nume de cod: White Fury!
2 roti: DHS Climber 2642 Full Suspension
 

Offline gigelm5m3

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 308
  • Gen: Bărbat
Re: Inlocuire jante Casco
« Răspuns #13 : 04.Mai.2010, 09:29:12 p.m. »
Eu am schimbat janta pe casco fara nici o hartie in plus (politie sau service de roti), era zgariata destul de rau pe lateral, am mers la constatare la asigurator si am completat acolo o hartie.
 

Offline WayOfLife

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2846
  • Gen: Bărbat
  • Fuffy POWER! - 0724.19.64.19
Re: Inlocuire jante Casco
« Răspuns #14 : 05.Mai.2010, 11:52:25 a.m. »
da, dar la el e alta situatia cu galma de pe cauciuc...galmele de obicei apar atunci cand janta se deformeaza si cauciucul nu mai sta cum trebuie.
4 roti:Do not fear, 'cause the SWIFT is here! Suzuki Swift 1.3 GS Superior White WIP!Nume de cod: White Fury!
2 roti: DHS Climber 2642 Full Suspension
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Inlocuire jante Casco
« Răspuns #15 : 05.Mai.2010, 12:20:44 p.m. »
Sau cand cauciucul are un defect de fabricatie ce apare doar dupa ce rulezi un numar de km.
Daca cauciucul mai e in perioada de garantie acesta trebuie inlocuit de catre vanzator (magazin sau dealer daca a venit pe masina) .. Eu am avut o asemenea problema cu un cauciuc Montana si cei de la magazinul de unde l-am cumparat au cercetat cauciucul nu au vazut sa fie urme de ciupitura si fara probleme am primit altul in schimb. E adevarat ca asta se intampla acum multi ani, la un magazin din Timisoara.

Offline ..::Khaos::..

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5819
  • Thanked: 3 times
  • Gen: Femeie
  • ..::SX4: love at first sight!::..
Re: Inlocuire jante Casco
« Răspuns #16 : 05.Mai.2010, 02:48:01 p.m. »
...galmele de obicei apar atunci cand janta se deformeaza si cauciucul nu mai sta cum trebuie.
Sau daca iei o bordura mai in forta :-?
SX4 1.6 GS 4WD Sunlight Copper named YOSHI :x

 

Offline WayOfLife

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2846
  • Gen: Bărbat
  • Fuffy POWER! - 0724.19.64.19
Re: Inlocuire jante Casco
« Răspuns #17 : 05.Mai.2010, 03:04:24 p.m. »
pai cand iei o bordura mai in forta cauciucul executa presiune pe janta aceasta deformandu-se de multe ori acest defect nefiind vizibil. Probleme de genul asta intalneam la Honda Accord (pe vremea cand lucram la Honda) la cauciucurile 225 /45 R 17. Clientul lua bordura mai tare, janta se deforma dar NU se zgaria cauciucul facea galma si nimeni nu stia de la ce este.Pana cand am zis eu sa mergem la un service de roti unde sa facem diagnoza la roata respectiva si a iesit ca roata nu mai era in parametri :P. Clientul insista sa schimbam cauciucul pe garantie...ehehe..memories memories...
4 roti:Do not fear, 'cause the SWIFT is here! Suzuki Swift 1.3 GS Superior White WIP!Nume de cod: White Fury!
2 roti: DHS Climber 2642 Full Suspension
 

Offline Cristy

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 69
  • Gen: Bărbat
Re: Inlocuire jante Casco
« Răspuns #18 : 06.Mai.2010, 03:13:59 p.m. »
Multumesc mult, dar nu stiu daca janta este defecta sau nu, asta ramane sa verific,

Daca se constata ca este buna, nu stiu ce sa fac.
SX4 1.6 GS 4x4, super masina
 

Offline WayOfLife

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2846
  • Gen: Bărbat
  • Fuffy POWER! - 0724.19.64.19
Re: Inlocuire jante Casco
« Răspuns #19 : 06.Mai.2010, 03:17:01 p.m. »
e putin cam greu sa se constate ca e buna....
4 roti:Do not fear, 'cause the SWIFT is here! Suzuki Swift 1.3 GS Superior White WIP!Nume de cod: White Fury!
2 roti: DHS Climber 2642 Full Suspension