Autor Subiect: Masina lovita in parcare...reparatie pe casco sau ma descurc ?  (Citit de 19695 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ASZ

Re: Masina lovita in parcare...reparatie pe casco sau ma descurc ?
« Răspuns #10 : 15.Iul.2020, 03:13:50 p.m. »
Probabil cand voi revopsi pe polita majoritatea elementelor (cred ca am cel putin 20-25 de lovituri de usi deschise peste masina mea), voi schimba si parbrizul ... e clar insa ca asta va atrage dupa sine anularea calitatii mele de asigurat Casco Generali cu aceasta masina.

Offline badmania98

Re: Masina lovita in parcare...reparatie pe casco sau ma descurc ?
« Răspuns #11 : 15.Iul.2020, 09:04:51 p.m. »
Sunt curios cum o dregi cu cei de la Generali privind atât de multe probleme la un singur eveniment. Cum le zici: am găsit mașina azi dimineață cu 20 de lovituri de portieră pe ea și parbrizul fisurat?  :-O
  • Suzuki VITARA ALLGRIP 1.4 BOOSTERJET HYBRID LUXUS 6MT, 2020
 

Offline ntire2000

Re: Masina lovita in parcare...reparatie pe casco sau ma descurc ?
« Răspuns #12 : 15.Iul.2020, 10:22:17 p.m. »
Le zice ca a dat un strut cu ciocul dupa insecte.

Acuma serios, nu vad de ce ar trebui sa se justifice.
Asa a gasit-o în parcare, nu e obligat sa-si pazeasca masina 24 din 7, ca atunci nu mai avea nevoie de casco.
Mie cum mi-a platit Allianz 1200 de euro pe 300 de lovituri de grindina?
A iesit 4 euro lovitura, dincolo poate era mai ieftin.  :)
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline badmania98

Re: Masina lovita in parcare...reparatie pe casco sau ma descurc ?
« Răspuns #13 : 15.Iul.2020, 10:33:54 p.m. »
Întrebarea mea rămâne în picioare. Exemplul dat de tine se referă la un singur eveniment cu 300 de lovituri cauzat de grindină. Că nu e meteorit...e grindină. :P

Sunt curios cum o va rezolva. Dacă îmi aduc aminte bine la producerea unui eveniment trebuie sunat la ei. Dacă suni după un an și 10 evenimente nu sunt probleme?
  • Suzuki VITARA ALLGRIP 1.4 BOOSTERJET HYBRID LUXUS 6MT, 2020
 

Offline ntire2000

Re: Masina lovita in parcare...reparatie pe casco sau ma descurc ?
« Răspuns #14 : 15.Iul.2020, 10:38:38 p.m. »
Eu de exemplu as declara ca cei care cosesc iarba prin spatiile verzi au aruncat cu pietricele din motocoasele alea cu fir cu care taie iarba.
Mie personal asa mi-au spart un parbriz.
Uite un caz concret.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: FritzVonSpritz

Offline FritzVonSpritz

Re: Masina lovita in parcare...reparatie pe casco sau ma descurc ?
« Răspuns #15 : 15.Iul.2020, 10:41:12 p.m. »
Eu de exemplu as declara ca cei care cosesc iarba prin spatiile verzi au aruncat cu pietricele din drujbele alea cu sârma cu care taie iarba.
Mie personal asa mi-au spart un parbriz.

Si mie geamul pasagerului fatza , la Matiz.......evident ca ala nu a recunoscut, asa ca am ramas cu paguba :dknw:
  • Suzuki Ignis GL 2018, Ex-Nissan Micra Hatchback 2005
Daca ai o masina, te bucuri de 2 ori: cand o cumperi si cand o vinzi....
 

Offline ntire2000

Re: Masina lovita in parcare...reparatie pe casco sau ma descurc ?
« Răspuns #16 : 15.Iul.2020, 10:44:46 p.m. »
Atâta timp cât ai o polita casco care acopera daunele respective nici nu ar trebui sa te justifici de ce masina ta are lovituri.
Chemi inspectorul de daune si ala constata ca masina are daune.
Restul e cancan si risipa de vorba.

LE: @badmania98 , declari ca a avut loc alaltaieri, e absurd sa deschizi dosar de dauna la fiecare bobârnac luat de portiera ta prin supermarket.
Sau deschizi dosar la primul incident si dupa aia tot faci reconstatari - se practica.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline badmania98

Re: Masina lovita in parcare...reparatie pe casco sau ma descurc ?
« Răspuns #17 : 15.Iul.2020, 10:48:41 p.m. »
CASCO la Generali:

Articolul 17. Obligaţiile asiguratului în cazul producerii evenimentului asigurat
17.1 Asiguratul este obligat să comunice Societăţii producerea evenimentului asigurat în termen de trei zile de la data luării la cunoştinţă despre aceasta.
Nu se despăgubesc daunele avizate la Asigurător după termenul stabilit anterior, considerat a fi rezonabil pentru determinarea cauzei, momentului (data, ora), circumstanţelor producerii evenimentului asigurat şi mărimii pagubei, precum şi evenimentele avizate după mai mult de trei zile de la expirarea poliţei, în situaţia în care Asiguratul nu reînnoieşte poliţa la Asigurător, având continuitate în asigurare. Excepţie face situaţia când avizarea daunei se face pe baza unui document emis de către autorităţile Statului (Poliţie, Pompieri, etc.), din care să rezulte: cauza, momentul (data, ora), circumstanţele producerii evenimentului asigurat şi mărimea pagubei.



Nu am întrebat degeaba.


Așa este. Am deviat. Rog ștergere.

Moderator: Nu mai e cazul sa fie sters, am mutat discutia intr-un topic adecvat.
« Ultima Modificare: 15.Iul.2020, 11:01:32 p.m. de rexkrokiDAU »
  • Suzuki VITARA ALLGRIP 1.4 BOOSTERJET HYBRID LUXUS 6MT, 2020
 

Offline ASZ

Re: Masina lovita in parcare...reparatie pe casco sau ma descurc ?
« Răspuns #18 : 16.Iul.2020, 04:56:46 p.m. »
Am sunat de mai multe ori la daune, am vorbit cu cativa inspectori de daune de la generali si toti m-au sfatuit sa anunt reparatiile doar in momentul in care doresc remedierea lor.
Daca masina merge si nu ma deranjeaza aceste semne lasate de nesimtitii care au parcat langa masina, nu are rost sa deschid dosare ...

Oi vedea la momentul respectiv, ce ma sfatuieste brokerul la care am facut polita. (stie si el de acele probleme si la fel m-a sfatuit)

Offline steph

Re: Masina lovita in parcare...reparatie pe casco sau ma descurc ?
« Răspuns #19 : 16.Iul.2020, 06:54:44 p.m. »
In general sunt stricti doar cand exista daune care se pot agrava cand circuli cu masina si genereaza costuri marite de reparatie. Daca te duci cu 20 de urme de usi deschise isi dau si ei seama ca ar fi vopsit o usa de 20 de ori daca anuntai fiecare rahat.

Dar ca sa nu mizezi pe bunul simt al inspectorului, solutia e simpla. Acum am vazut. In general tin masina murdara. Sau, a stat parcata 3 saptamani pe marginea drumului. Nu stiu, nu cunosc. La revedere. 
S-Cross `18 / Vitara `19 / ex Swift `14