Autor Subiect: Asigurare RCA  (Citit de 154470 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline BXXENL

Re: Asigurare RCA
« Răspuns #50 : 02.Dec.2010, 05:54:06 p.m. »
Saptamana asta am dat 334 ron pt 12 luni RCA, pt 1332cc si sunt B2. Anul trecut, pe B0 m-a costat aproape 360. La suzuki a fost 400 ron, 1500cc, tot B0 dar facuta in vara. La anul, daca scad iar la B0, cat o sa dau? 100 ron? :D

Ca idee, in orhideea la tipele de la otto broker, cea mai ieftina pt mine era 609 ron...pe cand rcaieftin.com m-a scos la aproape jumate :pardon: Va cam dati seama unde imi voi face de acum incolo asigurarile nu? :good: Si asta fara nici un fel de reducere (pensionar, bugetar, sau altele care or mai fii)
  • SX4 1.5
Alex
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Asigurare RCA
« Răspuns #51 : 02.Dec.2010, 06:46:36 p.m. »
ce inseamna B2 si B0?

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14372
  • Thanked: 3385 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Asigurare RCA
« Răspuns #52 : 02.Dec.2010, 06:53:52 p.m. »
...pe cand rcaieftin.com m-a scos la aproape jumate :pardon: Va cam dati seama unde imi voi face de acum incolo asigurarile nu?

Eu nu mi-as dori sa am vreun incident cu cineva care are RCA ieftin. Si pentru asta mi-am prevazut in CASCO preluarea obligatiilor RCA-ului celuilalt pana la plata de catre compania asiguratoare...
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline Batranul

Re: Asigurare RCA
« Răspuns #53 : 02.Dec.2010, 07:00:06 p.m. »
Eu nu mi-as dori sa am vreun incident cu cineva care are RCA ieftin. Si pentru asta mi-am prevazut in CASCO preluarea obligatiilor RCA-ului celuilalt pana la plata de catre compania asiguratoare...

Foarte proasta inspiratie ai avut..foarte proasta...te-a 'consiliat' cel care ti-a vandut polita? :-S
Ai desfiintat regresul care obliga pe cel care iti ia bani pe casco sa iti repare masina si sa recupereze mai apoi banii de la societatea la care avea vinovatul RCA..practic, in loc sa lasi sa se razboiasca firmele de asigurare intre ele, ai ales tu sa te razboiesti cu ele  :(
fost posesor de Ignis 1.5 4wd
www.scoaladepaine.ro
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Asigurare RCA
« Răspuns #54 : 02.Dec.2010, 07:04:50 p.m. »
Cred ca la regres se referea totusi si gabineg.  :)

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14372
  • Thanked: 3385 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Asigurare RCA
« Răspuns #55 : 02.Dec.2010, 07:08:59 p.m. »
Nu stiam ca se cheama regres. Dar in principiu la asta am vrut sa ma refer.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline Batranul

Re: Asigurare RCA
« Răspuns #56 : 02.Dec.2010, 08:15:17 p.m. »
eu am inteles ce a vrut el sa zica, doar ca am 'explicitat' nitel de ce a facut alegerea nepotrivita.
fost posesor de Ignis 1.5 4wd
www.scoaladepaine.ro
 

Offline shpeedy

Re: Asigurare RCA
« Răspuns #57 : 02.Dec.2010, 09:26:25 p.m. »
Pai daca vorbim de 'regres' de ce a facut alegerea nepotrivita ?!?! Nu se 'razboieste' el, ci companiile de asigurari.
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline Batranul

Re: Asigurare RCA
« Răspuns #58 : 02.Dec.2010, 10:16:28 p.m. »
scuze de tot  :-t...am inteles complet de-andoaselea  =))

credeam (si cred ca o sa si apara ceva de genul) ca firma care iti vinde CASCO, ca sa nu-si indisponibilizeze rezervele de cash pentru a le recupera de la RCA-ul celui vinovat, iti da un 5% bonus daca iei asupra ta reparatia vehiculului pana la recuperarea pagubei de catre tine de la compania RCA -ului vinovatului.

fost posesor de Ignis 1.5 4wd
www.scoaladepaine.ro
 

Offline BXXENL

Re: Asigurare RCA
« Răspuns #59 : 03.Dec.2010, 09:49:16 a.m. »
B2 inseamna ca am avut 2 accidente in ultimile 18 luni. Unu am dat cu spatele si am crapat un colt de bara de pe un megane1 obosit,inmatriculat in franta, care nu circula pe aici, dar am fost oricum la politie sa declar pt ca nu am reusit sa dau de proprietar, si unu grav, in care m-a luat din plin de pe un taxi in timp ce stateam infipt in intersectie sa fac stanga. Asa ca acum platesc pt RCA 200% fata de un B0 (unu fara accidente). La ambele masini evident, desi cu suza nu am lovit pe nimeni niciodata, ca e mai mare  :-j
  • SX4 1.5
Alex