Autor Subiect: Asigurare RCA  (Citit de 154381 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline marius_rg

Re: Asigurare RCA
« Răspuns #30 : 14.Sep.2010, 03:39:56 p.m. »
Eu am avut anul trecut Casco si RCA la Generali. Anul asta am facut Caso tot la Generali (fiind ceva mai mic), dar RCA-ul la Omniasig.(la Generali a crescut RCA-ul de la 240RON la peste 600RON/an)
SX4 1.6GS 4x4 White 2009, aka Grumpi
 

Offline ASZ

Re: Asigurare RCA
« Răspuns #31 : 16.Sep.2010, 12:12:35 p.m. »
Si al meu RCA si CASCO expira la Generali si trebuie sa caut alt asigurator. Cat ai dat pe RCA ?

Offline marius_rg

Re: Asigurare RCA
« Răspuns #32 : 16.Sep.2010, 02:22:06 p.m. »
RCA-ul a fost in jur de 230RON /an parca, iar casco cam 16mil.
SX4 1.6GS 4x4 White 2009, aka Grumpi
 

Offline WayOfLife

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2846
  • Gen: Bărbat
  • Fuffy POWER! - 0724.19.64.19
Re: Asigurare RCA
« Răspuns #33 : 18.Sep.2010, 11:22:21 a.m. »
Si eu am facut acum 2 zile RCA / 6 luni la Astra si am dat 133 RON.
4 roti:Do not fear, 'cause the SWIFT is here! Suzuki Swift 1.3 GS Superior White WIP!Nume de cod: White Fury!
2 roti: DHS Climber 2642 Full Suspension
 

Offline ASZ

Re: Asigurare RCA
« Răspuns #34 : 18.Sep.2010, 12:18:23 p.m. »
Am primit ofertele pt. Casco si RCA ... si cea mai atractiva pare cea de la Groupama.
Ce parare aveti, care sa fie varianta castigatoare ?



Offline Dokken

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 100
Re: Asigurare RCA
« Răspuns #35 : 18.Sep.2010, 03:27:14 p.m. »
Revin si eu cu niste intrebari..

Asa cum va spuneam, conform calculatorului de la Allianz Direct, pentru reinnoirea politei RCA, anul acesta ar trebui sa platesc 1453lei. Cum totusi mi se pare o suma foarte mare, comparativ cu anul trecut cand am platit 600lei, astazi am zis sa sun la ei sa vad care este treaba. Am facut acest lucru si pentru ca, utilizand calculatorul de pe site-ul Allianz Tiriac, pentru RCA imi aparea suma de 720lei, cu bonus/malus 0.

Dupa ce discut la telefon cu o tanti - verificari, etc, mi se spune ca ceva este suspect, ca ambele cifre ar parea sa fie gresite, plus ca apar cu malus (M4). Mi se spune ca va inainta sesizarea mai sus si ca luni ar urma sa fiu contactat sa mi se spuna care este problema.

La ceva timp dupa discutia telefonica, intru din nou pe calculatorul de pe site-ul Allianz Tiriac (NU Allianz Direct) si de data aceasta imi apare si aici suma de 1.453lei plata cu malus 335lei.

Polita RCA facuta la Allianz a fost incheiata la 15.10.2009 cu valabilitate pana la 14.10.2010. In aceasta perioada mendionez ca nu am avut nicio dauta (nici pe RCA si nici pe CACSO), totusi la inceputul lui 2009 am avut o dauna. Acum, intrebarea este: nu ar trebui sa se ia in considerare perioada de referinta imediat anterioara, adica exact perioada in care am avut polita RCA la Allianz? Din ce observ aici mi se ia in calcul si perioada anterioara perioadei anterioare. Este corect?


Tineam sa fac atat RCA-ul cat si CASCO-ul la Allianz pentru extinderea teritoriala la CASCO in afara Romaniei. Nu am gasit nimic la ei pe site legat de cat ar costa separat o polita suplimentara pentru extindere, dar din ce am gasit pentru alte forumuri, pare sa fie destul de scump..
 

Offline LTD

Re: Asigurare RCA
« Răspuns #36 : 18.Sep.2010, 11:35:37 p.m. »
istoricul pt daune se tine timp de 7 ani.
la incheierea ultimei polite ai dat o declaratie pe proprie raspundere daca ai avut sau nu daune in anul anterior?  ;)
ca la mine asa a fost...
... impotriva prostiei zeii insisi lupta in zadar ...

подписи для форумов
 

Offline Dokken

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 100
Re: Asigurare RCA
« Răspuns #37 : 19.Sep.2010, 12:42:49 a.m. »
Stai putin. Problema apare de la noua norma a CSA (ordinul 21/2009) unde se vorbeste despre sistemul bonus-malus pentru RCA ce a intrat in vigoare de la 1 ian 2010. Iar aici, perioada de referinta este anul anterior datei la care se semneaza noua polita.

Iar referior la declaratie pe proprie raspundere.. nu am avut/semnat nimic de genul acesta. Pur si simplu am oferit datele necesare pentru completarea politelor RCA si CASCO (nume, prenume, CNP, seria sasiu, etc, etc) si asta a fost. In plus, acum vreau sa reinnoiesc o polita (anul 2, cum ar veni - la acelasi asigurator), unde, pentru anul 1, nu am avut nicio dauna.

istoricul pt daune se tine timp de 7 ani.
la incheierea ultimei polite ai dat o declaratie pe proprie raspundere daca ai avut sau nu daune in anul anterior?  ;)
ca la mine asa a fost...

 

Offline Dokken

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 100
Re: Asigurare RCA
« Răspuns #38 : 19.Sep.2010, 05:24:37 p.m. »
Vesti noi.

Astazi, folosind Allianz Direct, mi-am incheiat atat polita RCA cat si cea CASCO.
Polita RCA, pe un an de zile, a fost 648lei (clasa B2), iar CASCO-ul a facut: 551E pentru suma asigurata de aprox 9.000E + 20E asigurare accidente persoane pentru suma asigurata de 1.000E + 20E asistenta rutiera Premium; in total 591E.
Se pare ca pana la urma a fost o problema la ei in sistem; sper sa nu apara si alte complicatii - oricum eu am platit online si deja politele sunt active in contul meu. Nu mai este nevoie nici sa fac inspectia de risc pentru CASCO caci am reinnoit in termen polita.
 

Offline ASZ

Re: Asigurare RCA
« Răspuns #39 : 20.Sep.2010, 11:26:47 p.m. »
Am incheiat polita RCA de 6 luni si m-a costat 296 lei, la Groupama. (am facut si CASCO azi la ei, asa ca RCA-ul tot de la ei l-am luat pt. a beneficia de extinderea politeti CASCO si in afara tarii)