Autor Subiect: Sitemul Bonus Malus la RCA  (Citit de 32720 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Geo (SX4Owner)

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 443
  • Gen: Bărbat
  • Happy that i'm not anymore SX4Dreamer
Sitemul Bonus Malus la RCA
« : 21.Oct.2009, 05:35:28 p.m. »
Pentru ca tot incepuse o discutie pe aceasta tema, spune-ti fiecare cum credeti ca va fi si cum ne va afecta pe fiecare.
SAYURI, o gheisa plina de talente
 

Offline ..::Khaos::..

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5819
  • Thanked: 3 times
  • Gen: Femeie
  • ..::SX4: love at first sight!::..
Re: Sitemul Bonus Malus la RCA
« Răspuns #1 : 21.Oct.2009, 05:50:11 p.m. »
Hm habar nu am ce-i ala :D (ce-i drept, nu ma uit foarte des la stiri, so daca ma poate lumina cineva ;) )
SX4 1.6 GS 4WD Sunlight Copper named YOSHI :x

 

Offline Swithin

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 256
  • Gen: Bărbat
Re: Sitemul Bonus Malus la RCA
« Răspuns #2 : 21.Oct.2009, 05:55:34 p.m. »

Din cate stiu, se refera la calcularea sumei RCA-ului in functie de istoricul fiecarui sofer: cine nu face accidente/nu are amenzi in decursul unui an o sa aiba mai putin de platit decat cineva care a fost implicat in asa ceva.

Eu am beneficiat de ceva asemanator cand am incheiat asigurarea CASCO la Generali - am primit 5% sau 3% reducere, nu mai stiu exact.
Grow up.
 

Offline ..::Khaos::..

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5819
  • Thanked: 3 times
  • Gen: Femeie
  • ..::SX4: love at first sight!::..
Re: Sitemul Bonus Malus la RCA
« Răspuns #3 : 21.Oct.2009, 06:03:24 p.m. »
Ahaa... in cazul asta, sper ca tin cont daca accidentul a fost vina ta sau nu. Ca nu mi s-ar parea normal sa te loveasca cineva si apoi sa ai tu RCA mai mare ca ai luat parte la accident :dknw:
SX4 1.6 GS 4WD Sunlight Copper named YOSHI :x

 

Offline Batranul

Re: Sitemul Bonus Malus la RCA
« Răspuns #4 : 21.Oct.2009, 10:46:23 p.m. »
eu de-abia astept asta
am permis de 6-7 ani si nu am nici macar o amenda primita, oprit doar de 2-3 ori in trafic (apropo de asta e mit ca te opresc politaii daca ai masina veche-romaneasca ca am condus si oltcit si cielo si elantra si ignis e.t.c.)

a nu se intelege sa nu gresesc la volan  :D insa gresesc cand trebuie  :baston:
mi-ar prinde bine sa platesc asa...vreo 200 ron pe an rca-ul

fost posesor de Ignis 1.5 4wd
www.scoaladepaine.ro
 

Offline Geo (SX4Owner)

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 443
  • Gen: Bărbat
  • Happy that i'm not anymore SX4Dreamer
Re: Sitemul Bonus Malus la RCA
« Răspuns #5 : 21.Oct.2009, 11:24:51 p.m. »
Pt Khaos si nu numai: scurta explicatie a sistemului Bonus Malus By.... :D ME
Pentru ca a fost introdus constatul amiabil, el nu isi poate produce efectele decat daca este motivat cel nevinovat sa traga cu dintii si sa isi sustina nevinovatia; si aici avem 2 cazuri:
 - cu alte cuvinte daca vinovatul cu un auto mai scump, da o spaga celui nevinovat (cu o Dacie), acesta is va schimba declaratia pentru ca pana acum cel vinovat nu suporta nici o sanctiune (nici o penalizare)
 - cazul 2: eu cu Dacia vad un Ferrari si din invidie uit sa apas frana la timp care oricum nu tine prea bine :D.
Ii arat frumos RCA-ul (ala fiind oricum spume), completam constatul amiabil unde declar ca sunt vinovat >:) si apoi plec linsitit acasa, pentru ca oricum o alta sanctiune (penalizare) nu voi suporta.

In momentul in care va intra bonus malus, atunci daca sunt vinovat, cu siguranta o sa platesc din ce in ce mai mult la RCA, la orice companie de asigurari si credeti-ma ca nu va fi mic coeficientul de majorare.
SAYURI, o gheisa plina de talente
 

Offline Andrei Suzuki

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2982
  • Thanked: 7 times
  • Gen: Bărbat
  • Respect a man's car and the man respects you!
Re: Sitemul Bonus Malus la RCA
« Răspuns #6 : 21.Oct.2009, 11:31:53 p.m. »
Pai si inseamna ca o sa fie infiintata o baza de date,ceva ca sa ai o evidenta,nu? Sau e deja..
Personal mie mi-ar conveni sa se faca asa..pt ca eu pana acum am platit rca-ul degeaba,neavand nici un eveniment..
2018 Suzuki Vitara S
2007 VW Passat 2.0TFSI
 

Offline adrian_r5

Re: Sitemul Bonus Malus la RCA
« Răspuns #7 : 22.Oct.2009, 12:18:39 a.m. »
o sa fie infiintata o baza de date,ceva ca sa ai o evidenta,nu? Sau e deja..

Asa cum am spus si aici, intentia cu baza de date exista de multa vreme ... si probabil ca exista ceva, ceva ... adica o evidenta la nivel national a politelor de asigurare pt. ca aici poti verifica daca si unde are o masina facut RCA-ul (incepind cu 2004). Insa habar n-am daca exista o baza de date centralizata cu daunele rezolvate pe RCA ...
Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)

Better Motörhead than Dead :yeah:
 

Offline Geo (SX4Owner)

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 443
  • Gen: Bărbat
  • Happy that i'm not anymore SX4Dreamer
Re: Sitemul Bonus Malus la RCA
« Răspuns #8 : 22.Oct.2009, 08:53:09 a.m. »
Exista, dar cat de reprezentativa este baza o sa mai vedem din ianuarie 2010, deoarece s-ar putea sa te scoata la un moment dat cu daune desi nu ai avut nici un accident. :-O. Inca nu stim daca vom pleca de la zero s-au se va lua in calcul un istoric pe anul anterior. :-/
SAYURI, o gheisa plina de talente
 

Offline edy70

Re: Sitemul Bonus Malus la RCA
« Răspuns #9 : 22.Oct.2009, 09:02:03 a.m. »
Eu cred ca ideea de baza este, pana la aplicarea sistemului bonus-malus, suma standard a RCA  la care se va aplica plusul sau minusul. Dupa unele declaratii ale asiguratorilor se incearca o aliniere a preturilor la RCA cu tarile din vest asa ca ..... . La 10-15-20 mil. lei un bonus de 3-5% chiar nu prea conteaza.
"Tara aceasta piere din lipsa de oameni, nu din lipsa de programe. Aceasta este parerea noastra."   
SX4 1.6i GS 107 CP 4x4 gri-metal
Raspunde la numele de ZAMBI.