Autor Subiect: Cand ai nevoie de asigurarea auto  (Citit de 21785 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline dthem

Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #50 : 02.Mar.2021, 11:33:39 a.m. »
I le acoperă față de părțile civile, dar le recuperează de la ea.
  • Vitara 1.4 BoosterJet AT Passion 2019
 

Offline FritzVonSpritz

Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #51 : 02.Mar.2021, 11:34:27 a.m. »
Am si eu o nelămurire, poate ma ajutați: daca am RCA si fac un accident cu victime din vina mea si din culpa (conducând prin încălcarea legii), asigurarea despăgubește reclamanții sau nu (rămân cu proces civil)?
Nu e cazul meu, întrebarea e generata de faptul ca șoferița de 56 de ani care a omorât 2 fete acum 2 zile in București era băută si conform celor știute de mine, asigurarea nu ii mai acoperă daunele...

Probabil si posibil ca daca esti baut, asigurarea nu mai are efect.( ma gandesc la CASCO, la RCA nu stiu )
Nu stiu exact, dar asa mi s-ar parea mie logic
Faptul ca esti baut e circumstanta agravanta, nu atenuanta, la proces
  • Suzuki Ignis GL 2018, Ex-Nissan Micra Hatchback 2005
Daca ai o masina, te bucuri de 2 ori: cand o cumperi si cand o vinzi....
 

Offline dthem

Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #52 : 02.Mar.2021, 11:57:04 a.m. »
Am scris mai sus raspunsul, din polita RCA se despagubesc victimele indiferent de starea in care erai tu. Diferenta in caz de alcool/droguri este ca asiguratorul va recupera de la tine sumele. E nevoie si de texte de lege, ca nu prea am timp?
  • Vitara 1.4 BoosterJet AT Passion 2019
 
The following users thanked this post: FritzVonSpritz

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2515
  • Thanked: 1296 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #53 : 02.Mar.2021, 12:03:34 p.m. »
Își face efectul indiferent de starea asiguratului (daca asiguratul a decedat in accidentul care l-a provocat)? Bănuiesc ca da, dar atunci cine mai despăgubește firma de asigurare?
Ce încerc sa lămuresc este cat de importanta este concluzia anchetei si unde sunt punctele slabe, in care un "smecher" se  poate asigura ca scapă chiar daca a produs un accident grav. Din nefericire realitatea întrece ficțiunea... Amintiți-va  cazul militarului american, care a scăpat pentru ca Politia Romana n-a putut demonstra in instanta americana ca el conducea, nu avea (are?) procedura de înregistrare a locului faptei cu toate detaliile cerute de lege.
Când am venit in Suedia si am văzut cate 3 semafoare la intersecție, in stânga, dreapta si sus (ca sa nu mai pun ca sunt intersecții in care semaforul este dublat si după intersecție!), gândul m-a dus imediat la polițistul de circulație american care a demonstrat in instanta ca semafoarele nu erau nici bine amplasate si nici suficiente pentru a acoperi toate cazurile de trafic...

PS: In Galați era unul care era ospătar in 89 si apoi mare om de afaceri băgat in o groaza de matrapazlâcuri, Marcel Păcuraru pe numele lui. Când era sa intre la mititica, a dat divorț si i-a dat nevestei tot. A scăpat, după vreo 10 ani trebuia iar sa intre la rece, a fugit si după vreo 2 ani a venit fosta nevasta cu certificat de deces, ca a murit pe nu știu unde. Tu o poți crede? Ca eu unul, nu.
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline dthem

Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #54 : 02.Mar.2021, 12:31:27 p.m. »
Își face efectul indiferent de starea asiguratului (daca asiguratul a decedat in accidentul care l-a provocat)? Bănuiesc ca da, dar atunci cine mai despăgubește firma de asigurare?
Succesorii in drepturi ai celui care a decedat - intotdeauna cineva preia drepturile si obligatiile, dar uneori in anumite limite (de exemplu, in limita activului succesoral).
  • Vitara 1.4 BoosterJet AT Passion 2019
 
The following users thanked this post: Costique

Offline FritzVonSpritz

Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #55 : 02.Mar.2021, 03:18:48 p.m. »
E nevoie si de texte de lege, ca nu prea am timp?

Nu, nu, te credem pe cuvant  ;)
Speram sa nu fim implicati noi si familiile noastre in asemenea cazuri  :pardon:
  • Suzuki Ignis GL 2018, Ex-Nissan Micra Hatchback 2005
Daca ai o masina, te bucuri de 2 ori: cand o cumperi si cand o vinzi....
 

Offline teutzue

Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #56 : 19.Nov.2021, 10:54:31 a.m. »
Hai ca suntem norocosi. Am fost tamponati (S-Crossul) in spate de cineva care nu a pastrat distanta regulamentara. Pe faimosul E85...
De aceasta data lucram cu Asiguratorul Omniasig pentru a inlocui haion, bara spate (poate si pargul de jos al portbagajului care a fost indoit)....

Nu e grav dar acum sunt convins ca e in recomandat sa ai camera dvr fata-spate.

Conduceti prudent!

« Ultima Modificare: 19.Nov.2021, 11:07:50 a.m. de teutzue »
  • Suzuki S-Cross 1.6 Premium Allgrip benzina 2013, 120cp; Mitsubishi Colt 1.1 Invite benzina 2007, 75 cp; Mitsubishi Colt 1.5 Ralliart 2009, 150 cp
 

Offline ntire2000

Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #57 : 19.Nov.2021, 11:08:38 a.m. »
Deci ai fost pupat în fund a doua oara?!?
Mama, ce ghinion poti sa ai.....  :(
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline teutzue

Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #58 : 19.Nov.2021, 11:10:07 a.m. »
Well, se poate intampla oricui. Ma duc sa dau o pomana sa fie bine :))
  • Suzuki S-Cross 1.6 Premium Allgrip benzina 2013, 120cp; Mitsubishi Colt 1.1 Invite benzina 2007, 75 cp; Mitsubishi Colt 1.5 Ralliart 2009, 150 cp
 

Offline ntire2000

Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #59 : 19.Nov.2021, 11:14:16 a.m. »
Eu zic sa încerci sa mergi un pic mai repede, ca poate asa scapi ....
Din pacate la noi se circula ca în jungla, am ajuns sa ma uit în spate câte o fractiune de secunda înainte de a pune frâna....
Multi merg cu ochii în telefon, si nu exagerez, am mers un drum de Bistrita-Cluj în spatele unei fatuci care cred ca jumatate drumul nu s-a uitat pe unde merge.
Fiind aglomerat s-a mers în coloana vreo 70 de km si se plictisea saraca...
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού