Autor Subiect: Cand ai nevoie de asigurarea auto  (Citit de 21785 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ntire2000

Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #40 : 27.Ian.2021, 03:46:55 p.m. »
Multumesc. Eu ma pregatesc pentru 3 luni. Asta ca sa nu ma supar si sa las loc sa fiu surprins pozitiv.

Tinând cont de pandemie si de disfunctionalitatile de pe rutele de furnizare a pieselor eu zic ca esti realist.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline enicky

Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #41 : 27.Ian.2021, 10:12:06 p.m. »
Eu ma pregatesc pentru 3 luni. Asta ca sa nu ma supar si sa las loc sa fiu surprins pozitiv.
  Acum se vor comanda piesele, in o sapatamana-zece zile vin (in pandemie fiind, aprilie, mai, iunie, nu mai stiu exact, la mine tot o saptamana a durat ptr. bara fata). Este mult 3 luni.
Acum "piesa de baza" este inginerul(probabil sef de service/atelier) de capul lui trebuie sa te tii. El  cere aprobarea asiguratorului ptr. suplimentarea pieselor la reconstatare, el urmareste reparatia.
  El e veriga de legatura intre asigurator, service/atelier si client. Se mai pierde timp cand se asteapta aprobarea Asirom la suplimentare. Mai mult de o luna n-ar trebui sa dureze. Cere-i numarul de telefon, il mai suni, mai treci p-acolo.
Succes !
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: teutzue

Offline teutzue

Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #42 : 29.Ian.2021, 04:13:58 p.m. »
Mică actualizare a situației: s-a făcut reconstatarea de către dealer. Mi s-a comunicat ca nu au primit aprobarea de reparație încă. Reconstatarea e trimisa cu poze și lista de piese de schimb, mai bogata decât cea inițială desigur. Cică de la București vin aprobările de intrat în service. Urmărim procesul atent și suntem în dialog cu dealerul și inspectorul de daune.
  • Suzuki S-Cross 1.6 Premium Allgrip benzina 2013, 120cp; Mitsubishi Colt 1.1 Invite benzina 2007, 75 cp; Mitsubishi Colt 1.5 Ralliart 2009, 150 cp
 

Offline ntire2000

Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #43 : 29.Ian.2021, 08:39:56 p.m. »
Vezi sa fii la curent cu ce zic astia pe aici.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: teutzue

Online NicNic

Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #44 : 29.Ian.2021, 11:52:27 p.m. »
Mică actualizare a situației: s-a făcut reconstatarea de către dealer. Mi s-a comunicat ca nu au primit aprobarea de reparație încă. Reconstatarea e trimisa cu poze și lista de piese de schimb, mai bogata decât cea inițială desigur. Cică de la București vin aprobările de intrat în service. Urmărim procesul atent și suntem în dialog cu dealerul și inspectorul de daune.

E de asteptat...
Asirom e mai inceata, insa nu ar trebui sa existe probleme majore la acceptarea elementelor avariate si observate suplimentar la reconstatare.

Exista niste limite legale (termene) in care ei trebuie sa raspunda la solicitari.
Daca nu fac asa (daca nu se incadreaza in termene cu raspunsurile) , doar o sesizare la ASf ar avea putere de convingere, legal vorbind.
« Ultima Modificare: 30.Ian.2021, 12:05:42 p.m. de toma »
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 
The following users thanked this post: teutzue, toma

Offline teutzue

Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #45 : 01.Feb.2021, 04:27:59 p.m. »
Astazi (dupa 7 zile lucratoare de la eveniment si 2 constatari) dosarul a fost aprobat iar Doly a primit avizul de reparatie. Toate miscarile sunt in termen. De acum presupun sa se face bucati masina, se cauta piesele ca urmator prim pas.
  • Suzuki S-Cross 1.6 Premium Allgrip benzina 2013, 120cp; Mitsubishi Colt 1.1 Invite benzina 2007, 75 cp; Mitsubishi Colt 1.5 Ralliart 2009, 150 cp
 

Offline enicky

Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #46 : 01.Feb.2021, 10:21:51 p.m. »
.... Doly a primit avizul de reparatie. Toate miscarile sunt in termen..... se cauta piesele ca urmator prim pas.
  S-a intamplat cum era firesc sa se intample.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: teutzue

Offline teutzue

Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #47 : 05.Feb.2021, 05:58:16 p.m. »
Valoarea pieselor comandate dupa 2 constatari (cea initiala si inca una ulterior) este de 3037 euro, asta fara manopera. Nu este exclus sa mai fie nevoie si de alte piese pe parcurs. 3037 euro nu e foarte departe de ce am estimat eu initial la 2900 euro. Asteptam piesele si lucrarea intra in linie dreapta. Am decis sa las lucrurile sa mearga dupa cum e data procedura fara sa intervin prea mult. Totul in regula.
  • Suzuki S-Cross 1.6 Premium Allgrip benzina 2013, 120cp; Mitsubishi Colt 1.1 Invite benzina 2007, 75 cp; Mitsubishi Colt 1.5 Ralliart 2009, 150 cp
 
The following users thanked this post: toma

Offline teutzue

Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #48 : 01.Mar.2021, 05:31:33 p.m. »
Seara buna. Revin cu povestea soc. Masina e gata, am luat-o astazi. Dupa 38 de zile sau o luna si 10 zile, reparatia plus 2 constatari au avut loc. Multi dintro voi poate nu stiti dar eu sunt exagerat cu atentia la detalii. Cei de la Doly au lucrat elegant si bine, nu am ce sa le reprosez. Au ascultat toate ofurile si discutiile despre detalii neretusate pe care le-au rezolvat cum trebuie.

Asirom, din punctul meu de vedere - ca pagubit - a fost ok. Termenii nu s-au repectat ca la carte insa totul a fost rezonabil. Pe partea de service, cei de la Doly s-au plans ca le dadeau mai putini bani decat faceau piesele dar au rezolvat ei cumva. Piesele inlocuite sunt noi, evident. Pe deviz, preturile sunt date de AUDATEX (multumesc celor care mi-au zis de acest program inainte).

Oamenii au fost in regula, atat cei de la asirom cat si cei de la Doly. As vrea sa despicam firul in 4 dar nu am de ce sincer invat ca oamenii pot fi responsabili fara sa-mi consum eu toata energia. Astfel incat, m-am panicat degeaba la inceput. Pozele urmeaza in jurnal.
  • Suzuki S-Cross 1.6 Premium Allgrip benzina 2013, 120cp; Mitsubishi Colt 1.1 Invite benzina 2007, 75 cp; Mitsubishi Colt 1.5 Ralliart 2009, 150 cp
 
The following users thanked this post: toma, Costique, gabi males

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2515
  • Thanked: 1296 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #49 : 02.Mar.2021, 11:02:09 a.m. »
Am si eu o nelămurire, poate ma ajutați: daca am RCA si fac un accident cu victime din vina mea si din culpa (conducând prin încălcarea legii), asigurarea despăgubește reclamanții sau nu (rămân cu proces civil)?
Nu e cazul meu, întrebarea e generata de faptul ca șoferița de 56 de ani care a omorât 2 fete acum 2 zile in București era băută si conform celor știute de mine, asigurarea nu ii mai acoperă daunele...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008