Autor Subiect: Cand ai nevoie de asigurarea auto  (Citit de 21784 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline enicky

Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #30 : 26.Ian.2021, 01:09:50 a.m. »
O fi si cum spui tu, tizule....
Dar e treaba ta, fiindca nu exista o plata directa de la asigurator la service.
  Mai mult ca sigur ca in 2020 cand mi-au schimbat bara pe RCA-ul vinovatului, cei de la DAB  m-au favorizat si m-au lasat sa plec cu masina din service fara sa achit factura, ca eu n-am platit niciun leutz!!  :dknw:

      Hopaaa, dar ce spune @teutzue, ca au chiar cu toate reprezentantele : 
Nestiind daca Doly (reprezentanta) are contract cu ei, am zis sa astept sa intreb. La sediu au zis ca au colaborare cu toate reprezentantele ....
Ups !
  Hai ca ma amuza situatia !
@teutzue poti sa faci curat p-aici ca noi am cam poluat. :pardon:
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Bobi

Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #31 : 26.Ian.2021, 11:20:49 a.m. »
Imi spun si eu patania, poate ajuta cu ceva.
Am fost lovit in spate si la constatare mi-a iesit dauna totala, (era afectat si lonjeronul stanga).
Masina avea 8 ani, era varianta de top, adica cea mai scumpa cu dotari full, reparatia costa undeva pe la 4000 euro.
Ce au facut nesimtiti de la euroins (ca acolo avea individul care m-a lovit asigurare) au cautat pe autovit modelul masinii mele, au gasit cea mai slaba echipare si mi-au comparat-o cu ea, de aici a rezultat dauna totala.
M-am certat rau de tot cu ei dat fiind faptul ca varianta mea de echipare a costat cu 5000 euro mai mult decat ce au gasit ei pe site, dar nu am avut cu cine sa ma cert ca tot ca ei a ramas.
Asa ca am cerut "epava" si am reusit sa scot de la euroins 3500 euro, am repara-o cu 2300 euro (bineinteles cu piese din dezmembrari) si pe urma am vandut-o cu 5300 euro.
Cert e ca nu doresc la nimeni sa treaca prin asta, timp pierdut, nervi, masina lipsa pentru "n" luni si dupa toate astea din nefericire masina reparata nu mai este ca din fabrica.
 
The following users thanked this post: ntire2000, teutzue

Offline ntire2000

Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #32 : 26.Ian.2021, 01:22:43 p.m. »
De practici din astea vroiam sa-l avertizez pe colegul.
Din pacate cred ca se practica (aproape) peste tot.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline teutzue

Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #33 : 27.Ian.2021, 12:27:38 p.m. »
S-a facut constatarea pe 26. Mi-au pus in deviz ce se vede lovit (aripa, bara, haion, stop spate) dar au uitat de roata. Am vb cu inspectorul si ne-a zis ca se adauga la reconstatare ca inca mai sunt lucuri de schimbat. Ne-a sfatuit sa vb cu inginreul de acum incolo. Nu am semnat nimic.

Am fost la Doly, am vb cu inginerul. Ne-a asiguratat ca pune piese de origine ca cica AM nu se gasesc. Am zis ok. Acum asteptam foaia de intrare in service ca sa ii dam batai la reparat.

Cum acum mingea e la asigurator in curte, ma sfatuiti sa-l sun sa-l intreb cand da drumul la reparatie? Nu vreau sa fiu pisalog dar imi place sa urmaresc lucrurile.

L.E.:@gabineg Multumesc pentru crearea topicului nou.
« Ultima Modificare: 27.Ian.2021, 12:51:58 p.m. de teutzue »
  • Suzuki S-Cross 1.6 Premium Allgrip benzina 2013, 120cp; Mitsubishi Colt 1.1 Invite benzina 2007, 75 cp; Mitsubishi Colt 1.5 Ralliart 2009, 150 cp
 

Offline gabi males

Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #34 : 27.Ian.2021, 12:55:19 p.m. »
Pai, intai se demonteaza masina,se face reconstatare(trecere pe deviz a pieselor defecte ce nu s-au putut vedea la prima constatare), se comanda piesele(care nu sunt pe stoc) abia apoi incepe reparatia propriu-zisa. Nu stiu cum lucreaza cei de la Iasi dar, in cazul meu(vezi in jurnalul de bord, defectele au fost cam aceleasi) masina a iesit perfect. S-au inlocuit aripa stanga spate(a fost decupata), bara spate, lampa, punte, roata si restul maruntisurilor de sub ele.
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019
 
The following users thanked this post: teutzue

Offline teutzue

Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #35 : 27.Ian.2021, 01:09:26 p.m. »
Cat timp a durat reparația la tine în total? Prognizat vad ca era o săptămână.
  • Suzuki S-Cross 1.6 Premium Allgrip benzina 2013, 120cp; Mitsubishi Colt 1.1 Invite benzina 2007, 75 cp; Mitsubishi Colt 1.5 Ralliart 2009, 150 cp
 

Offline gabi males

Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #36 : 27.Ian.2021, 01:20:26 p.m. »
A durat,cu totul, cam 1 luna. A ajuns greu aripa din depozitul central de piese(fiind o amsina mai raruta in Romania)
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019
 
The following users thanked this post: teutzue

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14370
  • Thanked: 3385 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #37 : 27.Ian.2021, 01:23:25 p.m. »
Si la mine tot o luna, dar nu la un service de reprezentanta, ci la unul multimarca. Deosebiri: decontare pe CASCO, alt asigurator, avarii ceva mai mici.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: teutzue

Offline teutzue

Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #38 : 27.Ian.2021, 01:28:52 p.m. »
Multumesc. Eu ma pregatesc pentru 3 luni. Asta ca sa nu ma supar si sa las loc sa fiu surprins pozitiv.
  • Suzuki S-Cross 1.6 Premium Allgrip benzina 2013, 120cp; Mitsubishi Colt 1.1 Invite benzina 2007, 75 cp; Mitsubishi Colt 1.5 Ralliart 2009, 150 cp
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14370
  • Thanked: 3385 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #39 : 27.Ian.2021, 01:38:52 p.m. »
Din lantul de trei verigi, ultima (service-ul) isi va da toata silinta, ca sa incaseze banii. Mai raman primele doua intervale de timp (asiguratorul sa-si dea OK-ul si piesele sa ajunga toate la service)
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: teutzue