Autor Subiect: Cand ai nevoie de asigurarea auto  (Citit de 21782 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline dthem

Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #10 : 21.Ian.2021, 03:47:41 p.m. »
  • Vitara 1.4 BoosterJet AT Passion 2019
 
The following users thanked this post: gabineg, teutzue

Offline FritzVonSpritz

Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #11 : 21.Ian.2021, 03:52:50 p.m. »

exista procedura reconstatarii daca se observa defecte care nu au fost surprinse in devizul initial.


@teutzue, Imi pare rau de situatie si de masina.......insa se intampla
De curand am fost implicat intr-un eveniment, lovit din spate si impins in altul din fata mea, am sunat Generali unde am CASCO (deci situatie diferita de a ta), ei au zis ca au colaborare cu Suzuki Cluj si sa  duc masina la Suzuki , ca acolo imi vor face constatarea.
Asta am si facut si mi-a spus omul ca face acum o constatare, dar va trebui sa vin la o reconstatare, cand vor demonta barile fata-spate, sa vada ce alte daune mai sunt nevizibile la prima inspectie. Mi-au spus ca ma  vor programa in a 2-a jumatate a lunii Ianuarie, acum astept.
Succes la intocmire acte, deviz....
  • Suzuki Ignis GL 2018, Ex-Nissan Micra Hatchback 2005
Daca ai o masina, te bucuri de 2 ori: cand o cumperi si cand o vinzi....
 
The following users thanked this post: teutzue

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14370
  • Thanked: 3385 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #12 : 21.Ian.2021, 04:39:35 p.m. »
Si eu am avut reconstatare pe Casco. Si nu am semnat devizul final decat in momentul preluării masinii reparate din service.
La constatare am semnat doar o lista de operatii necesar de efectuat, apoi am primit un mail de la service cum ca asiguratorul ar fi facut reconstatare si au aparut operații suplimentare.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: teutzue

Offline Dogy

Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #13 : 21.Ian.2021, 06:29:18 p.m. »
Imi pare rau ptr cele intamplate, dar bine ca e toata lumea bine.
  • Suzuki Vitara Facelift 2019 1.0 Passion 5MT Allgrip
 
The following users thanked this post: teutzue

Offline remarque

Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #14 : 22.Ian.2021, 08:59:22 a.m. »
Exista procedura reconstatarii daca tu nu ai semnat un deviz final de reparatie si-ti dai acceptul pe o anumita suma.
Cunosc o persoana care a "muscat-o" cu Euroins.
Aia de la service n-au fost curiosi, omul n-a observat, iar dupa aia a mai scos vreo 3000 de lei din buzunar.

La fel am pățit cu un Logan la service-ul de marcă din Bistrița. Am fost lovit în spate exact în toba, printre altele au trebuit schimbate tobele. Mecanicul din service care a făcut constatarea pagubelor a trecut în deviz numai toba finală, s-a făcut devizul, l-am semnat și ulterior a descoperit că e bușită și toba intermediară și trebuie schimbată. Am plătit-o din buzunar.

Din câte văd mașina poate fi pusă pe roate în condiții onorabile, cel mai probabil nu se va accepta daună totală.
Knock! knock! knock! Cine bate? Rod knock!
La Suzuki RO un defect major în garanție ți-l rezolvi pe banii tăi! Până îi acționezi în instanță pentru recuperarea prejudiciilor...
New Vitara 1.6 VVT MT Passion Allgrip
 
The following users thanked this post: teutzue

Offline teutzue

Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #15 : 22.Ian.2021, 08:25:14 p.m. »
Multumesc tuturor. Iau in considerare sfaturile si le pun in aplicare. Inspectia daunei e pe 26. Masina e la dealer(dusa pe platforma) unde vom face si reparatia. Au zis ca e puntea rupta la o prima vedere.
Ieri am fost un zombi si nici nu prea am dormit asta noapte dar acum is ok. Tata la fel.

Fiindca imi place sa invat lucruri noi si imi bag coada unde nu imi fierbe oala, am inceput sa fac singur o estimare a reparatiei.

Valoare sistem 4x4 = 7313 lei => calculat ca diferenta de pret dintr-un s-cross nou cu 4x4 si unul fara
Amortizor spate OE Suzuki – 490 lei x 2 buc / 980 lei => pret luat anul trecut de la suzuki (un amortizor e busit, presupun ca se schimba ambele)
planetara stanga = 969 lei
burduf planetara = 100 lei
rulment OE = 810 lei
vopsit (aripa stanga spate, bara spate, haion, usa) = 2800 lei - 700 lei elementul, intrebai la repr. acu' ceva timp
janta = 828 (de pe site suzuki cu accesorii, janta normala pe 16') - desi e doar julita si poate o vopsesc doar.
stop spate = 700 lei
ulei grup = 70 lei
manopera 2 sapt => 8x10 = 80 ore; 80x170 lei => 13600 lei
total orientativ = 14500 lei + 13600 lei => 2900 euro + 2800 euro => 5700 euro

pretul la restul pieselor e de pe epiesa.
La sistemul 4x4 nu cred ca o sa schimbe tot...

M-am uitat in germania pt o masina din 2013 cu 125k km, cu 4x4, valoarea ar fi cam 9-10k euro.
In conditiile astea, nu e vorba de dauna totala

P.s.: am scos din ea tot si am observat si ca oala de la roata de rezerva e indoita.

Va rog sa nu-mi spuneti ca nu are rost sa fac estimare eu. Imi face placere sa pierd timpul asa. Invat.

Pareri, sugestii? Orele de manopera is prea multe sau prea putine?

Cred ca mai sus ati zis bine 4000 euro...
« Ultima Modificare: 22.Ian.2021, 08:43:38 p.m. de teutzue »
  • Suzuki S-Cross 1.6 Premium Allgrip benzina 2013, 120cp; Mitsubishi Colt 1.1 Invite benzina 2007, 75 cp; Mitsubishi Colt 1.5 Ralliart 2009, 150 cp
 

Offline ntire2000

Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #16 : 22.Ian.2021, 10:02:26 p.m. »
Eu am prognozat un 3500 de euro .... asa la prima vedere.
Oricum daca sari de 6000 de euro - ca tu ai pus preturi de online, nu alea de reprezentanta care-s cu 20% mai mari, s-ar putea sa nu le convina sa o mai repari (peste 50% din valoarea de piata a masinii stiu ca asa se pune problema la unii asiguratori)
In cazul asta o sa-ti ofere dauna totala si s-ar putea ca tot raul sa fie spre bine.

Pe de alta parte, daca ti-o repara, având în vedere ca masina are peste 7 ani s-ar putea sa încerce sa te "combine" cu piese din dezmembrari sau aftermarketuri penale.
Sa nu te lasi convins cu d-astea.

Imi pare rau pentru stresul psihic nedorit.
Priveste totusi partea buna, a avut de suferit doar o tabla, putea fi mult mai rau daca lovea lateral chiar pe partea soferului.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: teutzue

Offline remarque

Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #17 : 22.Ian.2021, 10:05:30 p.m. »
Colegu', chiar dacă nu ai nici o vină, dacă poți, consideră toată povestea ca pe o pierdere financiară asumată. Apoi luptă pentru recuperarea banilor. Pe mine m-a liniștit tactica asta. Îți tin pumnii!
 
Knock! knock! knock! Cine bate? Rod knock!
La Suzuki RO un defect major în garanție ți-l rezolvi pe banii tăi! Până îi acționezi în instanță pentru recuperarea prejudiciilor...
New Vitara 1.6 VVT MT Passion Allgrip
 
The following users thanked this post: teutzue

Offline boga81

Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #18 : 25.Ian.2021, 08:47:12 a.m. »
Mie nu mi se pare dauna totala. Dar 4-5000 euro cred ca va fi. O sa fie ok, am vazut si mai rele :)

Trimis de pe al meu SM-G977B folosind Tapatalk

  • Duster 1.5 Blue dCi 4x4 SL Orange, chill as f*ck / ex SX4 1.6 4x4 Navi a.k.a. Suzuka - MAD Springs Lift-Kit, K&N Filter, powered by obdtunig: Life begins at 4.000 rpm
 
The following users thanked this post: teutzue

Offline dthem

Re: Cand ai nevoie de asigurarea auto
« Răspuns #19 : 25.Ian.2021, 09:56:22 a.m. »
Vreau sa clarific ce se intampla dpdv juridic cand apare o dauna totala, pentru ca am tot citit pe aici despre procente si alte chestii. Sediul materiei este Legea 132/2017.

Art. 2 pct. 16: daună totală economică - situaţia unui vehicul sau unui bun avariat a cărui valoare de reparaţie depăşeşte valoarea de piaţă a acestuia;

Art. 14 alin. (2): În cazul daunei totale economice, asigurătorul evaluează vehiculul avariat, printr-un sistem de evaluare specializat sau prin documente emise în condiţiile legii pentru a-i determina valoarea de piaţă din momentul premergător evenimentului. Păgubitul poate opta pentru reparare până la valoarea de piaţă a vehiculului, calculată în urma evaluării, sau pentru soluţionarea cazului ca daună totală prin plata diferenţei dintre valoarea de piaţă a vehiculului şi valoarea epavei.

Textele cred ca vorbesc de la sine.
  • Vitara 1.4 BoosterJet AT Passion 2019
 
The following users thanked this post: teutzue