Autor Subiect: Inlocuire parbriz folosind polita Casco  (Citit de 2582 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ASZ

Inlocuire parbriz folosind polita Casco
« : 14.Iul.2020, 12:40:24 p.m. »
In drum spre Tg. Mures am primit un bolovan in parbriz de la coloana de TIR-uri care se deplasau pe sensul opus, iar rezultatul a fost aparitia a 2 sparturi una langa cealalta pe marginea parbrizului, in partea soferului. Probabil ca va urma inlocuirea pe polita Casco.
Pentru ca urmeaza ITP-ul, am sunat sa intreb care e procedura in acest caz si am aflat ca daca este in afara zonei calcate de stergatorul de parbriz, nu reprezinta problema la ITP.

Ca sa vad si costurile legate de inlocuire, am gasit la Autoglass o varianta interesanta: parbriz rezistent la intemperii si pietre cu garantie CASCO de 2 ani (orice problema ar avea parbrizul, se inlocuieste platind doar 149 lei, costul de montaj) la pretul de 550 lei. Din pacate nu lucreaza pe polita Casco a clientului ...

Offline enicky

Re: Inlocuire parbriz folosind polita Casco
« Răspuns #1 : 14.Iul.2020, 02:33:07 p.m. »
  Daca n-a "plecat" din locul loviturii, se poate repara.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline ASZ

Re: Inlocuire parbriz folosind polita Casco
« Răspuns #2 : 14.Iul.2020, 02:55:16 p.m. »
Astept sa plece, ca sa-l schimb pe Casco, caci are deja mult prea multe puncte stranse in cei 4 ani.
Si daca tot va trebui sa apelez la polita Casco ca sa revopsesc mare parte din masina, schimb si parbrizul.
Ramane de vazut doar daca in 2021 voi mai primi ceva oferte de Casco dupa aceste remedieri ...

Offline bogdanpiatra

Re: Inlocuire parbriz folosind polita Casco
« Răspuns #3 : 14.Iul.2020, 09:59:05 p.m. »
In drum spre Tg. Mures am primit un bolovan in parbriz de la coloana de TIR-uri care se deplasau pe sensul opus, iar rezultatul a fost aparitia a 2 sparturi una langa cealalta pe marginea parbrizului, in partea soferului. Probabil ca va urma inlocuirea pe polita Casco.
Pentru ca urmeaza ITP-ul, am sunat sa intreb care e procedura in acest caz si am aflat ca daca este in afara zonei calcate de stergatorul de parbriz, nu reprezinta problema la ITP.

Ca sa vad si costurile legate de inlocuire, am gasit la Autoglass o varianta interesanta: parbriz rezistent la intemperii si pietre cu garantie CASCO de 2 ani (orice problema ar avea parbrizul, se inlocuieste platind doar 149 lei, costul de montaj) la pretul de 550 lei. Din pacate nu lucreaza pe polita Casco a clientului ...
Din fericire exista alta solutie.
Dosar casco si rezolvare in regie proprie. Primesti banii in cont si l faci unde vrei tu. Sigur vei primi mai mult de 550 lei. La un ford fiesta in regie proprie am primit 900 lei.
Asta cand te derranjeaza. Daca nu, mai asteapta, ca ti creste polita casco la anul destul de mult.
  • nici una inca
 

Offline ntire2000

Re: Inlocuire parbriz folosind polita Casco
« Răspuns #4 : 14.Iul.2020, 10:35:58 p.m. »
Nici eu nu m-as grabi ca sa-l schimb.
Am schimbat la Ignis vreo 3 în 12 ani, dar alea erau sparte (piulita sarita din roata unui camion, piatra sarita din cositoare cu fir, piatra cazuta dintr-o bascula care rula în fata mea si care a topait pe asfalt ca o minge si s-a oprit fix în parbriz).
Ideea e ca la demontarea celui spart se folosesc niste scule care în mod sigur zgârie tabla pe dedesubtul parbrizului.
Acolo apare rugina, iar Vitara nu sta extraordinar la capitolul asta.
Iarna mai ales, primesti în parbriz apa cu sare care va afecta portiunile de sub cheder, oricum insuficient ventilate si care vor tine umezeala mai mult timp.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline manead

Re: Inlocuire parbriz folosind polita Casco
« Răspuns #5 : 17.Mai.2024, 09:50:48 a.m. »
Salutare tuturor,
Am inlocuit parbrizul la AGER, in Bucuresti. Pe o polita Alliantz cu fransiza de 120 eur.
Lucrarea a fost ok, fara mizerie in masina sau pe exterior.
Las mai jos costurile, poate sunt colegi interesati

Parbriz Saint Gobain 1206
Diverse accesorii, sarme, consumabile 250
Manopera 215

Garantie

Eu am platit 600 roni

Faza este ca dupa chestia asta prima de asigurare, care era de 410 eur pe an, a crescut cu 200 eur - au zis ca reparatia reprezinta 60%din prima.

Toate bune,
Dan


  • SX4 S-Cross 1.4 Passion 2WD 2021
 

Offline ntire2000

Re: Inlocuire parbriz folosind polita Casco
« Răspuns #6 : 17.Mai.2024, 10:55:37 a.m. »
Mda, mizerabilii de la Allianz.
Cu sa maresti în halul asta cuantumul politei?!?

In locul tau as cauta alta firma de asigurare.
Personal (ca fost aproape tepuit de Allianz) îti recomand Groupama.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline manead

Re: Inlocuire parbriz folosind polita Casco
« Răspuns #7 : 17.Mai.2024, 11:24:02 a.m. »
Nu mai fac cu ei. Si sunt pe final. treb sa o refac pana pe 20 luna asta :)
Groupama mi-a dat f mult: prima de 850 eur la suma asigurata de 14500
probabil ca voi reface la Uniqa care mi-a dat mi-a dat 450 eur pt 15800

dan.
  • SX4 S-Cross 1.4 Passion 2WD 2021
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14370
  • Thanked: 3385 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Inlocuire parbriz folosind polita Casco
« Răspuns #8 : 17.Mai.2024, 11:41:23 a.m. »
Intreaba si la Generali. S-ar putea sa ai o supriza placuta.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: bisti

Offline bisti

Re: Inlocuire parbriz folosind polita Casco
« Răspuns #9 : 17.Mai.2024, 11:50:42 a.m. »
Vad ca si la RCA, Generali are oferte mult mai bune decat competitia.