Autor Subiect: Despre lichidul de frână  (Citit de 4623 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Catalln

Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #40 : 28.Nov.2020, 08:57:13 a.m. »
Testul făcut pe lichidul schimbat (la 5 ani si aproape 43000Km) are sub 1% umezeala.
Mi-au scos 1litru per total punând dispozitivul la fiecare roata și completând permanent în vas.
  • Suzuki Vitara Passion 2015 1.6 VVT 4WD MT
Consum declarat: urban 6,5 L/100 Km; mixt 5,6 L/100 Km; extra urban 5,1 L/100 Km
Consum mixt realizat la
 
The following users thanked this post: ntire2000

Offline enicky

Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #41 : 28.Nov.2020, 08:18:07 p.m. »
Testul făcut pe lichidul schimbat (la 5 ani si aproape 43000Km) are sub 1% umezeala.
  Aha, deci exista un tester ptr. lichidul de frana.
La aIIa revizie l-am schimbat, de atunci asa a ramas si nici in carte nu scrie altceva.
Puteam refuza? :)
  Poti refuza ca e masina ta, banii tai, dar imediat incepe cu anularea garantiei pe partea mecanica, etc.,etc.
   Acel ulei se pastreaza intr-un  recipient inchis, pastrat la temperatura camerei si se introduce in motor unde la fel sta inchis ermetic. De ce s-ar deprecia dupa un an si nu dupa 10000km, pe care ii pot face in 2 ani?! Nici eu n-am gasit un raspuns logic pana acum....
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ntire2000

Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #42 : 29.Nov.2020, 12:03:11 a.m. »
Nu era vorba de ulei, era vorba de lichidul de frâna.
Ala mi se pare ca l-au schimbat fix degeaba doar ca sa marce banul, în 20k de km era "ca nou".

Testul făcut pe lichidul schimbat (la 5 ani si aproape 43000Km) are sub 1% umezeala.
La 20000 km cât are atunci? Sub 0,5% umezeala?  :-j

Pai pe considerentul asta mai puteam lasa si uleiul de motor avand in vedere c-am umblat doar 7000 de km anul asta. Puteam refuza? :)
La lichidul de frâna puteai sa ceri un test care sa-ti demonstreze ca trebuie schimbat, mai ales ca exista tester pentru asa ceva.
La ulei e cu totul altceva, vorbim de diferente de temperatura vara-iarna, vorbim de frictiune si termene de valabilitate.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline boga81

Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #43 : 29.Nov.2020, 07:57:12 a.m. »
Pana una-alta, schimbul se face cum zice cartea, cat esti in garantie. Dupa, fiecare face cum il taie capul.
Pe lichidul ATE ptr frane cu ESP scrie ca trebuie schimbat la 2 ani. Asa l-am schimbat.
La Duster trebuie schimbat la 4ani. Asa am sa fac. Pe de alta parte, la Duster trebuie schimbat uleiul la 30k. Il voi schimba la 15k. Filtrul de aer se schimba la 30k, cel de polen la 60k. Eu le voi schimba la 10k. Dupa 20k, cel de aer arata imbacsit.
Vreau sa tin mult timp masina asta, asa ca o sa ma port bine cu ea.

Trimis de pe al meu SM-G977B folosind Tapatalk

  • Duster 1.5 Blue dCi 4x4 SL Orange, chill as f*ck / ex SX4 1.6 4x4 Navi a.k.a. Suzuka - MAD Springs Lift-Kit, K&N Filter, powered by obdtunig: Life begins at 4.000 rpm
 

Offline Catalln

Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #44 : 29.Nov.2020, 08:38:06 a.m. »
@ntire2000 starea lichidului de frana depinde de foarte multe aspecte (sănătatea circuitului de frânare, modul/stilul de conducere, zonele în care se circula etc).
Dpmdv corect ar fi fost (mai ales ca exista soluție tehnica simpla la îndemână de testare) să se pună un interval mai mare condiționat de aceasta testare periodica.
Dar e foarte fina/subțire granița între consumerism și motivare tehnica în aceasta situație și știm bine ca partea economica primează.

@boga81 ATE nu spune schimb la 2 ci conform producătorul ui mașinii.
A se vedea fisa tehnica ATE SL DOT 4.
  • Suzuki Vitara Passion 2015 1.6 VVT 4WD MT
Consum declarat: urban 6,5 L/100 Km; mixt 5,6 L/100 Km; extra urban 5,1 L/100 Km
Consum mixt realizat la
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14351
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #45 : 29.Nov.2020, 09:00:31 a.m. »
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline VictorN

Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #46 : 29.Nov.2020, 09:06:00 a.m. »
Ok. Asa zice cartea, 2 ani sau 40k. Dar daca eu  vreau sa îmi schimb uleiul de motor mai des, sa zicem la 12.000 pe care ii fac în 4 luni, ma pui sa schimb lichidul de frână la fiecare 24k și 8 luni?
Sunt convins la uleiul ala e ca nou în condițiile astea.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

Offline ntire2000

Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #47 : 29.Nov.2020, 03:21:12 p.m. »
Cred ca ai vrut sa zici "lichidul ala e ca nou", în loc de ulei.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Tatallor

Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #48 : 29.Nov.2020, 03:47:49 p.m. »
Ok. Asa zice cartea, 2 ani sau 40k. Dar daca eu  vreau sa îmi schimb uleiul de motor mai des, sa zicem la 12.000 pe care ii fac în 4 luni, ma pui sa schimb lichidul de frână la fiecare 24k și 8 luni?
Sunt convins la uleiul ala e ca nou în condițiile astea.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Lichidul de frana il schimbi la multiplu de 2 ani conform cartii cat timp esti in garantie chiar daca faci 6 revizii de ex in 4 ani. Oricum mi-au spus telefonic ca-l vor schimba oricum. Acuma de ex la revizia de 3 ani daca-mi vor spune ca tre schimbate placutele de frana de ex, voi refuza. Oricum voi masura grosimea lor la schimbul rotilor dinainte de revizie.
  • Suzuki Vitara 1.4 Passion 2WD MT Galactic Grey Metallic
 

Offline Dogy

Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #49 : 05.Iul.2022, 03:20:26 p.m. »
Scrie în manual ce și când se schimbă. Nu vă mai panicați inutil.

Pai da, tocmai asta e problema, ca in manual scrie 3 ani sau 60.000 de km, ceea ce e o prostie. Sa schimbi bujiile la 3 ani, desi ai facut doar 17.000 de km, a aberant. De-aia intreaba omul, nu se panicheaza. Manualul e prost, dar unii dealeri tin de manual cu dintii. Adica de prostie. Alti dealeri sunt rezonabili, nu te pun sa schimbi aiurea nici bujiile, nici lichidul de frana (si acolo alta aiureala).
Dacă manualul e o prostie,de ce nu-l arunci și renunti la revizii la dealer?
Cobori sambata în spatele blocului,iei 5 carpe (una pt sters bujiile si mainile), o cheie de bujii,o leră și o perie de sârmă. 
Desfaci o bere rece Golden Brau,scoți cele 4 bujii,pui cele 4 cârpe în găurile bujiilor ca să nu verși bere inauntru,iei bujiile pe rand la perie de sârmă apoi cu lera reglezi distanța la electrod (pe care ti-o zice vecinul) . Dacă e prea mare,ciocănesti puțin în metalul de deasupra electrodului. La fel si daca e prea mica,indoi metalul ca sa-l îndepărtezi de electrod.
Spor la treaba,esti rezolvat pana la 60k când "cică " trebuie sa le schimbi.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Interesant e ca tu spui asta, desi tot tu spuneai ca lichidul de frana nu se schimba la 40.000 de km, ci la 2 ani, chiar daca ai facut 40.000 de km mai devreme de 2 ani. Asta desi in manual scrie 2 ani/40.000 de km. Dar pentru ca ai gasit un dealer cu logica, nu ai facut schimbul cum scrie in manual. Bine in schimb ca ii spui altuia sa-si schimbe bujiile la 17.000 de km, desi ele duc cel putin de 10 ori mai mult.
Multumesc pentru lectia de mecanica si de baut, la care pare ca te pricepi foarte bine! Eu mi-am facut toate reviziile la dealer si am schimbat tot ce trebuia schimbat la dealer, fix cand a zis dealerul ca trebuie schimbat.
  • Suzuki Vitara Facelift 2019 1.0 Passion 5MT Allgrip