Autor Subiect: Despre lichidul de frână  (Citit de 4624 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline teutzue

Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #30 : 13.Mai.2020, 07:36:29 p.m. »
Ma bag si eu ca musca-n lapte dar ma bucur ca exista un thread nou pe acest subiect.

Si eu am DOT 5.1 (dupa cum recomanda si Razvan si reprezentanta Toyota) pe mitsubishi si e ok. E de vreo 1,5 ani si nu-s probleme. La apasarea pedalei de frana, masina reactioneaza mai rapid, cursa de apasare fiind mult mai scurta decat cand foloseam DOT 4.

L.e.: de regula schimb si eu lichidul la termenul indicat in cartea tehnica. Insa au fist situatii cand s-a mers cu el mai mult decat trebuia si nu au fost probleme.
  • Suzuki S-Cross 1.6 Premium Allgrip benzina 2013, 120cp; Mitsubishi Colt 1.1 Invite benzina 2007, 75 cp; Mitsubishi Colt 1.5 Ralliart 2009, 150 cp
 

Offline gabi males

Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #31 : 13.Mai.2020, 08:35:46 p.m. »
La momentul respectiv, le recomandam colegilor sa facă, măcar, o verificare a lichidului. Un eveniment neplăcut cu sistemul de frânare poate apărea brusc, fără alte simptome.
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019
 

Offline smiley

Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #32 : 18.Sep.2020, 01:50:23 p.m. »
Suzuki si planul lor de servisare...probabil facut de cineva din departamentul de marketing....

Mi se pare o risipa de resurse si o poluare suplimentara schimbul asta de lichid de frana la 2 ani.
Ar trebui verificat in fiecare an, daca proprietatile acestuia si anume prezenta apei in lichid este mare, schimbam daca nu, nu.

Sunt sigur ca unul care merge 5-10 mii km pe an, toti facut pe strada o sa aiba in 2 ani lichidul de frana "ca nou" in comparatie cu cineva care merge in fiecare weekend la pescuit si trece prin apa de 20 cm, noroaie s.a.m.d.

Dar na, nu sunt eu expertul ci doar un parerolog :))

Vitara Passion AllGrip 2018 1.4 Boosterjet White
Opel Astra H 2004 1.4 XEP
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14351
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #33 : 18.Sep.2020, 01:56:59 p.m. »
Am mai postat informatia. Te-ai uitat vreodata pe ambalajul lichidului de frana sa vezi care-i valabilitatea? :-/
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline ...

Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #34 : 18.Sep.2020, 02:03:28 p.m. »
Daca e la prima revizie de 2 ani, nu are de unde sti, ca e cel din fabrica...
 

Offline smiley

Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #35 : 18.Sep.2020, 02:23:35 p.m. »
@gabineg m-am gandit si eu la asta, poate atat scrie ca e valabil lichidul de frana dar l-am intrebat pe google si google zice :
"There is no set time to change the brake fluid in your vehicle. The timing varies by type of car, the driving conditions you typically encounter, and the manufacturer's recommendations. But a good rule of thumb is to check it during regular oil changes, and expect to change it every four to five years."

Vitara Passion AllGrip 2018 1.4 Boosterjet White
Opel Astra H 2004 1.4 XEP
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14351
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #36 : 18.Sep.2020, 02:32:24 p.m. »
Mda, este o optiune sa intrebi si sa te increzi in raspunsuri. Dar cand doi dintre prieteni (cartea masinii si ambalajul producatorului) iti spun ca esti beat (adica sa schimbi consumabilele la termen) te duci si te culci (adica le schimbi). Asa am considerat eu in 11 ani de exploatare Suzuki sa nu ma scumpesc la tarate. Tu poti analiza si decide cum este mai bine. Cu economia facuta (lichid+ manopera+ test pe standul de frane) poti iesi la restaurant intr-o seara cu familia restransa. 
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline smiley

Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #37 : 18.Sep.2020, 03:04:40 p.m. »
Producatorul zice sa-l schimbi presupun ca pe tot.Reprezentantele schimba din ce am vazut pe unele facturi doar 500 ml.

Cu 500 ml nu faci schimb complet, ci zic eu ca partial. Dar acum am o revelatie si ma face sa ma gandesc ca se merita sa schimbi chiar si cate putin pentru ca ce ai in borcanel(ce se poate testa) nu e acelasi lichid cu ce e in etrier, ca lichidul ala nu circula ca anitgelul neavand retur sau ceva.

Din cei care ati facut schimbul de lichid de frana si ati vazut procedura, se poate confirma daca e ceva de genul: fiecare etrier pe rand se va deschide surubul pe unde se face aerisirea, se va scoate o cantitate de lichid apasand frana de vreo cateva ori sa iasa 100 150 ml si apoi se va trece la urmatoarea roata?

Vitara Passion AllGrip 2018 1.4 Boosterjet White
Opel Astra H 2004 1.4 XEP
 

Offline gigel

Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #38 : 18.Sep.2020, 04:59:25 p.m. »
   Cam aşa ceva. Dar nu calcă frâna, ci racordează etanş o pompă, care pompează lichidul nou, în recipientul pentru lichid de frână.
  • S Cross Start -Silky Silver Metallic
 
The following users thanked this post: smiley

Offline bisti

Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #39 : 18.Sep.2020, 05:35:30 p.m. »
Se deschide ultimul ventil al racordului de frana (situat la rotile din spate) și se pompează prin rezervorul de lichid din compartimentul motor cantitatea care este scrisa în manualul de service + 50-100 ml. Totul se face cu un aparat special, sub presiune.