Autor Subiect: Despre lichidul de frână  (Citit de 4623 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline emil_greus

Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #20 : 12.Iun.2018, 10:52:11 p.m. »
La Ford Focus 2008, 1.6 benzina il schimbam la fiecare doi ani.

Ca si la Vitara lichidul de frana este folosit si de sistemul de ambreiaj.

As spune ca e important sa fie schimbat corect la fiecare doi ani.

Offline Ruhestand

Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #21 : 17.Dec.2019, 09:46:43 a.m. »
Corect. Si eu ziceam ca nu scrie nicaieri cand trebuie obligatoriu sa schimbi ceva la frane...ca altfel n-am fi in situatia in care lui @McLeod i-au schimbat lichidul la 30k iar mie mi-au zis sa-l schimb la 45k...la fel si in situatia placutelor sau a discurilor...depinde de seria produselor si de stilul fiecaruia de condus
La fel am patit si cu filtrele de aer/polen...la prima revizie mi s-a spus ca nu e nevoie sa le schimb...a sarit lumea ca arsa ca fac economie si stric masina desi nu fusese decizia mea...la 2 ani am intrebat cum aratau...ghici ce...unul dintre ele cica nu era chiar atat de rau si ar mai fi mers chiar si dupa 2 ani...
Sunt multi factori care influenteaza anumite operatiuni...fapt pentru care nu toate sunt obligatorii la anumite perioade de timp
  • Suzuki Vitara S
 

Offline ASZ

Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #22 : 17.Dec.2019, 09:58:26 a.m. »
Eu am trecut de revizia de 3 ani si nici la cea de 2 ani si nici la cea de 3 ani, nu au zis ca schimba lichidul de frana (desi i-am intrebat), sugerandu-mi s-o fac cand voi schimba si placutele de frana.
Si da, e service din reteaua Suzuki ... si da, cred ca e ok cum au/am decis sa facem.

Offline ASZ

Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #23 : 17.Dec.2019, 02:22:04 p.m. »
Domnilor, ..... iti vor refuza garantia care repet e contractuala, nu legala. La garantia legala, nu au de ce sa-ti refuze sa schimbe motorul pentru ca n-ai schimbat lichidul de frana, dar garantia extinsa e altceva. Acolo daca nu respecti strict conditiile din contract o pierzi.
Sistemul de franare NU este acoperit de garantia extinsa ....

Stim cu totii ca se indica in carte schimbul lichidului de frana la 2 ani, la fel de bine cum stim ca sunt masini la care in 10 ani nu s-a schimbat deloc lichidul de frana (daca sapati pe forum veti gasi si informatia asta) si sistemul functioneaza bine-mersi. Nu e vorba de cost sau de comoditate ci pur si simplu de o discutie cu dealerul care dupa ani de experienta a vazut ce a schimbat pe masinile de acest gen (am avut SX4 la care am facut de 4 ori acest schimb (la fiecare 2 ani) si am vazut cum arata lichidul cand il schimbi ... (nu ma pot pronunta la compozitia chimica, asta e clar). In alta ordine de idei, eu nu am vazut accidente generate de lichidul de frana care s-a dorit a fi schimbat la 4 ani ....

Voi faceti cum vreti, eu am decis sa fac cum am simtit eu ca trebuie sa fac, dupa discutiile cu mecanicul, de la ultmiele 2 revizii.

Offline Nica

Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #24 : 17.Dec.2019, 04:23:36 p.m. »
masina mea are peste 4 ani (septembrie 2015) şi 97mii km. Nu am schimbat lichidul de frână pana acum. Nu am solicitat să nu-l schimbe însă după revizia de 2 ani, de fiecare dată, am cerut să-i verifice proprietăţile iar ei mi-au spus că e ok.
După părerea mea, neschimbarea lichidului de frână ar afecta garanţia dacă există o cerere expresă şi scrisă din partea proprietarului că nu doreşte schimbarea acestuia, iar între neschimbarea lui şi defecţiunea apărută există o legătură de cauzalitate.
Orice altă clauză contractuală ar fi abuzivă.
 

Offline bekxy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1327
  • Thanked: 377 times
  • Gen: Bărbat
  • SX4 S-Cross '16 Spirit 1.4 4WD 6MT
    • Bucuresti
Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #25 : 17.Dec.2019, 09:06:14 p.m. »
Ca să închei off topic ul pe care l am generat.
Nu înțeleg cum naiba toate tehnologiile evoluează, numai lichidul de frână involuează.
Acum mai bine de 10 ani s-au prins că pot să facă bani și din asta și ne-au aburit cum după 3 ani se transformă în supă de ciuperci. Au mai cercetat, au mai progresat, au făcut lichide de frână și mai grozave și au constatat că de fapt după 2 ani sunt deja tocăniță și că ești în risc de deces dacă nu îl schimbi asap.
Cmon, e un mare bullshit de marketing. În maxim 5 ani or să vrea să îl schimbe la fiecare revizie.
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Spirit 1.4 Boosterjet 4WD 6MT
 

Offline ntire2000

Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #26 : 17.Dec.2019, 10:45:13 p.m. »
In frâne (implicit lichidul de frâna) si femei sa nu aveti încredere.
Probabil de aia e recomandarea sa îl schimbam atât de des.   :)
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline wolfin

Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #27 : 17.Dec.2019, 11:16:25 p.m. »
Lichidul de frana e comun si cu sist hidraulic al ambreajului.
Contaminarea lui e mult mai rapida.
Oricum...problema lichidului nu este in borcan...unde e frumis..curat..ci in etrieri. Acolo e negru. Dar no....

In femei si frane...cu zicea colegul.

Ps. La clio e lichidul oem (2006)....e negru...da ..la itp..trece. asta nu inseamna ca e ok. Masina e folosita acum de rude pe la tara.
  • vitara 2016 1.6 4wd pasion + pegas 3120 din 80 si ceva reconditionat. Urmeaza si un 2020
Vitara pasion 1.6 allgrip benzina
 

Offline ntire2000

Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #28 : 17.Dec.2019, 11:47:40 p.m. »
Lichidul de frana e comun si cu sist hidraulic al ambreajului.
Contaminarea lui e mult mai rapida.

Dar oare câti stiu asta?
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline gabi males

Re: Despre lichidul de frână
« Răspuns #29 : 13.Mai.2020, 06:24:55 p.m. »

Țin minte că, acum ceva timp, s-a discutat despre acest subiect...de ce trebuie înlocuit lichidul de frână? Mulți colegi s-au "supărat" atunci la sfaturile și indicațiile pe care le-am oferit.
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019