Autor Subiect: Dolly Iasi  (Citit de 73308 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline pentium3d

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 193
  • Gen: Bărbat
  • SX4 4WD GS / SX4 S-Cross 1.4 AllGrip Passion
Re: Dolly Iasi
« Răspuns #30 : 04.Nov.2009, 11:10:33 p.m. »
Despre pretul final, pot zice ca am ramas placut surprins: 530lei.
Defalcat:(fara TVA)
ulei 5w40 Mobil Super 3000 fabricat in Belgia (am avut timp sa citesc toate etichetele) - 144lei/4litri
curatat frane - 16,5lei
filtru ulei - 17lei
filtru aer - 22
filtru polen - 37 (toate filtrele au fost schimbate).
manopera: 210lei (3 ore cu 70lei/ora)

Salutare,
Azi am fost si eu la revizia de 1 an si devizul meu e la fel cu cel de la @chrys-gryz  cu deosebirile

filtru aer - 110 ron  :dknw:
antigel 1l - 19ron
revizie caroserie - 1ora manopera (83ron - tva inclus)

Total manopera 280ron
Total piese  343,5 ron
--------------------------------
                  623,5   +
   TVA         118,47
          ----------------------
Total general 741,97    ron :fluier:

Revizia la caroserie au facut-o la solicitarea mea, altfel aveam de plata 659 ron.
Nu am inteles de ce a trebuit sa le amintesc eu de aceasta revizie din moment ce in cartea de service se specifica inspectia anuala la caroserie.

Oameni suntem toti. OAMENI sunt putini.
 

Offline hugbear

Re: Dolly Iasi
« Răspuns #31 : 04.Nov.2009, 11:13:20 p.m. »
Nu am inteles de ce a trebuit sa le amintesc eu de aceasta revizie
Boala generala  X-(
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline emanu900

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 189
  • Gen: Bărbat
Re: Dolly Iasi
« Răspuns #32 : 04.Nov.2009, 11:36:26 p.m. »
La Iasi daca le zici ca vrei 0w20 iti spun ca e prea subtire si nu e indicat. Cel mult o sa iti toarne 5w30 ESP formula (care tot ca 5w40 e la rece).
Eu cred ca ei nu cumpara indicele 0w20 si de asta iti pun din celalalt. Sau hai, macar 0w40, daca 0w20 se gaseste mai greu.
Daca te tii tare iti vor pune ce vrei, eventual vii tu cu bidonul tau si n-au cum sa te refuze, ce naiba, tu ceri uleiul pe care-l vrei si daca nu il au atunci sunt obligati sa il acecepte pe al tau pentru ca mai mult de atat asa este stipulat in manualul masinii. 'Or sti japonezii aia ceva de recomanda asa.
Oricum, la Iasi numai Mobil folosesc.
SX4 1.5 SE
 

Offline pentium3d

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 193
  • Gen: Bărbat
  • SX4 4WD GS / SX4 S-Cross 1.4 AllGrip Passion
Re: Dolly Iasi
« Răspuns #33 : 05.Nov.2009, 12:08:54 a.m. »
Uleiul e trecut in deviz "ULEI 5W40" si pretul aferent, nu scrie nicaieri de care si cum e :), nici pe bon nici pe deviz, n-am fost nici langa masina sa vad din ce fel de bidon...

Singura chestie pe care am remarcat-o e ca suna motorul altfel...parca ceva mai pe joase...imi placea mai mult cum suna inainte.
N-am insistat nimic, cu exceptia inspectiei caroseriei,  am vrut sa vad cum se comporta din propria lor initiativa ca sa stiu data viitoare ce si cum :)

Oricum nu pot pricepe cum un filtru de aer poate costa cand peste 100ron cand 25ron (atat la Doly cat si la ceilalti dealeri)
Cum as putea sa-mi dau seama daca e doar curatat sau e intr-adevar schimbat?
Oameni suntem toti. OAMENI sunt putini.
 

Offline Laurentiu

Re: Dolly Iasi
« Răspuns #34 : 05.Nov.2009, 02:10:11 p.m. »
Cum as putea sa-mi dau seama daca e doar curatat sau e intr-adevar schimbat?
Il scoti si te uiti la el. O piesa noua se cunoaste fata de una veche si curatata.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline pentium3d

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 193
  • Gen: Bărbat
  • SX4 4WD GS / SX4 S-Cross 1.4 AllGrip Passion
Re: Dolly Iasi
« Răspuns #35 : 05.Nov.2009, 04:07:42 p.m. »
Ideea este ca nu m-am "jucat" cu motoare de masini pana in prezent.  Intrebarea mea s-ar transforma astfel: se poate vedea usor filtru de aer? Adica as putea sa mesteresc eu pe acolo, sa scot un capac de exemplu, sa desfac cate una alta sau imi trebuie chei speciale, experienta mecanica, etc? :)
Oameni suntem toti. OAMENI sunt putini.
 

Offline Laurentiu

Re: Dolly Iasi
« Răspuns #36 : 05.Nov.2009, 04:15:30 p.m. »
Intrebarea mea s-ar transforma astfel: se poate vedea usor filtru de aer?
Cartea tehnica a masinii te ajuta in privinta intretinerii de rutina ;).
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline chrys-gryz

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 208
  • Gen: Bărbat
Re: Dolly Iasi
« Răspuns #37 : 05.Nov.2009, 08:05:04 p.m. »
curios cum acel filtru la Swift costa 22lei iar pt SX4 de 5 ori mai mult.... Asa mare diferenta sa fie intre motoare???...M-as mira.
intrebare @pentium3d -> ti-a stampilat in cartea de service in zona pt caroserie??? eu n-am stampila acolo.
bye
2008 swift 1.3 GLX SE 92hp red

интересное
 

Offline sx4alex

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 256
  • Gen: Bărbat
Re: Dolly Iasi
« Răspuns #38 : 05.Nov.2009, 10:38:23 p.m. »
  Nici la mine nu a facut asta in prima faza dar i-am rugat sa stampileze :), de mentionat ca nu s-a facut inspectie la caroserie ci doar parafa :D. (am facut revizia la Valcea)
« Ultima Modificare: 05.Nov.2009, 10:40:23 p.m. de sx4alex »

SX4 4wd GLX Sunlightcooper primul din Targoviste :D
 

Offline pentium3d

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 193
  • Gen: Bărbat
  • SX4 4WD GS / SX4 S-Cross 1.4 AllGrip Passion
Re: Dolly Iasi
« Răspuns #39 : 06.Nov.2009, 12:17:17 a.m. »
Da, mi-a stampilat, dar inainte de asta a specificat ca trebuie modificat devizul si a adaugat o ora de manopera in plus :) (83ron) . S-a pus parafa fara alta inspectie  :fluier:

M-a amuzat faptul ca ora de manopera din softul lor era 30ron, dar a taiat cu pixul si a trecut 70ron (fara TVA)  :fluier:

Nedumerira mea era cum e posibil ca la aceeasi masina, acelasi service, un filtru sa coste 22ron , peste cateva zile 110ron, dar dupa ce ai mentionat Swift,  sa zicem ca asta ar putea explica diferenta de pret.
Oameni suntem toti. OAMENI sunt putini.