Autor Subiect: Despre cutii de viteza AT  (Citit de 6967 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline dthem

Re: Despre cutii de viteza AT
« Răspuns #30 : 03.Feb.2022, 03:20:18 p.m. »
10 mii de răspunsuri, niciunul legat de subiect. Cutiile de viteză sunt de tip torque converter, nu DCT si sunt foarte bune si fiabile.
  • Vitara 1.4 BoosterJet AT Passion 2019
 
The following users thanked this post: CyborgSky00

Offline CyborgSky00

Re: Despre cutii de viteza AT
« Răspuns #31 : 03.Feb.2022, 03:32:24 p.m. »
 >:D< ;-) :-*
  • Suzy
 

Offline ...

Re: Despre cutii de viteza AT
« Răspuns #32 : 03.Feb.2022, 03:36:14 p.m. »
Ultimul pupic e offtopic :).
 

Offline toma

Re: Despre cutii de viteza AT
« Răspuns #33 : 03.Feb.2022, 04:26:08 p.m. »
@dthem, ne poti da mai multe detalii?

Nu am gasit nicaieri informatia exacta despre ce cutie au pus pe ce model, pe ce motorizare si tip de tractiune si pe ce piata.
Informatiile sunt foarte variate.

Am gasit  informatia ca la modelele noi de S-Cross, dupa 2017  au pus cutia asta, cu torque converter: https://en.wikipedia.org/wiki/AWTF-80_SC

Dar am gasit si asta:

Citat
In June 2015, the European market S-Cross received new hydraulically controlled clutches and gear changes 6-speed automated-manual transmission, dubbed as "Twin Clutch System by Suzuki (TCSS)". It is only available for the 1.6 L DDiS turbodiesel engine with all-wheel-drive "AllGrip" model

Citat
Facelift (2016–2021)
 Due to BS6 norms being implemented since 1 April 2020, the diesel was discontinued. A petrol model was introduced in August 2020 with a 1.5 L K15B engine with mild hybrid and an option of a 4-speed automatic transmission

Citat
Third generation (2021)
The turbocharged 1.4 L direct injection engine with belt-driven 48V Integrated Starter Generator (ISG) mild hybrid system is also carried over from the previous model for European market. The engine rated at 129 PS (127 hp; 95 kW) and 235 N⋅m (173 lb⋅ft; 24 kg⋅m) of torque, the electric motor produces 13.6 PS (13 hp; 10 kW) and 53 N⋅m (39 lb⋅ft; 5 kg⋅m) of torque.[51] It is paired with either 6-speed manual or automatic transmissions and available for both front-wheel or all-wheel-drive configurations
Strong hybrid version with Motor Generator Unit (MGU) and automated manual transmission "Auto Gear Shift (AGS)" that seen in Japanese market Swift Hybrid is expected to come in 2022.

Prin urmare cat timp intrebarea colegei este foarte generala, cred ca raspunsul e: depinde de an, tip motor (si tractiune) si piata de desfacere.

LE: imi atrage atentia un coleg ca pe S-Cross au fost puse si CVT-uri.
« Ultima Modificare: 03.Feb.2022, 04:54:10 p.m. de toma »
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline enicky

Re: Despre cutii de viteza AT
« Răspuns #34 : 04.Feb.2022, 02:24:54 a.m. »
    Probabil ca mai este un aspect, care n-ar fi de neglijat :
 Suzuki are in general produse low-cost, deci si cutiile de viteza sunt tot asa, deci modele mai vechi(cred eu) si implicit mai ieftine, dar care si-au dovedit in timp fiabilitatea, dar pe alte marci, pentru ca nu poti spune ca o cutie este fiabila dupa doar 2, 3, 4 sau 6 ani de functionare, cat au modelele Vitara si S-Cross.
  Deci la modelele aflate la vanzare, parca e prematur sa vorbim de fiabilitatea cutiilor de viteza automate.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline CyborgSky00

Re: Despre cutii de viteza AT
« Răspuns #35 : 04.Feb.2022, 07:26:00 a.m. »
In 4-6 ani, de circulat, cam peste 50.000 km, nu e prematur, DCT/EDC vad ca cer servisare pana in 50.000 km, unele, cam multe, nu le prea place in oras :-t ,  care pica pica in primii 2 ani. Din postarile dv. Su wikipedia, vad ca tipul de cutie automata actual pus pe suzi, incepe de prin 2017, cand celelalte marci au renuntat la ea si au trecut pe DCT , ECT sau cum se mai cheama ele dpdv matketing
  • Suzy
 

Offline dthem

Re: Despre cutii de viteza AT
« Răspuns #36 : 04.Feb.2022, 11:52:20 a.m. »
@dthem, ne poti da mai multe detalii?

Nu am gasit nicaieri informatia exacta despre ce cutie au pus pe ce model, pe ce motorizare si tip de tractiune si pe ce piata.
Informatiile sunt foarte variate.

Am gasit  informatia ca la modelele noi de S-Cross, dupa 2017  au pus cutia asta, cu torque converter: https://en.wikipedia.org/wiki/AWTF-80_SC

Dar am gasit si asta:

Citat
In June 2015, the European market S-Cross received new hydraulically controlled clutches and gear changes 6-speed automated-manual transmission, dubbed as "Twin Clutch System by Suzuki (TCSS)". It is only available for the 1.6 L DDiS turbodiesel engine with all-wheel-drive "AllGrip" model

Citat
Facelift (2016–2021)
 Due to BS6 norms being implemented since 1 April 2020, the diesel was discontinued. A petrol model was introduced in August 2020 with a 1.5 L K15B engine with mild hybrid and an option of a 4-speed automatic transmission

Citat
Third generation (2021)
The turbocharged 1.4 L direct injection engine with belt-driven 48V Integrated Starter Generator (ISG) mild hybrid system is also carried over from the previous model for European market. The engine rated at 129 PS (127 hp; 95 kW) and 235 N⋅m (173 lb⋅ft; 24 kg⋅m) of torque, the electric motor produces 13.6 PS (13 hp; 10 kW) and 53 N⋅m (39 lb⋅ft; 5 kg⋅m) of torque.[51] It is paired with either 6-speed manual or automatic transmissions and available for both front-wheel or all-wheel-drive configurations
Strong hybrid version with Motor Generator Unit (MGU) and automated manual transmission "Auto Gear Shift (AGS)" that seen in Japanese market Swift Hybrid is expected to come in 2022.

Prin urmare cat timp intrebarea colegei este foarte generala, cred ca raspunsul e: depinde de an, tip motor (si tractiune) si piata de desfacere.

LE: imi atrage atentia un coleg ca pe S-Cross au fost puse si CVT-uri.

Salut, povestea e cam asa in UE: TCSS e o cutie cu dublu abreiaj, un DCT adică - s-a folosit exclusiv pe diesel. Pe 1.6 si 1.4 s-au pus incepand cu 2015 cutiile Aisin la care faci referire, care sunt cutii cu convertizor. Inainte de 2015 n-am info, posibil sa fi fost ceva CVT-uri.

    Probabil ca mai este un aspect, care n-ar fi de neglijat :
 Suzuki are in general produse low-cost, deci si cutiile de viteza sunt tot asa, deci modele mai vechi(cred eu) si implicit mai ieftine, dar care si-au dovedit in timp fiabilitatea, dar pe alte marci, pentru ca nu poti spune ca o cutie este fiabila dupa doar 2, 3, 4 sau 6 ani de functionare, cat au modelele Vitara si S-Cross.
  Deci la modelele aflate la vanzare, parca e prematur sa vorbim de fiabilitatea cutiilor de viteza automate.

De acord ca principiu, dar nu si la cutia automata. EXACT cutia pusa post 2015 pe motoarele 1.6 si 1.4 este folosita pe masini premium, cum ar fi BMW I8, X1, X2, Jaguar X-Type, o gramada de masini americane, pe aproape tot grupul de compacte PSA, pe Audi Q3 etc. Aceasta cutie despre care vorbim are sanse de fail si costuri mai mici decat o cutie manuala la care in 200.000 de km tot schimbi un ambreiaj, la asta nu schimbi nimic. Nu mai zic ca sunteti iubitori de offroad, caz in care convertizorul de cuplu indeplineste functia de multiplicare a cuplului in treptele 1 si 2.
  • Vitara 1.4 BoosterJet AT Passion 2019
 
The following users thanked this post: ntire2000, NicNic, toma, frenzy, Florin23, sorinf

Offline toma

Re: Despre cutii de viteza AT
« Răspuns #37 : 04.Feb.2022, 11:56:18 a.m. »
Multumesc pentru clarificari @dthem  >:D<
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline enicky

Re: Despre cutii de viteza AT
« Răspuns #38 : 05.Feb.2022, 05:10:39 p.m. »
   Am gasit pe alt forum o postare despre cutiile de pe Suzuki :

"Inainte de a cumpara masina am cerut dealerului mai multe informatii despre cutia automata si fiindca n-a stiut sa-mi spuna mai mult decat faptul ca are 6 viteze am cerut informatii la importator. Am primit raspunsul de mai jos:

"Va multumim pentru interesul acordat marcii Suzuki.

Referitor la solicitarea dumneavoastra, va precizam faptul ca transmisia automata ce echipeaza modelele Suzuki SX4 S-Cross 1.4L BoosterJet, benzina, este produsa in Japonia, fiind marca Aisin.
Transmisia automata este de tip Torque Convertor.
Mentenanta acesteia se face prin verificarea ei la intervale de 40000 km.

Pentru mai multe detalii legate de acest subiect va rugam sa va adresati retelei de dealeri autorizati Suzuki, acestia fiind in masura pentru a va oferi suportul si consultanta necesara cu privire la detaliile legate de autoturismele Suzuki.

Pe aceasta cale, va rugam sa selectati si sa contactati dealer-ul dorit prin accesarea paginii noastre web:
https://www.suzuki.r...propiat-dealer/

Cu stima,
Echipa SUZUKI

MAGYAR SUZUKI ZRT ESZTERGOM
SUCURSALA BUCURESTI
Str. Nicolae Caramfil, Nr. 75, Bucuresti"
"

  Oricum ptr. (luxul)cutia automata platesti 1500e in plus si trebuie sa o folosesti normal, ca sa ajungi 200 000km. Altfel o reparatie s-ar putea sa coste mai mult decat un ambreiaj de manuala.
« Ultima Modificare: 05.Feb.2022, 05:21:46 p.m. de enicky »
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline CyborgSky00

Re: Despre cutii de viteza AT
« Răspuns #39 : 05.Feb.2022, 06:10:05 p.m. »
@enicky ;
@ toma
Ia de aici amice  ;-) :-* :-* :good:
  • Suzy