Autor Subiect: Mici probleme (si solutii) new Vitara  (Citit de 215026 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline danyepz

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #40 : 11.Aug.2015, 04:12:44 p.m. »
In poza este flansa amortizorului fata dreapta. Si cea stanga arata cam la fel.
Ce se vede, este normal sau problema?

Eu am luat un passion tot fara ceas....am dat comanda pt un ceas la dealer pe care tot ei lau montat...bănuiesc ca ai cablajele acolo ca nu le-am dat si asa ceva... Parca undeva intre 45 si 60 euro a costat ceasul
  • Swift 1.2 2019
 

Offline cristidav

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #41 : 12.Aug.2015, 11:23:04 p.m. »
Voi n-aveti ceas digital in bord ? Vitara vine fie cu ceas analogic, fie fara ? :-))
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline yeti

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1520
  • Thanked: 551 times
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti, Sector 3
Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #42 : 12.Aug.2015, 11:33:47 p.m. »
Are ceas digital pe display-ul din bord.
Da' mie mi se par mici cifrele si mai greu de ochit dintr-o privire. Plus ca pasagerii ma intreaba pe mine cat este ceasul.
  • Opel Mokka Cosmo 1.4 benzina turbo 140CP 6MT 4x4 Red Velvet BFGoodrich G-grip allseason2 (fost Suzuki Vitara Cool 1.6 benzina 120CP 2WD 5MT Superior White Michelin CrossClimate)
Vitara 
Mokka
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14370
  • Thanked: 3385 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #43 : 13.Aug.2015, 06:52:08 a.m. »


Plus ca pasagerii ma intreaba pe mine cat este ceasul.

+1

  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline aleksanders

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #44 : 16.Aug.2015, 03:40:33 p.m. »
Salut tuturor! Sunt pe punctul sa achizitionez si eu noul Suzuki Vitara Passion All grip si am observat ca nu exista nici o functie automata de ridicare/inchidere a geamurilor automat din telecomanda. Functia e foarte utila si va intreb, se poate activa aceasta functie si cum? (mentionez ca masina va fi in garantie)

nu se poate activa aceasta functie - nu este disponibila nici pe luxus
« Ultima Modificare: 17.Aug.2015, 05:51:13 p.m. de shpeedy »
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 


Offline AT

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #46 : 04.Sep.2015, 01:04:44 p.m. »
Apropo de mesajele anterioare ale "colegilor de Vitara" ce au constatatat prezenta "greierasilor" in plansa de bord
la parcurgerea drumurilor cu denivelari, weekendul trecut am constatat si eu acest fenomen.
Presand cu mana plansa de bord verticala in punctul de imbinare cu plansa superioara ( vezi sageata din poza atasata),
greierasii au incetat sa se manifeste, dar daca eliberezi presiunea, greierasii se manifesta din nou.

Concluzia la care am ajuns in urma acestui experiment este ca fenomenul se produce la imbinarea celor doua planse de bord
si se datoreaza probabil unui cumul de trei factori: usorului joc (deplasarea intre planse) ce se produce in bord  la trecerea peste denivelari,
naturii plasticelor tari din care sunt confectionate plansele de bord, unul fiind lucios si favorizand aparitia scartaitului in zona de contact
si probabil cu o contributie mai mica, clemele de fixare a plansei verticale, daca acestea se slabesc in timp sau nu preseaza suficient.

O posibila rezolvare simpla, pe care ma gandesc sa o incerc, ar consta in aplicarea unui jet fin de solutie silicon la imbinarea celor doua planse de bord,
masura care prin lubrefierea oferita de silicon ar putea reduce sau diminua substantial greierasii produsi de frecarea dintre cele doua planse de bord.
(Spray silicon pentru intretinere bord, existent in benzinarii la raionul accesorii auto).

Vedeti aspecte pro sau contra acestei solutii de rezolvare a "greierasilor"  ?





  • Suzi Quatro (spirit 1.6 vvt 4x4 2015) - Probably the first owner of New Vitara in Romania -
 

Offline SPIRIDUSHU

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #47 : 04.Sep.2015, 11:09:05 p.m. »
Nu este rea solutia doar ca ar trebui identificat locul de prindere in interior. Ideal ar fi: data jos plansa aceea, gresat cu ceva, pusa plansa la loc. Dar si asa, exista riscul ca la calduri f mari sa se scurca incet pe langa margini. Asa pus silicon doar la margini s-ar putea sa rezolve doar pentru putin timp, nu stim daca greierasii sunt si pe interior unde freaca plastic/plastic sau doar la margine. Eu am patit asa pe un drum cu denivelari multe dar m-am linisitit dupa ce, pe drum normal, nu s-a mai auzit nimic.
  • New Vitara 1.6 ddis, Luxus
 

Offline aleksanders

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #48 : 14.Sep.2015, 11:32:51 p.m. »
Probleme in mers cu recunoasterea cheii, maine iau rezerva cu mine sa vad daca problema persista
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline newah

Re: Mici probleme (si solutii) new Vitara
« Răspuns #49 : 15.Sep.2015, 06:37:31 p.m. »
Ieri in showroom am luat contact cu modul de prindere al numarului pe hayon, foarte deranjanta fiind vibratia si sunetul tabliei la inchidere.
A reusit cineva sa gaseasca o modalitate de prindere mai adegvata fara sa lasam numarul sa vibreze la fiecare inchidere?