Autor Subiect: mi-a placut si va spun si voua...  (Citit de 214477 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ntire2000

Re: mi-a placut si va spun si voua...
« Răspuns #1690 : 11.Sep.2021, 11:32:19 p.m. »


Caramitru și Patzaichin au fost îngropați fără ca nimeni din conducerea statului român „să fie ca ei”

Perfect normal as zice eu, premierul nu stie cât costa o pâine.

Dar poate stie cât face un joint.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: sfichiu

Offline ntire2000

Re: mi-a placut si va spun si voua...
« Răspuns #1691 : 12.Sep.2021, 03:40:32 p.m. »
Scrisoarea unui iresponsabil care refuză să se vaccineze: Stat bolnav, popor bolnav

Nu mi-am făcut vaccinul. Prostie, nehotărâre, minte îmbolnăvită de conspiratori, voi știți, că eu nici atât. O să-l fac? Mai stau. Până când? Mâine, o lună, două, până când se aliniază treburile în capul meu. Respect regulile de distanțare, măști și altele, stau într-o zonă cât de cât retrasă. Acesta e pretextul pe care îl semnez și îl susțin.

Am fost un pic dat cu capul de pereți de către prieteni pe grupul de WhatsApp, că sunt bou și atât. Că, uite, Danemarca e o țară liberă acum. Și m-am gândit de ce acolo 80% au făcut vaccin.

Pentru că acolo transferul de încredere electorat-ales e pe plus. Oamenii nu-și înjură printre dinți alegerile. Tu, stat român, vii și te plângi că lumea nu te crede pe cuvânt. Să te creadă pe cuvânt și să aibă încredere în acest proces. După 30 de ani. 30 de ani în care tu, stat român reprezentat de demnitari, ai scos numai porumbei pe gură, te cerți cu tine ca un prost, nu controlezi nimic și semeni numai hoție, găinărie, gâlceavă, circ, penali, combinație, inepție, impotență.

Cum să am eu încredere într-un stat care dă carnete de conducere „pe nașpa”, aruncă ser la chiuvetă, dă avize sanitare și de funcționare pe plicuri ca la nuntă, distruge mediul zi de zi, adică își omoară indivizii și poporul, zi de zi. Pur și simplu asta se întâmplă dacă gândești lanțul de disfuncționalități. Tu vii și-mi spui că-mi vrei binele când ești răul la vedere.

De ce am îndoieli chiar și acum când e treaba asta planetară? Pentru că planeta ia foc de cald, iar pădurarii sunt împușcați la noi de mafioții cherestelei. Pentru că planeta se sufocă și la noi e plin de Cielo și Matiz. Pentru că planeta scoate salamul de pe raft și tu lași pe rafturi mezeluri bombă atomică. Cum să vii să-mi spui că nu vrei să mor, când tu mă omori? Pentru că la vecini în sud vaccinurile erau transportate cu mașini de pizza și ținute prin frigidere din 1989. Și pentru că am văzut cum se ține sângele la rece prin spitalele noastre. Și pentru că noi suntem sub bulgari… așa pare și se vede.

De ce aș avea încredere că tu gestionezi mai bine procesul? Știu eu ce se-ntâmplă la Oțoțoaia, când în Vest, în județul Arad, semnele de circulație sunt desenate pe cartoane de la librărie? Am fost mereu în țara asta pionierii unor nenorociri halucinante și nemaipomenite, inventatorii unor nereguli și ai unor anomalii în premieră istorică. Din cauza unui aparat de stat bolnav, ireponsabil, avar, defect. Acum tu vii să-mi spui mie, marelui vulg, fă vaccinul, ai încredere în mine! Cui îi spui asta? Septuagenarului căruia i-ai promis pensie dublă, copilului căruia i-ai promis alocație triplă, adultului căruia îi promiți o viață civilizată de-deja spre 40 de ani? Îi promiți asta românului căruia îi pretinzi educație, dar nu te-ai ocupat să-i oferi un sistem în care să fie educat.

Uite de-asta sunt combătute și neacceptate soluțiile tale. Disprețuite și respinse dinainte de a fi judecate. Pentru că nu ai demonstrat niciodată că ți-ar păsa și nici nu te-ai chinuit s-o faci.

Pentru că tu, în timp ce îi ceri românului să fie responsabil și să facă vaccinul, tu ești iresponsabil și faci ca toate visele pe la televizor cu orgolii și prostii, ești un penibil cu al tău PNL, PSD, AUR, PLUS-USR. Fă vaccinul și o să fie bine! Da, îmi amintesc că mi-ai zis să te votez, că va fi bine.

sursa.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Go Terios!!!:)
 

Offline enicky

Re: mi-a placut si va spun si voua...
« Răspuns #1693 : 13.Sep.2021, 11:42:25 p.m. »
Cum să am eu încredere într-un stat care dă carnete de conducere „pe nașpa”, aruncă ser la chiuvetă, dă avize sanitare și de funcționare pe plicuri ca la nuntă, distruge mediul zi de zi, adică își omoară indivizii și poporul, zi de zi. Pur și simplu asta se întâmplă dacă gândești lanțul de disfuncționalități. Tu vii și-mi spui că-mi vrei binele când ești răul la vedere.

De ce am îndoieli chiar și acum când e treaba asta planetară? Pentru că planeta ia foc de cald, iar pădurarii sunt împușcați la noi de mafioții cherestelei. Pentru că planeta se sufocă și la noi e plin de Cielo și Matiz. Pentru că planeta scoate salamul de pe raft și tu lași pe rafturi mezeluri bombă atomică. Cum să vii să-mi spui că nu vrei să mor, când tu mă omori?


 Un batran ar fi zis : Pestele de la cap se-mpute !
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: mi-a placut si va spun si voua...
« Răspuns #1694 : 14.Sep.2021, 11:32:05 a.m. »
Pentru Budapesta, cea mai ieftina parcare. Cost 1000huf/zi...adică 14,5 Ron.
Kék Palánk parkoló
https://maps.app.goo.gl/DHB7DrnKAVDVUjmd7

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk

Go Terios!!!:)
 
The following users thanked this post: Calin sb

Offline ...

Re: mi-a placut si va spun si voua...
« Răspuns #1695 : 14.Sep.2021, 11:40:12 a.m. »
Si nu departe de parcarea asta se afla restaurantul Pozsonyi sau cofetaria Maródi. Am intalnit numai localnici in aceasta zona, mancarea este ffff. multa si gustoasa, la preturi mai mult decat rezonabile.
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: mi-a placut si va spun si voua...
« Răspuns #1696 : 14.Sep.2021, 11:50:37 a.m. »
+piata destul de mare. Mallul Westend pentru cine este interesant și statia lui M3(autobuzul) cu care ajungi in Deak Ferek(centru).

Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk

Go Terios!!!:)
 

Offline ntire2000

Re: mi-a placut si va spun si voua...
« Răspuns #1697 : 14.Sep.2021, 03:36:24 p.m. »
Despre obscura - până mai ieri - Emma și statul comunist care știa să caute și să crească talente

Pentru că poartă un nume cu rezonanță românească suntem bombardați la știri cu “proiectilul” Emma Raducanu. Tot respectul pentru ea, doar că tânăra sportivă nu are nicio legătură cu România. Nu știu ce mă face să cred că nu cunoaște niciun cuvînt în limba noastră. Taică-său Ion, plecat de mult vreme de pe meleagurile natale, oferă impresia că și-a detestat profund originile de vreme ce l-a tranformat pe Ion în Ian, nici măcar în John.

Deh, să fie mai british bănuiesc, că dă mai bine. Dacă Ion ar fi rămas și-ar fi avut-o aici pe Ema nimeni n-ar fi auzit de ea. Astăzi, dupa intrarea triumfală pe scena îngustă a celebrității, multe nații și-o revendică. Excepție văd că fac canadienii, la urma-urmei mai îndreptățiți în cauză ca noi.

Stau departe de mulți ani de postura de chibiț. Odinioară urmăream fotbal și tenis - atunci când Ceașcă se hotăra să mai destindă spiritul revoluționar al poporului. Pe Oblemenco, Deselnicu, Marcu și compania i-am văzut de multe ori “la fața locului”. A fost o onoare. Dar așa cum se întâmplă când timpul dă buzna, mi-am pierdut pasiunea. M-am plictisit. Știu însă că în România corupția a pătruns atât de puternic în fibra societății încât n-a lăsat deoparte nici sportul.

Un fost fotbalist - de top la vremea lui, mi-a mărturisit cu ani în urmă, că staff-ul unor echipe cunoscute cer bani ca să-ți primească odrasla la “copii și juniori” ori să “prindă” echipa. Excepțional să fi fost puștiul n-avea șanse până nu marca banul. Despre celelalte discipline sportive ce să mai vorbim. Credeți că Simona Halep e un produs al sportului românesc sprijinit de statul român? Ce glumă! Guvernul nu sprijină nimic cu excepția propriilor buzunare. Doamna - de acuma, Halep a avut pe lângă talent, șansa unor părinți dedicați și înstăriți. Atât și nimic mai mult. Tenisul e un sport costisitor.

În aceste condiții cum să se mai ridice din țărâna Bistrețului de exemplu un alt Ilie Balaci? Niciodată. Statul comunist cu toată nemernicia lui, căuta talente, le creștea, le angaja în competiții mondiale și în caz de reușită se mândrea cu ele. Din rațiuni politice firește. Totul în comunism avea valențe politice, iar sportivii de succes erau una dintre puținele contre pe care regimul le putea opune dușmanului capitalist. Așa s-au petrecut faptele și în URSS ori DDR. Pentru cei tineri DDR a fost defuncta Republica Democrată Germană, stat efemer la scara istoriei.

Obscura pana deunăzi Emma Raducanu a devenit (peste noapte) celebra Emma Raducanu pentru că s-a născut și s-a dezvoltat profesional în Occident, nu în România. Taman asta e cauza succesului fulminant. Adică acolo unde valoarea personală e căutată, îndrumată, ocrotită și adesea propulsată spre stele.

Atâta vreme cât în România presa nu prididește să scoată în față finanțatori agramați, agresivi si trufași, sportul românesc va bălti în continuare. Uitați-vă la bilanțul recentei olimpiade: rușinos.

Această încercare penibilă de a trage spuza pe turta românismului pe seama unei proaspete celebrități mondiale e de fapt o tânguire tristă ce încearcă să ascundă o devastatoare și parcă perpetuă mediocritate.

sursa.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: sfichiu

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2504
  • Thanked: 1295 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: mi-a placut si va spun si voua...
« Răspuns #1698 : 14.Sep.2021, 04:37:27 p.m. »
De fapt domnișoara care a făcut istorie la Wimbledon am citit ca știe românește, si ca vine si de vreo doua ori pe an la București, la bunici. Știe si cantonează, după mama. Si a terminat si liceu de mate-fizica parca, cu A. Taica-su este economist, ca si maica-sa, asta a făcut diferența acolo. Si o face si aici. Ca a încercat de toate si s-a prins de tenis mai mult. Taica-su a trebuit sa fie convins ca are viitor in tenis prin rezultate. Si costa acolo mai mult ca aici sa fii jucător de tenis, poate ca ați uitat ca unii sunt muritori de foame in circuit, a fost un scandal la începutul lui 2020 pe tema asta.
Articolul este corect in ansamblu dar n-ar fi trebuit sa facă referire la ea. Poate ca ar fi trebuit sa scrie despre tragica alergătura după idoli a unui neam debusolat de non-valorile ca au ocupat Agora (fiecare își face proprii zei, dacii sunt lumina dacopatilor de exemplu). Si cred ca vine si dintre conlocuitori, adică este cetățean roman de etnie romanes. Acum nu-l mai înjură nimeni...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14351
  • Thanked: 3379 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: mi-a placut si va spun si voua...
« Răspuns #1699 : 14.Sep.2021, 06:06:24 p.m. »
Senzația asta am avut-o și eu azi de dimineață când i-am văzut prima oara poza. Dar asta nu-i stirbeste cu nimic meritele lui, soției și mai ales ale tinerei performere, căreia CTP i-a zis "rosina". "Ro" de la patria tatălui și "sina" de la prefixul "sino" legat de naționalitatea mamei.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice