Autor Subiect: Traseu cablu electric dash cam auto  (Citit de 423 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline BrSx4

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1552
  • Thanked: 234 times
  • Gen: Bărbat
  • Munca nu a omorat niciodata pe nimeni
    • Braila
Re: Traseu cablu electric dash cam auto
« Răspuns #10 : 29.Apr.2024, 07:56:32 a.m. »
Majoritatea camerelor au functia de parking, nu este obligatoriu sa ai camera infipta la curent, ea are un mic acumulator care atunci cand are nevoie(la lovitura) ea isi ia curent din acel acumulator, Sa nu crezi ca ea filmeaza pina ajungi tu la masina, Doar sa ai ghinionul sa ti-o loveasca de mai multe ori incat sa se descarce acel acumulator.
Deci ea din obd se alimenteaza permanent?
Ce model este(link)?
  • SX4 1.5 glx, New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
SX4 1.5 glx gri metal
New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
Diferența dintre inteligență și prostie este că inteligența are limite
 

Offline Laurentiu

Re: Traseu cablu electric dash cam auto
« Răspuns #11 : 29.Apr.2024, 10:12:11 a.m. »
Nu sunt sigur 100% ca merge bricheta in soclu.
Merge. Eu am alimentat din acel soclu prin intermediu de triplu-soclu ( https://www.emag.ro/adaptor-triplu-auto-procartr-conectare-bricheta-3-iesiri-plus-port-usb-12-24v-mj-0172/pd/DD1ZMDBBM/ ), statia radio, camera de bord, si incarcator telefon USB ( https://www.kasemobile.ro/cumpara/incarcator-auto-telefon-techsuit-2-porturi-usb-a-si-usb-type-c-38w-3937 ). Priza suporta pina la 8A.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline Flamaropol

Re: Traseu cablu electric dash cam auto
« Răspuns #12 : 29.Apr.2024, 11:56:27 a.m. »
Majoritatea camerelor au functia de parking, nu este obligatoriu sa ai camera infipta la curent, ea are un mic acumulator care atunci cand are nevoie(la lovitura) ea isi ia curent din acel acumulator, Sa nu crezi ca ea filmeaza pina ajungi tu la masina, Doar sa ai ghinionul sa ti-o loveasca de mai multe ori incat sa se descarce acel acumulator.
Deci ea din obd se alimenteaza permanent?
Ce model este(link)?
Acum nu mai sunt sigur dacă din obd se alimentează permanent camera.
Asa cum zici tu, e posibil ca, camera sa aiba si un mic acumulator.
Dar daca producatorul livreaza camera cu cablul dedicat pentru priza obd,sunt convins ca este ok sa il folosesc ca atare.
Uite si link-ul cu modelul camerei achizitionate: https://fitcamx.com/collections/universal-dash-cams/products/fitcamx-dash-cam-universal-version
  • Suzuki Vitara Passion, 1.4 Boosterjet, MT
 

Offline Flamaropol

Re: Traseu cablu electric dash cam auto
« Răspuns #13 : 29.Apr.2024, 12:08:03 p.m. »
Dragilor, va mai spun inca o data faptul ca am camera si cablul care se leaga la mufa obd.
Nu mai doresc sa fac alte achizitii gen, cabluri, adaptoare sau alta camera.
Eu doresc sa leg camera precum in acest videoclip:(este prezentata chiar camera achizitionata de mine, dar montata pe o alta masina).


Am repetat toate acestea deoarece discutia a plecat mai mereu intr-o alta directie.

Deci, daca cineva imi poate da vreo sugestie, sfat despre cum pot aduce cablul de la oglinda de pe parbriz pana la mufa obd (cum e prezentat si in videoclip), va fi exact ce am eu nevoie acum si ii voi fi recunoscator.
  • Suzuki Vitara Passion, 1.4 Boosterjet, MT
 

Offline tac

Re: Traseu cablu electric dash cam auto
« Răspuns #14 : 29.Apr.2024, 03:23:43 p.m. »
Salut,
Tragi chederul si poti indesa cablul respectiv intre tabla si plastice fara a le mai da jos la urma asezi chederul usi stanga in pozitie si il bati cu podul palmei sa intre in pozitie - exact ca si in filmare.
Plasticele au si ele niste urechi din loc in loc care ar trebui sa intre(fie prinse) sub cheder.
La camerele de bord exista modul conectat la + permanent si + de contact pentru a sti cand sa activeze "parking mod" - tot aceste module au selector de tensiune de deconectare a camerei pentru a proteja bateria - asa am eu.
Posibil prin conectarea la OBD sa faca aceasta diferenta inte mers si parcare fara acel modul.
  • Vitara 1.6 Spirit 2WD benzina
 
The following users thanked this post: Flamaropol

Offline Flamaropol

Re: Traseu cablu electric dash cam auto
« Răspuns #15 : 04.Mai.2024, 10:41:50 p.m. »
Am rezolvat cu montarea camerei de bord.
Totul a mers perfect!
Am procedat aproximativ la fel ca in videoclip.
Nu se vede nici un cablu si camera arata de parca ar fi pusa din fabrica.
Mulțumesc pentru ajutor!
  • Suzuki Vitara Passion, 1.4 Boosterjet, MT