Autor Subiect: Schimbare geamuri spate + luneta NEW Ignis  (Citit de 3489 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Soimu

Re: Schimbare geamuri spate + luneta NEW Ignis
« Răspuns #10 : 07.Feb.2019, 08:09:36 p.m. »
cred ca daca schimba cu cineva cu GL usile de la un GL+ nu sunt mari probleme; nu are GL+ geamuri electrice pe spate; cred ca doar GLX; sunt sanse ca GL+ e cam cea mai dorita varianta.


Nu stiu daca exista aici o lista a detinatorilor de New Ignis de unde sa culegi userii cu Ignis GL si sa-i contactezi; poate te ajuta moderatorii...
  • 2018 SWIFT 1.2 PASSION 90 CP 2WD si 2018 IGNIS 1.2 GLX AllGrip
 

Online gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14364
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Schimbare geamuri spate + luneta NEW Ignis
« Răspuns #11 : 07.Feb.2019, 08:25:29 p.m. »
Din pacate nu exista recensămînt de New Ignis. Doar jurnale de bord...
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline bekxy

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1329
  • Thanked: 379 times
  • Gen: Bărbat
  • SX4 S-Cross '16 Spirit 1.4 4WD 6MT
    • Bucuresti
Re: Schimbare geamuri spate + luneta NEW Ignis
« Răspuns #12 : 07.Feb.2019, 08:37:02 p.m. »
Ete de ce e bună standardizarea. Că dacă Ignis-ul căutat se ascunde sub "iubita mea japoneză" or smth, îl găseşte... Mutu.
  • Suzuki SX4 S-Cross 2016 Spirit 1.4 Boosterjet 4WD 6MT
 

Online gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14364
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Schimbare geamuri spate + luneta NEW Ignis
« Răspuns #13 : 07.Feb.2019, 08:57:24 p.m. »
Sunt exact 7 jurnale de New Ignis identificabile la prima lectura pe primele 5 pagini din sectiunea jurnale de bord.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline Soimu

Re: Schimbare geamuri spate + luneta NEW Ignis
« Răspuns #14 : 07.Feb.2019, 09:33:41 p.m. »
1)SpritzvonFritz ar fi unul dar e albastru la culoare(daca conteaza)

...cred ca ar trebui cautati posesori la topicul de roti si jante vara/iarna ca acolo aproape TOTI posesorii intra si scriu ca sunt interesatii sa fie in legalitate la sezon...
  • 2018 SWIFT 1.2 PASSION 90 CP 2WD si 2018 IGNIS 1.2 GLX AllGrip
 

Offline enicky

Re: Schimbare geamuri spate + luneta NEW Ignis
« Răspuns #15 : 08.Feb.2019, 10:04:19 a.m. »
... sa-ti livreze(daca se mai poate) echiparea de baza, care probabil nu are privacy glass.
Întreabă dealer-ul dacă nu are vreo livrare de Ignis "chel" în preajma sosirii maşinii tale, explică-i situaţia şi roagă-l să prezinte oferta ta eventualilor clienţi. Căştigă toată lumea: tu îţi rezolvi problema, celălalt îşi upgradează gratis maşina,
  Cred ca nu vrea sau nu poate sa trateze cu dealer-ul...
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline duculetu

Re: Schimbare geamuri spate + luneta NEW Ignis
« Răspuns #16 : 08.Feb.2019, 10:14:19 a.m. »
Acum vin si eu cu o intrebare morala. Oare exista careva care si-a cumparat masina noua ca sa bage surubelinta in ea pentru aceasta schimbare? Ma pun in locului cuiva cu GL, nu mai usor pun folie decat sa il las pe nea' Dorel sa prinda alea? Oricat de bun ar fi mecaniul, plasticele astea nu cred ca se mai prind fix pe fix odata desfacute dar poate am eu o abordare pesimista.
 

Offline fireburn

Re: Schimbare geamuri spate + luneta NEW Ignis
« Răspuns #17 : 08.Feb.2019, 10:17:09 a.m. »
E mai complicat sa schimbi o usa decat un geam.
Geamurile si luneta, chiar daca le cumperi nu costa o avere (banuiesc ca iesi sub 1500 RON cu tot cu manopera, nu stiu exact pretul geamurilor si lunetei).
Dealerii nu-si vor complica viata schimband geamuri la 2 masini.
Apeleaza la o firma specializata cum e Carglass, care-s profesionisti. Aduc ce geamuri vrei tu, le monteaza profi, in timp util ....

Spor.
_______________________
Fac ce vreau, dar stiu ce fac ?
 
The following users thanked this post: kellogs

Offline FritzVonSpritz

Re: Schimbare geamuri spate + luneta NEW Ignis
« Răspuns #18 : 08.Feb.2019, 11:04:51 a.m. »
FritzVonSpritz e doar teoretic detinatorul unui Ignis GL albastru, care trebuia sa vina in Ianuarie si inca nu se stie nimic de el, cica ar fi prin Ungaria de vreo 2 saptamani.......Asa ca pana apare, mai are de asteptat, exact ca initiatorul acestui topic, care si el e in asteptare, dar oare pe cand livrarea? .......Pana la detinator efectiv se pare ca mai este...
Insa am si eu ceva de comentat, adica, omu e tocmai din Dorohoi iar eu din Cluj, deci ne desparte o jumate de tara
Al 2-lea aspect : Mie imi e ca daca demontam/montam usi-geamuri, dealerul, sau la verificari tehnice, nu vor avea nimic de comentat? in sensul ca tu ai GL, de unde ai geamuri fumurii ?.......sau Ai umblat la geamuri / usi.....salut, ai pierdut garantia, ca si daca pui o nevinovata lampa de portbagaj o pierzi, d=apai daca te apuci de demontat.......bine, in cazul in care s-ar face la ei (dealer), ar fi mai "comestibila" problema
3. Nu mai bine am face schimb ?  Iti dau eu Ignis GL chel si imi dai GL+.....mai negociem la diferenta..... ;)
P. S. Nu stiu in ce conditii s-ar putea face schimbul......oare vanzare-cumparare dubla, sau ce modalitate ar fi ?
  • Suzuki Ignis GL 2018, Ex-Nissan Micra Hatchback 2005
Daca ai o masina, te bucuri de 2 ori: cand o cumperi si cand o vinzi....
 
The following users thanked this post: kellogs

Offline Aarri

Re: Schimbare geamuri spate + luneta NEW Ignis
« Răspuns #19 : 08.Feb.2019, 12:02:27 p.m. »
@FritzVonSpritz  Si eu sunt in aceeasi situatie. Dealerul mi-a spus ca livrarea la GL+ul meu se va face maxim pana la finalul lunii februarie. Legat de distanta dintre noi(Dorohoi-Cluj) pentru mine nu ar fi o problema sa vizitez Cluj-ul pentru aceasta operatie. Si inteleg perfect posibilele probleme cu aceasta operatiune legate de garantie. Momentan astept un raspuns de la dealer despre cum s-ar putea efectua aceasta operatie spre binele ambilor posibil proprietari. Multumesc mult de oferta de schimb GL cu GL+, insa nu doresc un schimb.
  • Suzuki Ignis GL+ rosu