Autor Subiect: Despre 4x4  (Citit de 80618 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ASZ

Despre 4x4
« : 24.Sep.2008, 09:49:40 p.m. »
Eu am doar ~500 km si consumul indicat de CB si metoda plin -> plin ma duce la un consum de 8.5 L / 100km (320 km au fost facut in afara Clujului, cu bagaje + 3 persoane in masina, fara AC)
Lamuriti-ma si pe mine cum e cu aceste moduri de rulare: 2WD, 4WD, 4WD lock, pt. ca eu merg mereu cu 2WD (adica nu utilizez butonul de linga frana de mana .. o pastrez pt. momentele in care chiar trebuie sa ies din impas)
Care dintre ele se recomanda s-o utilizam permanent ? Avantaje ? Dezavantaje ?

Offline Cristi

Re: Despre 4x4
« Răspuns #1 : 24.Sep.2008, 11:46:03 p.m. »
2WD = Tractiune fata (normala)

4WD lock = Tractiune fata si spate permanenta. Daca depasesti 60km/h (parca) sau daca se incinge uleiul de la vasco cuplaj, trece automat in 4WD Auto.

4WD Auto = Tractiune fata in conditii normale. In momentul in care computerul simte ca-ti aluneca rotile, transmite (intr-o fractiune de secunda) putere si puntii spate. Este un mod reactiv, intrand in functiune dupa aparitia alunecarii. Are avantajul unui consum asemanator cu modul 2WD. (nu as putea sa-ti zic diferenta ca si consum, deoarece eu doar in modul asta o tin  ;D )

Iata un video care desi e in japoneza e destul de elocvent.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YTvlS6NOL4Y[/youtube]

P.S. Masina din video pare a fi automata si cu 4WD :)
- Kizashi Sport M/T
- ex SX4 1.9 DDis, 4WD @ 143 BHP
- ex Jimny Cabrio
 

Offline anyd

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 732
  • Gen: Bărbat
Re: Despre 4x4
« Răspuns #2 : 25.Sep.2008, 01:23:05 p.m. »
deci in modul 4WD Auto se poate merge bine si in oras si pe autostrada fara nici o problema?..., doar cand este nevoie masina simte si cupleaza si puntea spate...
 

Offline LeonardSZK

Re: Despre 4x4
« Răspuns #3 : 25.Sep.2008, 01:25:46 p.m. »
Corect! Iar consumul nu ar trebui sa difere de cel in mod 2WD decat in cazul cand intra si puntea spate. Arborele cardanic oricum se invarte si in 2WD.
Suzuki SX4 1.6 GS 4x4, Lagoon Turqoise
 

Offline shmocs

Re: Despre 4x4
« Răspuns #4 : 25.Sep.2008, 01:35:17 p.m. »
Super tare filmuletzu.

Acuma, recomandare : sa nu va mai ganditi sa il tineti pe 2WD. Pentru rarele situatii unde chiar va necesita si cuplarea puntii spate - diferenta de consum.. va spun eu e fix insignifianta. Acum sa argumentez recomandarea.
La inceput il tineam numa 2WD.. si mi-am propus sa il pun Auto pe ploaie/alunecos, iar Lock unde e nevoie.

Ma intorceam de la Timisu de Jos(sau Sus) .. nu le retin perfect, spre predeal.
Am abordat o curba la dreapta de ~180 grade cu viteza cam mare.. ce-i drept. Nush cat sa zic ca aveam, poate 45 la ora.. dar in scadere; am virat cat am crezut eu ca trebuie, dar.. surpriza : m-am trezit pe contrasens, mai sa depasesc si linia marginala de acolo din stanga, spre un hau. Noroc ca nu venea nimic din sens opus, m-am redresat si am vazut in bord lampa de ESP intermitenta. 4 insi in masina si putintel bagaj, deci nu se putea spune ca era usoara masina.
Dupa ce s-a racit situatia m-am prins (cel putin asa cred eu) ce s-a intamplat: eu viraj prompt drapta, masina a alunecat cu spatele spre stanga, asta e clar, iar ESP a zis hai sa franez fatza stanga (cand se franeaza doar o roata practic se imprima vehicului viraj in acea directie - bauiesc ca v-ati dat cu carutzu cu rulmenti cand erati mici) - ca sa revina spatele pe traiectorie. Virajul meu dreapta cu frana rotzii doar pe stanga... au dat o rezultanta dupa cum v-am povestit.

De atunci 4x4 Auto fratilor, ca daca era tractiune si pe spate, poate nu mai derapa. Cauciucurile sunt ok, era cald afara deci aderenta buna. Singura chestie, repet - grseala mea.. abordare cu viteza prea mare in acea situatie. Invatzatura de minte.
Suzuki SX4 1.6 GS 4WD Argintiu.
 

Offline anyd

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 732
  • Gen: Bărbat
Re: Despre 4x4
« Răspuns #5 : 25.Sep.2008, 01:40:13 p.m. »
Deci cel mai bine este sa se tine mereu 4x4 Auto ca nu se stie cand e nevoie
 

Offline LeonardSZK

Re: Despre 4x4
« Răspuns #6 : 25.Sep.2008, 01:55:19 p.m. »
Si eu la fel merg. Computerul reactioneaza mai rapid ca mine... ;D
Suzuki SX4 1.6 GS 4x4, Lagoon Turqoise
 

Offline anyd

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 732
  • Gen: Bărbat
Re: Despre 4x4
« Răspuns #7 : 25.Sep.2008, 02:03:13 p.m. »
ok o sa trec si eu pe modul AUTO, caci pana acum am mers doar 4X2 si am avut 2 derapari pe sosea si eram in modul 4x2, daca eram pe AUTO poate nu era asa.
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Despre 4x4
« Răspuns #8 : 25.Sep.2008, 02:06:46 p.m. »
O sa ma bag si eu in modul 4x4 auto...incepand de astazi. Poate-mi dispar greierasii  ???
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline anyd

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 732
  • Gen: Bărbat
Re: Despre 4x4
« Răspuns #9 : 25.Sep.2008, 03:57:06 p.m. »
4x4 Auto poate ramane permanent nu mai trebuie trecut in 4x2 chair daca este vara sau iarna  (bine numai cand e cazul 4x4 lock...) vreme buna sau rea? ...